Arhiva vesti 2010
5. sastanak EURAMET/TC-QUALITY
24. i 25. februara 2010. godine, u Briselu je održan Peti sastanak Tehničkog komiteta za kvalitet Evropskog udruženja nacionalnih metroloških instituta - EURAMET, EURAMET/TC-QUALITY (TC-Q), na kojem su predstavnici Direkcije za mere i dragocene metale (DMDM) izložili prezentaciju QMS periodične reevaluacije.
Petom sastanku tehničkog komiteta za kvalitet EURAMET TC-Q prisustvovali su predstavnici iz 32 države i predstavnici EURAMET, EU, EA i, po pozivu, APMP sa ukupno 61 učesnikom.
Tehničkim komitetom predsedava Pavel Klenovský, Češka, a domaćin skupa je bio SMD Belgija.
Svoje incijalne QMS prezentacije predstavili su kolege iz NILU Norveška, UBA Austrija i LATMB Latvija. Svoje QMS periodične reevaluacije prezentovali su: BIM-NCI, Bugarska, DZM, FSB-LPM, FSB-LMPD, FSB-LIMS, FER-PEL, Hrvatska, VMT/LEI, VMT/VMC, VMT/PFI, Litvanija, INM, IFIN-HH, Rumunija i DMDM, Srbija.
Posebni utisak na sve prisutne ostavila je prezentacija DMDM, Srbija, koju je izlagala direktor mr Vida Živković, uz podršku Borisa Laštra, pomoćnika direktora Sektora za razvoj metrologije i Tatjane Cincar-Vujović, šefa Odseka za električne veličine. Predsedavajući je konstatovao da je prezentacija Direkcije QMS reevaluacije sažeta, jezgrovita, pregledna, jasna i sa vidljivim rezultatima. Kolege iz drugih NMI su, po izlaganju, prilazili timu DMDM čestitajući na uspešnoj prezentaciji.
Posebna izlaganja imali su gospodin Trevor Thompson, UKAS, EA na temu: "Aktuelni rezultati etaloniranja" i gospodin Christophe Quetel, IRMM, EU, na temu: "Metode validacije i sledivosti u slučaju merenja neorganske hemijske reference u IRMM – ilustracija i primeri".
Na poziv za učešće na sastanak TC-Q, odazvala se gospođa Ajchara Charoensook, APMP (Asia Pacific Metrology Programm), Azija, koja je prezentovala rad na temu: "Metrologija Azije, veza između akreditacije i metrologije".
Sastanak je završen zvaničnim pozivom i potvrdom da će se sledeći redovni godišnji sastanak TC-Q održati februara 2011. u Beogradu, u organizaciji Direkcije za mere i dragocene metale.
Galerija slika
https://www.dmdm.rs/sr/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdb4fc0a3bd6
Obuka u DMDM „Izražavanje merne nesigurnosti prema GUM-y”
U Direkciji za mere i dragocene metale 23. decembra 2010. godine održana je interna obuka za zaposlene u Odsecima za kontrolu i nadzor Direkcije. Tema obuke bila je pojam i način proračuna merne nesigurnosti prema Uputstvu za izražavanje merne nesigurnosti u merenju (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement (GUM)). Pozdravni govor održala je Lucija Dujović, pomoćnik direktora Sektora za kontrolu i nadzor.
Obuka se sastojala iz teorijskih predavanja i vežbi. Pojedina predavanja su bila prevedeni materijal Eurametovih prezentacija, odnosno opšteprihvaćeni i harmonizovani evropski materijal za obuku iz ove oblasti.
U drugom delu dana organizovana je praktična eksperimentalna vežba određivanja gustine tečnosti i proračuna merne nesigurnosti merenja denzitometrima.
Obuci su prisustvovali predstavnici zaposleni iz svih Odseka za kontrolu i nadzor, ukupno 18 polaznika. Obuku je održala Jelena Bebić, samostalni savetnik – koordinator za metrologiju u hemiji, Odsek za optičke i fizičko-hemijske veličine Direkcije za mere i dragocene metale.
Galerija slika
https://www.dmdm.rs/sr/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdc17d808217
Pravilnici o ovlašćivanju
29. novembra 2010. godine, u „Službenom glasniku RS”, broj 89/10, objavljen je Pravilnik o načinu ovlašćivanja privrednih subjekata i drugih pravnih lica za obavljanje poslova overavanja merila i o vođenju registra ovlašćenih tela, koji je donet na osnovu člana 11. stav 4. Zakona o metrologiji. Ovim pravilnikom uređuje se način ovlašćivanja privrednih subjekata i drugih pravnih lica za obavljanje poslova overavanja merila, vođenje registra ovlašćenih tela, kao i druga pitanja vezana za rad ovlašćenih tela.
U istom broju „Službenog glasnika RS”, objavljen je i Pravilnik o uslovima za obavljanje poslova overavanja merila, koji je donet na osnovu člana 8. stav 2. Zakona o metrologiji. Ovim pravilnikom bliže se propisuju uslovi za privredne subjekte i druga pravna lica za obavljanje poslova overavanja merila.
Učešće DMDM na konferenciji u Republici BiH
6. i 7. decembra 2010. godine, u Sarajevu, u Republici Bosni i Hercegovini, održana je Međunarodna konferencija: „Mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine na putu ka integraciji u Evropsku Uniju”, sa jedinstvenom željom da se predstave nacionalne metrološke institucije u regionu i njihova iskustva u procesu pristupanja Evropskoj Uniji.
Učešće na Međunarodnoj konferenciji imali su predstavnici delegacije EU za razvoj infrastrukture kvaliteta u Bosni i Hercegovini, vođe projekata i ključni eksperti na projektima u Bosni i Hercegovini, predsedavajuća na WELMEC-u i predstavnici nacionalnih metroloških institucija iz država u regionu.
Predstavnici Direkcije za mere i dragocene metale (DMDM) su na Međunarodnoj konferenciji prezentovali dve teme: „Direkcija za mere i dragocene metale i iskustva u pridruživanju procesima EU” i „Zakonska metrologija i novi metrološki sistem u Republici Srbiji ”
Veoma uspešne prezentacije DMDM ukazale su prisutnim učesnicima Međunarodne konferencije da DMDM ima metrološkog potencijala i da je snaga na koju se u regionu može računati.
Galerija slika
https://www.dmdm.rs/sr/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIde91e711bec
Doneta Uredba o načinu vršenja metrološkog nadzora
23. novembra 2010. godine, u „Službenom glasniku RS”, br. 88/10, objavljena je Uredba o načinu vršenja metrološkog nadzora, koja je doneta na osnovu člana 45. Zakona o metrologiji. Ovom uredbom uređuje se način vršenja metrološkog nadzora i nadzora nad upotrebom zakonskih mernih jedinica.
Inostrana uverenja - pravilnik
17. novembra 2010. godine, u „Službenom glasniku RS”, broj 86/10, objavljen je Pravilnik o načinu priznavanja inostranih uverenja, žigova i znakova usaglašenosti, koji je donet na osnovu člana 33. stav 3. Zakona o metrologiji. Ovim Pravilnikom uređuje se način priznavanja važenja u Republici Srbiji inostranog uverenja o odobrenju tipa merila, uverenja o overavanju merila, odnosno žigova i drugih znakova usaglašenosti izdatih u inostranstvu.
Seminar „Realizovane i planirane aktivnosti u skladu sa novim zakonskim rešenjima u oblasti metrologije”
Direkcija za mere i dragocene metale (DMDM) je od 10. do 12. novembra 2010. godine u Vrnjačkoj Banji, organizovala drugi, redovni, godišnji Seminar „Realizovane i planirane aktivnosti u skladu sa novim zakonskim rešenjima u oblasti metrologije”. Drugi Seminar DMDM, otvorila je mr Vida Živković, direktor Direkcije za mere i dragocene metale. Boris Laštro, pomoćnik direktora Sektora za razvoj metrologije (SRM), je predsedavao na Seminaru.
O rezultatima rada Sektora za kontrolu i nadzor (SKN), prema Izveštaju koji je pripremila Lucija Dujović, pomoćnik direktora ovog Sektora, prisutne je izvestio Srbobran Milijić, šef Odseka za kontrolu i nadzor (OKN) Niš. Izveštaj o rezultatima rada Sektora za razvoj metrologije (SRM), podneo je Boris Laštro, pomoćnik direktora SRM.
Plan rada SRM za 2011. godinu, prezentovala je Tatjana Cincar-Vujović, šef Odseka za električne veličine, a o planu rada SKN za 2011. godinu govorio je Srbobran Milijić, šef OKN Niš. Na kraju prvog radnog dana, Vanja Radojević-Milošević, šef Odseka za pravne i opšte poslove, podnela je izveštaj o radu Radne grupe za izradu podzakonskih akata.
Drugi radni dan počeo je stručnim predavanjima na teme „Sledivost rezultata merenja” i „Uzorkovanje kao deo postupka merenja”, koje je prezentovao Dragan Nikolić, šef Odseka za optičke i fizičko-hemijske veličine.
Dr Branislav Tanasić, rukovodilac Grupe za zapreminu i protok, je teorijski i praktično pripremio predavanje na temu „Overavanje sprava za merenje tečnih goriva”.
O akreditaciji laboratorija u DMDM, prema standardu SRPS ISO/IEC 17025:2006, govorio je Boris Laštro, pomoćnik direktora SRM, a posebno su prezentovane dve laboratorije. O akreditaciji laboratorije za ispitivanje brojila električne energije, prisutne je informisala Tatjana Cincar-Vujović, šef Odseka za električne veličine, a o akreditaciji laboratorije za etalone dužine govorio je Slobodan Zelenika, rukovodilac Grupe za dimenzione veličine i akustiku.
Trećeg radnog dana, održan je prošireni Kolegijum koji je vodila mr Vida Živković, direktor DMDM.
Učešće u radu Seminara uzelo je 95 učesnika iz svih organizacionih jedinica DMDM.
Galerija slika
https://www.dmdm.rs/sr/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProId85008853c6
Obuka za tehničke ocenjivače prema SRPS ISO/IEC 17020:2002
U periodu od 4. do 8.oktobra 2010. godine., od strane Akreditacionog tela Srbije (ATS), održana je obuka za tehničke ocenjivače za akreditaciju kontrolnih organizacija prema SRPS ISO/IEC 17020:2002. Obuka se sastojala od predavanja, praktičnih primera situacija iz prakse i polaganja testa na kraju obuke, koji je uslov za sticanje statusa kandidata za tehničke ocenjivače za ocenjivanje kontrolnih organizacija u oblasti kontrolisanja merila. Iz Direkcije za mere i dragocene metale obuci je prisustvovalo 13 polaznika.
Seminar o brojilima električne energije
Direkcija za mere i dragocene metale (DMDM) je 07. i 08. oktobra 2010. godine u Nišu, organizovala Seminar o brojilima električne energije. Učešće u radu Seminara uzelo je 16 učesnika iz DMDM i odseka za kontrolu i nadzor (OKN), a svoje interesovanje za Seminar iskazalo je još sedam učesnika iz Srbije i dva učesnika iz Republike Srpske. Tako je planirani, interni Seminar DMDM, poprimio regionalni karakter.
Prvi Seminar o brojilima električne energije otvorio je nekoliko tema. Na početku je Tatjana Cincar-Vujović prezentovala učesnicima Seminara pregled Direktive i preporuka, sa posebnim osvrtom na brojila električne energije, zatim je Dušan Horvat izlagao na temu „Doprinos pojedinih elemenata merne nesigurnosti u merenju električne energije”, a mr Nada Vučijak je objasnila metodu etaloniranja uređaja za pregled brojila električne energije. Okrugli sto na temu: „Iskustva u metrološkom obezbeđenju mernih transformatora koji se koriste u kombinaciji sa brojilima električne energije” vodili su moderatori, uz aktivno učešće prisutnih.
Drugog radnog dana Seminara, Saša Komatina je održao prezentaciju na temu: „Korišćenje prenosivog etalona električne energije za pregled brojila na terenu”. Vrlo ilustrativna prezentacija bila je potkrepljena praktičnom demonstracijom.
Posle teorijskog i praktičnog programa Seminara, svi učesnici Seminara su se, prema programu, uputili u predviđene stručne posete, u dve laboratorije za overavanje brojila električne energije.
Učesnici su, po završetku Seminara, popunili anketu koja je imala za cilj da izmeri jednu od performansi našeg sistema menadžmenta kvalitetom, a to je zadovoljenje korisnika. Na osnovu analize rezultata ankete, zaključeno je da je zadovoljstvo učesnika Seminara 96,67 %. Seminar o brojilima električne energije je zadovoljio učesnike Seminara i ispunio zahteve i očekivanja
Galerija slika
https://www.dmdm.rs/sr/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProId3ebca19871
Doneta Uredba o visini i načinu plaćanja u oblasti metrologije
21. septembra 2010. godine, u „Službenom glasniku RS”, broj 68/10, objavljena je Uredba o visini i načinu plaćanja naknada za sprovođenje overavanja merila, metroloških ekspertiza, ispitivanja tipa merila, ispitivanja prethodno upakovanih proizvoda i drugih poslova iz oblasti metrologije.
Ovom Uredbom utvrđuje se visina naknada koje se plaćaju za sprovođenje overavanja merila, metroloških ekspertiza, ispitivanja tipa merila, ispitivanja prethodno upakovanih proizvoda i mernih boca radi provere ispunjenosti metroloških zahteva i drugih poslova koje sprovodi Direkcija za mere i dragocene metale u skladu sa Zakonom o metrologiji, kao i način plaćanja tih naknada.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Odluka o visini i načinu plaćanja naknada za pokriće troškova u vezi sa ispitivanjem tipa merila i pregledom etalona, merila i uzoraka referentnih materijala ("Službeni list SCG", broj 54/05 i "Službeni glasnik RS", broj 109/09).
Osnovan Metrološki savet
Dana 8. septembra 2010. godine, u „Službenom glasniku RS”, broj 63/10, objavljena je Odluka o osnivanju Metrološkog saveta, kao stručnog savetodavnog tela. Odluku je donela Vlada na osnovu člana 12. stav 1. Zakona o metrologiji ( „Službeni glasnik RS”, broj 30/10) i člana 43. stav 1. Zakona o Vladi ( „Službeni glasnik RS”, broj 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07 i 65/08).
Obuke u odsecima za kontrolu i nadzor DMDM
U cilju inoviranja teoretskih i praktičnih znanja i veština zaposlenih u odsecima za kontrolu i nadzor (OKN) Direkcije za mere i dragocene metale (DMDM) održane su obuke iz različitih stručnih oblasti iz delokruga rada Direkcije:
- pregleda neautomatskih elektromehaničkih vaga;
- ispitivanja vodomera i
- etaloniranja tegova i ispitivanja komparatora mase.
Pregled neautomatskih elektromehaničkih vaga
Obuka i trening iz oblasti pregleda neautomatskih elektromehaničkih vaga Mah merenja do 9000 kg održana je za sve kontrolore svih OKN koji rade na pregledu merila mase i to:
- za OKN Beograd 26. marta 2010., laboratorija za merila mase;
- za OKN Novi Sad, OKN Subotica, OKN Zrenjanin, 29. marta.2010., laboratorija u OKN Zrenjanin;
- za OKN Kruševac, OKN Niš, 30. marta.2010., laboratorija u OKN Niš.
Obuka i trening iz oblasti pregleda neautomatskih elektromehaničkih vaga Mah merenja preko 9000 kg (drumske i šinske vage) održana je za sve kontrolore svih OKN koji rade na pregledu merila mase i to:
- za OKN Kruševac, OKN Niš u Zaječaru;
- za OKN Novi Sad, OKN Subotica, OKN Zrenjanin u Begeču;
- za OKN Beograd u Pančevu.
Sve navedene obuke i treninge održao je Dejan Kovačević, načelnik Odeljenja za metrološki nadzor.
Ispitivanja vodomera
Sa ciljem inoviranja teoretskih i praktičnih znanja i veština za ispitivanje vodomera, 12. i 17. avgusta ove godine za radnike OKN DMDM sprovedena je obuka u Nišu i Subotici, odnosno Horgošu. Predmet obuke su bilo je ispitivanje vodomera za hladnu vodu i to:
- vodomeri sa propelerom (nazivnog protoka do 10 m3/h i nazivnog prečnika do DN 40) i
- vodomeri sa Woltman-ovom turbinom (nazivnog protoka preko 10 m3/h i nazivnog prečnika od DN 50 do DN 200).
Obuka je podrazumevala izlaganje teoretskih tema i praktično demonstritranje ispitivanja vodomera na instalacijama sa uređajima sa etalon posudama za ispitivanje vodomera volumetrijskom metodom.
Za radnike OKN iz Niša, OKN Kruševca i OKN Beograda teoretski deo obuke je realizovan 12. avgusta u OKM Niš, a praktični deo, demonstriranje ispitivanja vodomera na uređajima sa etalon posudama, u JKP Naisus, Niš.
Za radnike OKN iz Novog Sada, OKN Zrenjnina, OKN Subotice i OKN Beograda obuka je realizovana u OKN u Subotici, a praktični deo na uređaju u DP Potisko vodovod, Horgoš.
Teoretskim delom obuke je obuhvaćene su teme:
- Vodomeri kao brzinska merila protoka/zapremine tečnosti (sa propelerom, sa Woltman-ovom turbinom);
- Metrološki i tehnički zahtevi za vodomere prema Pravilniku o metrološkim uslovoma za vodomere („Sl. list SFRJ”, br. 51/86);
- Uređaji za ispitivanje vodomera:
- uređaj sa mernim posudama-etalonima jedinice zapremine tečnosti;
- uređaj sa posudama na vagama (gravimetrijska metoda); - Metode ispitivanja vodomera: gravimetrijska i volumetrijska sa posebnim osvrtom na Metrološko uputstvo za pregled vodomera („Glasnik” Zavoda, br. 2/90);
- Kategorizacija vodomera prema klasama tačnosti (klase A, B, C i D) u odnosu na međunarodne dokumente: OIML i ISO;
- Vrednost prelaznog protoka kao kriterijum za razvrstavanje po klasama;
- Tumačenje novih zahteva iz Međunarodne preporuke OIML R 49-1 i poređenja sa zahtevima iz Pravilnika o metrološkim uslovima;
- Tumačenja zahteva iz Međunarodne preporuke R 49-2 i upoređivanje sa zahtevima iz Metrološkog uputstva za pregled vodomera.
Praktični deo obuke je obuhvatio:
- Demonstriranje ispitivanja vodomera sa propelerom i vodomera sa turbinom na instalaciji sa etalon posudama, volumetrijskom metodom.
Učesnici su dobili i pisani materijal iz kojeg su mogli detaljnije da se upoznaju sa predmetom obuke. Medijatori obuke su bili Nikola Sovrić i dr Branislav Tanasić.
Etaloniranje tegova
U okviru osposobljavanja zaposlenih u odsecima za kontrolu i nadzor za poslove etaloniranja tegova klasa tačnosti M1 i F2, u mesecu avgustu 2010. godine održana je obuka u Nišu, Subotici i Beogradu.
Obuka je uključivala izlaganje teoretskih tema i praktično demonstriranje postupka etaloniranja tegova i ispitivanja kakakteristika komparatora mase.
Za zaposlene u OKN Niš i OKN Kruševac teoretski i praktični deo obuke je realizovan dana 19. avgusta 2010. godine u prostorijama i Laboratoriji za masu u OKN Niš. Zaposleni u OKN Subotica, OKN Novi Sad i OKN Zrenjanin teoretski i praktični deo obuke su pohađali 26. avgusta 2010. godine, u prostorijama i Laboratoriji za masu u OKN Subotica. Teoretski i praktični deo obuke za zaposlene u OKN Beograd je održan 30. avgusta 2010. godine, u prostorijama i Laboratoriji za masu u OKN Beograd.
Učesnici obuke dobili su u elektronskom obliku izlaganja predavača kao i ostali materijal potreban za oblast etaloniranja tegova.
Predavanja i obuke iz oblasti etaloniranja tegova održali su su Predrag Đurić i Boris Ramač.
Prisustvujući obukama, pomoćnici direktora Direkcije za mere i dragocene metale, Lucija Dujović i Boris Laštro, podržali su održavanje ovakvog oblika usavršavanja i izrazili zadovoljstvo ostvarenom realizacijom predavanja i treninga zaposlenih u Direkciji.
Galerija slika
https://www.dmdm.rs/sr/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdf40842f265
Novi pravilnik
Dana 21. jula 2010. godine, u „Službenom glasniku RS”, broj 49/10, objavljen je Pravilnik o vrstama merila za koja je obavezno overavanje i vremenski intervali njihovog periodičnog overavanja, koji stupa na snagu 28. jula 2010. godine. Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Naredba o merilima za koje je obavezan pregled (“Službeni list SRJ”, 30/02, 34/02 i “Službeni list SCG”, broj 32/03).”
VII Međunarodna konvencija o kvalitetu – JUSK ICQ 2010
VII Međunarodna konvencija o kvalitetu – JUSK ICQ 2010, pod motom – Kvalitetom ka evropskim i svetskim integracijama (The 7th International Convention on Quality – JUSK 2010, with the moto: „Quality for European and World Integrations“) održana je od 31. maja do 3. juna na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, u organizaciji JUSK-a – Jedinstvenog udruženja Srbije za kvalitet, EOQ-a i ecoQ, iz Grčke.
U okviru Konvencije organizovana je Prva specijalna konferencija (ICQ 2010 – The Special Conference): Nacionalni metrološki sistem - Najnovija dostignuća (National Metrology System – State of the Art). Konferencijom su predsedavali mr Vida Živković, direktor Direkcije za mere i dragocene metale (DMDM), Boris Laštro i Lucija Dujović, pomoćnici direktora Direkcije za mere i dragocene metale, dok su predsedavajući Sednice (Chairmen Session) bili mr Vida Živković, Lucija Dujović, dr Jelena Pantelić-Babić, mr Jadranka Marendić-Miljković i dr Branislav Tanasić, takođe svi iz DMDM.
Prezentovani su radovi predstavnika DMDM:
- Mr Vida Živković, Boris Laštro: Modelovanje nacionalnog metrološkog sistema u skladu sa evropskim i međunarodnim pristupom, Uvodni rad
- Lucija Dujović: Nova zakonska rešenja u oblasti metrologije u Republici Srbiji
- Dr Jelena Pantelić – Babić: Etaloniranje etalona jednosmernog napona u dokumentovanom sistemu kvaliteta Direkcije za mere i dragocene metale
- Mr Jadranka Marendić – Miljković: Metrologija vremena i frekvencije u Republici Srbiji
- Dr Branislav Tanasić, Stanislav Aleksić, Nikola Sovrić, Ljiljana Mićić: EURAMET projekat No 1008: Rezultati regionalnog ključnog poređenja prelivne pipete zapremine 20 l.
Nove naknade za pokriće troškova
U „Službenom glasniku RS“, br. 109/2009 od 25.12.2009. godine objavljene su Odluka o izmenama i dopunama Odluke o visini i načinu plaćanja naknada za pokriće troškova u vezi sa ispitivanjem tipa merila i pregledom etalona, merila i uzoraka referentnih materijala i Odluka o izmenama i dopunama Odluke o visini i načinu plaćanja naknada za pokriće troškova u vezi sa ispitivanjem i žigosanjem predmeta od dragocenih metala, koje su stupile na snagu 2. januara 2010. godine. Naplaćivanje naknada počeće od dana stupanja na snagu pomenutih odluka.
DMDM više ne prima zahteve iz oblasti igara na sreću
U skladu sa zaključcima sa sastanka, koji je održan 2. decembra 2009. godine u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja sa predstavnicima Direkcije za mere i dragocene metale (DMDM) i Uprave za igre na sreću iz Ministarstva finansija, dogovoreno je da DMDM postupa po zahtevima stranaka u vezi sprovođenja propisa iz oblasti igara na sreću do 31. decembra 2009. godine.
Shodno tome, od 1. januara 2010. godine Direkcija za mere i dragocene metale više ne prima pomenute zahteve.
Za sve potrebne informacije stranke treba da se obrate nadležnoj Upravi za igre na sreću u Ministarstvu finansija.