Архива вести 2010
5. састанак EURAMET/TC-QUALITY
24. и 25. фебруара 2010. године, у Бриселу је одржан Пети састанак Техничког комитета за квалитет Европског удружењa националних метролошких института - EURAMET, EURAMET/TC-QUALITY (TC-Q), на којем су представници Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) изложили презентацију QMS периодичне реевалуације.
Петом састанку техничког комитета за квалитет EURAMET TC-Q присуствовали су представници из 32 државе и представници ЕURAMET, EU, EA и, по позиву, APMP са укупно 61 учесником.
Техничким комитетом председава Pavel Klenovský, Чешка, а домаћин скупа је био SMD Белгија.
Своје инцијалне QMS презентације представили су колеге из NILU Норвешка, UBA Аустрија и LATMB Латвија. Своје QMS периодичне реевалуације презентовали су: BIM-NCI, Бугарска, DZM, FSB-LPM, FSB-LMPD, FSB-LIMS, FER-PEL, Хрватска, VMT/LEI, VMT/VMC, VMT/PFI, Литванија, INM, IFIN-HH, Румунија и DMDM, Србија.
Посебни утисак на све присутне оставила је презентација ДМДМ, Србија, коју је излагала директор мр Вида Живковић, уз подршку Бориса Лаштра, помоћника директора Сектора за развој метрологије и Татјане Цинцар-Вујовић, шефа Одсека за електричне величине. Председавајући је констатовао да је презентација Дирекције QMS реевалуације сажета, језгровита, прегледна, јасна и са видљивим резултатима. Колеге из других NMI су, по излагању, прилазили тиму ДМДМ честитајући на успешној презентацији.
Посебна излагања имали су господин Trevor Thompson, UKAS, EA на тему: "Актуелни резултати еталонирања" и господин Christophe Quetel, IRMM, EU, на тему: "Методе валидације и следивости у случају мерења неорганске хемијске референце у IRMM – илустрација и примери".
На позив за учешће на састанaк TC-Q, одазвала се госпођа Ajchara Charoensook, APMP (Asia Pacific Metrology Programm), Азија, која је презентовала рад на тему: "Метрологија Азије, веза између акредитације и метрологије".
Састанак је завршен званичним позивом и потврдом да ће се следећи редовни годишњи састанак TC-Q одржати фебруара 2011. у Београду, у организацији Дирекције за мере и драгоцене метале.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdb4fc0a3bd6
Обука у ДМДМ „Изражавање мерне несигурности према GUM-y”
У Дирекцији за мере и драгоцене метале 23. децембра 2010. године одржана је интерна обука за запослене у Одсецима за контролу и надзор Дирекције. Тема обуке била је појам и начин прорачуна мерне несигурности према Упутству за изражавање мерне несигурности у мерењу (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement (GUM)).
Поздравни говор одржала је Луција Дујовић, помоћник директора Сектора за контролу и надзор.
Обука се састојала из теоријских предавања и вежби. Поједина предавања су била преведени материјал Eurametovih презентација, односно општеприхваћени и хармонизовани европски материјал за обуку из ове области.
У другом делу дана организована је практична експериментална вежба одређивања густине течности и прорачуна мерне несигурности мерења дензитометрима.
Обуци су присуствовали представници запослени из свих Одсека за контролу и надзор, укупно 18 полазника. Обуку је одржала Јелена Бебић, самостални саветник – координатор за метрологију у хемији, Одсек за оптичке и физичко-хемијске величине Дирекције за мере и драгоцене метале.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdc17d808217
Правилници о овлашћивању
29. новембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 89/10, објављен је Правилник о начину овлашћивања привредних субјеката и других правних лица за обављање послова оверавања мерила и о вођењу регистра овлашћених тела, који је донет на основу члана 11. став 4. Закона о метрологији. Овим правилником уређује се начин овлашћивања привредних субјеката и других правних лица за обављање послова оверавања мерила, вођење регистра овлашћених тела, као и друга питања везана за рад овлашћених тела.
У истом броју „Службеног гласника РС”, објављен је и Правилник о условима за обављање послова оверавања мерила, који је донет на основу члана 8. став 2. Закона о метрологији. Овим правилником ближе се прописују услови за привредне субјекте и друга правна лица за обављање послова оверавања мерила.
Учешће ДМДМ на конференцији у Републици БиХ
6. и 7. децембра 2010. године, у Сарајеву, у Републици Босни и Херцеговини, одржана је Међународна конференција: „Мјеритељство Босне и Херцеговине на путу ка интеграцији у Европску Унију”, са јединственом жељом да се представе националне метролошке институције у региону и њихова искуства у процесу приступања Европској Унији.
Учешће на Међународној конференцији имали су представници делегације ЕУ за развој инфраструктуре квалитета у Босни и Херцеговини, вође пројеката и кључни експерти на пројектима у Босни и Херцеговини, председавајућа на WELMEC-у и представници националних метролошких институција из држава у региону.
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) су на Међународној конференцији презентовали две теме: „Дирекција за мере и драгоцене метале и искуства у придруживању процесима ЕУ” и „Законска метрологија и нови метролошки систем у Републици Србији ”
Веома успешне презентације ДМДМ указале су присутним учесницима Међународне конференције да ДМДМ има метролошког потенцијала и да је снага на коју се у региону може рачунати.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIde91e711bec
Донета Уредба о начину вршења метролошког надзора
23. новембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, бр. 88/10, објављена је Уредба о начину вршења метролошког надзора, која је донета на основу члана 45. Закона о метрологији. Овом уредбом уређује се начин вршења метролошког надзора и надзора над употребом законских мерних јединица.
Инострана уверења - правилник
17. новембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 86/10, објављен је Правилник о начину признавања иностраних уверења, жигова и знакова усаглашености, који је донет на основу члана 33. став 3. Закона о метрологији. Овим Правилником уређује се начин признавања важења у Републици Србији иностраног уверења о одобрењу типа мерила, уверења о оверавању мерила, односно жигова и других знакова усаглашености издатих у иностранству.
Семинар „Реализоване и планиране активности у складу са новим законским решењима у области метрологије”
Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) је од 10. до 12. новембра 2010. године у Врњачкој Бањи, организовала други, редовни, годишњи Семинар „Реализоване и планиране активности у складу са новим законским решењима у области метрологије”. Други Семинар ДМДМ, отворила је мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале. Борис Лаштро, помоћник директора Сектора за развој метрологије (СРМ), је председавао на Семинару.
О резултатима рада Сектора за контролу и надзор (СКН), према Извештају који је припремила Луција Дујовић, помоћник директора овог Сектора, присутне је известио Србобран Милијић, шеф Одсека за контролу и надзор (ОКН) Ниш. Извештај о резултатима рада Сектора за развој метрологије (СРМ), поднео је Борис Лаштро, помоћник директора СРМ.
План рада СРМ за 2011. годину, презентовала је Татјана Цинцар-Вујовић, шеф Одсека за електричне величине, а о плану рада СКН за 2011. годину говорио је Србобран Милијић, шеф ОКН Ниш. На крају првог радног дана, Вања Радојевић-Милошевић, шеф Одсека за правне и опште послове, поднела је извештај о раду Радне групе за израду подзаконских аката.
Други радни дан почео је стручним предавањима на теме „Следивост резултата мерења” и „Узорковање као део поступка мерења”, које је презентовао Драган Николић, шеф Одсека за оптичке и физичко-хемијске величине.
Др Бранислав Танасић, руководилац Групе за запремину и проток, је теоријски и практично припремио предавање на тему „Оверавање справа за мерење течних горива”.
О акредитацији лабораторија у ДМДМ, према стандарду SRPS ISO/IEC 17025:2006, говорио је Борис Лаштро, помоћник директора СРМ, а посебно су презентоване две лабораторије. О акредитацији лабораторије за испитивање бројила електричне енергије, присутне је информисала Татјана Цинцар-Вујовић, шеф Одсека за електричне величине, а о акредитацији лабораторије за еталоне дужине говорио је Слободан Зеленика, руководилац Групе за димензионе величине и акустику.
Трећег радног дана, одржан је проширени Колегијум који је водила мр Вида Живковић, директор ДМДМ.
Учешће у раду Семинара узело је 95 учесника из свих организационих јединица ДМДМ.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProId85008853c6
Обука за техничке оцењиваче према SRPS ISO/IEC 17020:2002
У периоду од 4. до 8.октобра 2010. године., од стране Акредитационог тела Србије (АТС), одржана је обука за техничке оцењиваче за акредитацију контролних организација према SRPS ISO/IEC 17020:2002. Обука се састојала од предавања, практичних примера ситуација из праксе и полагања теста на крају обуке, који је услов за стицање статуса кандидата за техничке оцењиваче за оцењивање контролних организација у области контролисања мерила. Из Дирекције за мере и драгоцене метале обуци је присуствовало 13 полазника.
Семинар о бројилима електричне енергије
Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) је 07. и 08. октобра 2010. године у Нишу, организовала Семинар о бројилима електричне енергије. Учешће у раду Семинара узело је 16 учесника из ДМДМ и одсека за контролу и надзор (ОКН), а своје интересовање за Семинар исказало је још седам учесника из Србије и два учесника из Републике Српске. Тако је планирани, интерни Семинар ДМДМ, попримио регионални карактер.
Први Семинар о бројилима електричне енергије отворио је неколико тема. На почетку је Татјана Цинцар-Вујовић презентовала учесницима Семинара преглед Директиве и препорука, са посебним освртом на бројила електричне енергије, затим је Душан Хорват излагао на тему „Допринос појединих елемената мерне несигурности у мерењу електричне енергије”, а мр Нада Вучијак је објаснила методу еталонирања уређаја за преглед бројила електричне енергије. Округли сто на тему: „Искуства у метролошком обезбеђењу мерних трансформатора који се користе у комбинацији са бројилима електричне енергије” водили су модератори, уз активно учешће присутних.
Другог радног дана Семинара, Саша Коматина је одржао презентацију на тему: „Коришћење преносивог еталона електричне енергије за преглед бројила на терену”. Врло илустративна презентација била је поткрепљена практичном демонстрацијом.
После теоријског и практичног програма Семинара, сви учесници Семинара су се, према програму, упутили у предвиђене стручне посете, у две лабораторије за оверавање бројила електричне енергије.
Учесници су, по завршетку Семинара, попунили анкету која је имала за циљ да измери једну од перформанси нашег система менаџмента квалитетом, а то је задовољење корисника. На основу анализе резултата анкете, закључено је да је задовољство учесника Семинара 96,67 %. Семинар о бројилима електричне енергије је задовољио учеснике Семинара и испунио захтеве и очекивања
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProId3ebca19871
Донета Уредба о висини и начину плаћања у области метрологије
21. септембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 68/10, објављена је Уредба о висини и начину плаћања накнада за спровођење оверавања мерила, метролошких експертиза, испитивања типа мерила, испитивања претходно упакованих производа и других послова из области метрологије.
Овом Уредбом утврђује се висина накнада које се плаћају за спровођење оверавања мерила, метролошких експертиза, испитивања типа мерила, испитивања претходно упакованих производа и мерних боца ради провере испуњености метролошких захтева и других послова које спроводи Дирекција за мере и драгоцене метале у складу са Законом о метрологији, као и начин плаћања тих накнада.
Даном ступања на снагу ове уредбе престаје да важи Одлука о висини и начину плаћања накнада за покриће трошкова у вези са испитивањем типа мерила и прегледом еталона, мерила и узорака референтних материјала ("Службени лист СЦГ", број 54/05 и "Службени гласник РС", број 109/09).
Основан Метролошки савет
Дана 8. септембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 63/10, објављена је Одлука о оснивању Метролошког савета, као стручног саветодавног тела. Одлуку је донела Влада на основу члана 12. став 1. Закона о метрологији ( „Службени гласник РС”, број 30/10) и члана 43. став 1. Закона о Влади ( „Службени гласник РС”, број 55/05, 71/05 - исправка, 101/07 и 65/08).
Обуке у одсецима за контролу и надзор ДМДМ
У циљу иновирања теоретских и практичних знања и вештина запослених у одсецима за контролу и надзор (ОКН) Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) одржане су обуке из различитих стручних области из делокруга рада Дирекције:
- прегледа неаутоматских електромеханичких вага;
- испитивања водомера и
- еталонирања тегова и испитивања компаратора масе.
Преглед неаутоматских електромеханичких вага
Обука и тренинг из области прегледа неаутоматских електромеханичких вага Мах мерења до 9000 kg одржана је за све контролоре свих ОКН који раде на прегледу мерила масе и то:
- за ОКН Београд 26. марта 2010., лабораторија за мерила масе;
- за ОКН Нови Сад, ОКН Суботица, ОКН Зрењанин, 29. марта.2010., лабораторија у ОКН Зрењанин;
- за ОКН Крушевац, ОКН Ниш, 30. марта.2010., лабораторија у ОКН Ниш.
Обука и тренинг из области прегледа неаутоматских електромеханичких вага Мах мерења преко 9000 kg (друмске и шинске ваге) одржана је за све контролоре свих ОКН који раде на прегледу мерила масе и то:
- за ОКН Крушевац, ОКН Ниш у Зајечару;
- за ОКН Нови Сад, ОКН Суботица, ОКН Зрењанин у Бегечу;
- за ОКН Београд у Панчеву.
Све наведене обуке и тренинге одржао је Дејан Ковачевић, начелник Одељења за метролошки надзор.
Испитивања водомера
Са циљем иновирања теоретских и практичних знања и вештина за испитивање водомера, 12. и 17. августа ове године за раднике ОКН ДМДМ спроведена је обука у Нишу и Суботици, односно Хоргошу. Предмет обуке су било је испитивање водомера за хладну воду и то:
- водомери са пропелером (називног протока до 10 m3/h и називног пречника до DN 40) и
- водомери са Woltman-овом турбином (називног протока преко 10 m3/h и називног пречника од DN 50 до DN 200).
Обука је подразумевала излагање теоретских тема и практично демонстритрање испитивања водомера на инсталацијама са уређајима са еталон посудама за испитивање водомера волуметријском методом.
За раднике ОКН из Ниша, ОКН Крушевца и ОКН Београда теоретски део обуке је реализован 12. августа у ОКМ Ниш, а практични део, демонстрирање испитивања водомера на уређајима са еталон посудама, у ЈКП Наисус, Ниш.
За раднике ОКН из Новог Сада, ОКН Зрењнина, ОКН Суботице и ОКН Београда обука је реализована у ОКН у Суботици, а практични део на уређају у ДП Потиско водовод, Хоргош.
Теоретским делом обуке је обухваћене су теме:
- Водомери као брзинска мерила протока/запремине течности (са пропелером, са Woltman-овом турбином);
- Метролошки и технички захтеви за водомере према Правилнику о метролошким условома за водомере („Сл. лист СФРЈ”, бр. 51/86);
- Уређаји за испитивање водомера:
- уређај са мерним посудама-еталонима јединице запремине течности;
- уређај са посудама на вагама (гравиметријска метода); - Методе испитивања водомера: гравиметријска и волуметријска са посебним освртом на Метролошко упутство за преглед водомера („Гласник” Завода, бр. 2/90);
- Категоризација водомера према класама тачности (класе A, B, C и D) у односу на међународне документе: OIML и ISO;
- Вредност прелазног протока као критеријум за разврставање по класама;
- Тумачење нових захтева из Међународне препоруке OIML R 49-1 и поређења са захтевима из Правилника о метролошким условима;
Тумачења захтева из Међународне препоруке R 49-2 и упоређивање са захтевима из Метролошког упутства за преглед водомера.
Практични део обуке је обухватио:
- Демонстрирање испитивања водомера са пропелером и водомера са турбином на инсталацији са еталон посудама, волуметријском методом.
Учесници су добили и писани материјал из којег су могли детаљније да се упознају са предметом обуке. Медијатори обуке су били Никола Соврић и др Бранислав Танасић.
Еталонирање тегова
У оквиру оспособљавања запослених у одсецима за контролу и надзор за послове еталонирања тегова класа тачности M1 и F2, у месецу августу 2010. године одржана је обука у Нишу, Суботици и Београду.
Обука је укључивала излагање теоретских тема и практично демонстрирање поступка еталонирања тегова и испитивања какактеристика компаратора масе.
За запослене у ОКН Ниш и ОКН Крушевац теоретски и практични део обуке је реализован дана 19. августа 2010. године у просторијама и Лабораторији за масу у ОКН Ниш. Запослени у ОКН Суботица, ОКН Нови Сад и ОКН Зрењанин теоретски и практични део обуке су похађали 26. августа 2010. године, у просторијама и Лабораторији за масу у ОКН Суботица. Теоретски и практични део обуке за запослене у ОКН Београд је одржан 30. августа 2010. године, у просторијама и Лабораторији за масу у ОКН Београд.
Учесници обуке добили су у електронском облику излагања предавача као и остали материјал потребан за област еталонирања тегова.
Предавања и обуке из области еталонирања тегова одржали су су Предраг Ђурић и Борис Рамач.
Присуствујући обукама, помоћници директора Дирекције за мере и драгоцене метале, Луција Дујовић и Борис Лаштро, подржали су одржавање оваквог облика усавршавања и изразили задовољство оствареном реализацијом предавања и тренинга запослених у Дирекцији.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdf40842f265
Нови правилник
Дана 21. јула 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 49/10, објављен је Правилник о врстама мерила за која је обавезно оверавање и временски интервали њиховог периодичног оверавања, који ступа на снагу 28. јула 2010. године. Ступањем на снагу овог правилника престаје да важи Наредба о мерилима за које је обавезан преглед (“Службени лист СРЈ”, 30/02, 34/02 и “Службени лист СЦГ”, број 32/03).”
VII Међународна конвенција о квалитету – JUSK ICQ 2010
VII Међународна конвенција о квалитету – JUSK ICQ 2010, под мотом – Квалитетом ка европским и светским интеграцијама (The 7th International Convention on Quality – JUSK 2010, with the moto: „Quality for European and World Integrations“) одржана је од 31. маја до 3. јуна на Машинском факултету Универзитета у Београду, у организацији ЈУСК-а – Јединственог удружења Србије за квалитет, EOQ-a и ecoQ, из Грчке.
У оквиру Конвенције организована је Прва специјална конференција (ICQ 2010 – The Special Conference): Национални метролошки систем - Најновија достигнућа (National Metrology System – State of the Art). Конференцијом су председавали мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ), Борис Лаштро и Луција Дујовић, помоћници директора Дирекције за мере и драгоцене метале, док су председавајући Седнице (Chairmen Session) били мр Вида Живковић, Луција Дујовић, др Јелена Пантелић-Бабић, мр Јадранка Марендић-Миљковић и др Бранислав Танасић, такође сви из ДМДМ.
Презентовани су радови представника ДМДМ:
- Мр Вида Живковић, Борис Лаштро: Моделовање националног метролошког система у складу са европским и међународним приступом, Уводни рад
- Луција Дујовић: Нова законска решења у области метрологије у Републици Србији
- Др Јелена Пантелић – Бабић: Еталонирање еталона једносмерног напона у документованом систему квалитета Дирекције за мере и драгоцене метале
- Мр Јадранка Марендић – Миљковић: Метрологија времена и фреквенције у Републици Србији
- Др Бранислав Танасић, Станислав Алексић, Никола Соврић, Љиљана Мићић: EURAMET пројекат No 1008: Резултати регионалног кључног поређења преливне пипете запремине 20 l.
Нове накнаде за покриће трошкова
У „Службеном гласнику РС“, бр. 109/2009 од 25.12.2009. године објављене су Одлука о изменама и допунама Одлуке о висини и начину плаћања накнада за покриће трошкова у вези са испитивањем типа мерила и прегледом еталона, мерила и узорака референтних материјала и Одлука о изменама и допунама Одлуке о висини и начину плаћања накнада за покриће трошкова у вези са испитивањем и жигосањем предмета од драгоцених метала, које су ступиле на снагу 2. јануара 2010. године. Наплаћивање накнада почеће од дана ступања на снагу поменутих одлука.
ДМДМ више не прима захтеве из области игара на срећу
У складу са закључцима са састанка, који је одржан 2. децембра 2009. године у Министарству економије и регионалног развоја са представницима Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) и Управе за игре на срећу из Министарства финансија, договорено је да ДМДМ поступа по захтевима странака у вези спровођења прописа из области игара на срећу до 31. децембра 2009. године.
Сходно томе, од 1. јануара 2010. године Дирекција за мере и драгоцене метале више не прима поменуте захтеве.
За све потребне информације странке треба да се обрате надлежној Управи за игре на срећу у Министарству финансија.