Архива вести 2010

среда, 04 август 2021

5. састанак EURAMET/TC-QUALITY

24. и 25. фебруара 2010. године, у Бриселу је одржан Пети састанак Техничког комитета за квалитет Европског удружењa националних метролошких института - EURAMET, EURAMET/TC-QUALITY (TC-Q), на којем су представници Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) изложили презентацију QMS периодичне реевалуације.
Петом састанку техничког комитета за квалитет EURAMET TC-Q присуствовали су представници из 32 државе и представници ЕURAMET, EU, EA и, по позиву, APMP са укупно 61 учесником.

Техничким комитетом председава Pavel Klenovský, Чешка, а домаћин скупа је био SMD Белгија.

Своје инцијалне QMS презентације представили су колеге из NILU Норвешка, UBA Аустрија и LATMB Латвија. Своје QMS периодичне реевалуације презентовали су: BIM-NCI, Бугарска, DZM, FSB-LPM, FSB-LMPD, FSB-LIMS, FER-PEL, Хрватска, VMT/LEI, VMT/VMC, VMT/PFI, Литванија, INM, IFIN-HH, Румунија и DMDM, Србија.

Посебни утисак на све присутне оставила је презентација ДМДМ, Србија, коју је излагала директор мр Вида Живковић, уз подршку Бориса Лаштра, помоћника директора Сектора за развој метрологије и Татјане Цинцар-Вујовић, шефа Одсека за електричне величине. Председавајући је констатовао да је презентација Дирекције QMS реевалуације сажета, језгровита, прегледна, јасна и са видљивим резултатима. Колеге из других NMI су, по излагању, прилазили тиму ДМДМ честитајући на успешној презентацији.

Посебна излагања имали су господин Trevor Thompson, UKAS, EA на тему: "Актуелни резултати еталонирања" и господин Christophe Quetel, IRMM, EU, на тему: "Методе валидације и следивости у случају мерења неорганске хемијске референце у IRMM – илустрација и примери".

На позив за учешће на састанaк TC-Q, одазвала се госпођа Ajchara Charoensook, APMP (Asia Pacific Metrology Programm), Азија, која је презентовала рад на тему: "Метрологија Азије, веза између акредитације и метрологије".

Састанак је завршен званичним позивом и потврдом да ће се следећи редовни годишњи састанак TC-Q одржати фебруара 2011. у Београду, у организацији Дирекције за мере и драгоцене метале.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdb4fc0a3bd6

У Дирекцији за мере и драгоцене метале 23. децембра 2010. године одржана је интерна обука за запослене у Одсецима за контролу и надзор Дирекције. Тема обуке била је појам и начин прорачуна мерне несигурности према Упутству за изражавање мерне несигурности у мерењу (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement (GUM)).

Поздравни говор одржала је Луција Дујовић, помоћник директора Сектора за контролу и надзор.

Обука се састојала из теоријских предавања и вежби. Поједина предавања су била преведени материјал Eurametovih презентација, односно општеприхваћени и хармонизовани европски материјал за обуку из ове области.

У другом делу дана организована је практична експериментална вежба одређивања густине течности и прорачуна мерне несигурности мерења дензитометрима.

Обуци су присуствовали представници запослени из свих Одсека за контролу и надзор, укупно 18 полазника. Обуку је одржала Јелена Бебић, самостални саветник – координатор за метрологију у хемији, Одсек за оптичке и физичко-хемијске величине Дирекције за мере и драгоцене метале.

 

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdc17d808217
среда, 08 децембар 2010

Правилници о овлашћивању

29. новембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 89/10, објављен је Правилник о начину овлашћивања привредних субјеката и других правних лица за обављање послова оверавања мерила и о вођењу регистра овлашћених тела, који је донет на основу члана 11. став 4. Закона о метрологији. Овим правилником уређује се начин овлашћивања привредних субјеката и других правних лица за обављање послова оверавања мерила, вођење регистра овлашћених тела, као и друга питања везана за рад овлашћених тела.

У истом броју „Службеног гласника РС”, објављен је и Правилник о условима за обављање послова оверавања мерила, који је донет на основу члана 8. став 2. Закона о метрологији. Овим правилником ближе се прописују услови за привредне субјекте и друга правна лица за обављање послова оверавања мерила.

6. и 7. децембра 2010. године, у Сарајеву, у Републици Босни и Херцеговини, одржана је Међународна конференција: „Мјеритељство Босне и Херцеговине на путу ка интеграцији у Европску Унију”, са јединственом жељом да се представе националне метролошке институције у региону и њихова искуства у процесу приступања Европској Унији.
Учешће на Међународној конференцији имали су представници делегације ЕУ за развој инфраструктуре квалитета у Босни и Херцеговини, вође пројеката и кључни експерти на пројектима у Босни и Херцеговини, председавајућа на WELMEC-у и представници националних метролошких институција из држава у региону.

Представници Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) су на Међународној конференцији презентовали две теме: „Дирекција за мере и драгоцене метале и искуства у придруживању процесима ЕУ” и „Законска метрологија и нови метролошки систем у Републици Србији

Веома успешне презентације ДМДМ указале су присутним учесницима Међународне конференције да ДМДМ има метролошког потенцијала и да је снага на коју се у региону може рачунати.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIde91e711bec

23. новембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, бр. 88/10, објављена је Уредба о начину вршења метролошког надзора, која је донета на основу члана 45. Закона о метрологији. Овом уредбом уређује се начин вршења метролошког надзора и надзора над употребом законских мерних јединица.

понедељак, 22 новембар 2010

Инострана уверења - правилник

17. новембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 86/10, објављен је Правилник о начину признавања иностраних уверења, жигова и знакова усаглашености, који је донет на основу члана 33. став 3. Закона о метрологији. Овим Правилником уређује се начин признавања важења у Републици Србији иностраног уверења о одобрењу типа мерила, уверења о оверавању мерила, односно жигова и других знакова усаглашености издатих у иностранству.

Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) је од 10. до 12. новембра 2010. године у Врњачкој Бањи, организовала други, редовни, годишњи Семинар „Реализоване и планиране активности у складу са новим законским решењима у области метрологије”. Други Семинар ДМДМ, отворила је мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале. Борис Лаштро, помоћник директора Сектора за развој метрологије (СРМ), је председавао на Семинару.

О резултатима рада Сектора за контролу и надзор (СКН), према Извештају који је припремила Луција Дујовић, помоћник директора овог Сектора, присутне је известио Србобран Милијић, шеф Одсека за контролу и надзор (ОКН) Ниш. Извештај о резултатима рада Сектора за развој метрологије (СРМ), поднео је Борис Лаштро, помоћник директора СРМ.

План рада СРМ за 2011. годину, презентовала је Татјана Цинцар-Вујовић, шеф Одсека за електричне величине, а о плану рада СКН за 2011. годину говорио је Србобран Милијић, шеф ОКН Ниш. На крају првог радног дана, Вања Радојевић-Милошевић, шеф Одсека за правне и опште послове, поднела је извештај о раду Радне групе за израду подзаконских аката.

Други радни дан почео је стручним предавањима на теме „Следивост резултата мерења” и „Узорковање као део поступка мерења”, које је презентовао Драган Николић, шеф Одсека за оптичке и физичко-хемијске величине.

Др Бранислав Танасић, руководилац Групе за запремину и проток, је теоријски и практично припремио предавање на тему „Оверавање справа за мерење течних горива”.

О акредитацији лабораторија у ДМДМ, према стандарду SRPS ISO/IEC 17025:2006, говорио је Борис Лаштро, помоћник директора СРМ, а посебно су презентоване две лабораторије. О акредитацији лабораторије за испитивање бројила електричне енергије, присутне је информисала Татјана Цинцар-Вујовић, шеф Одсека за електричне величине, а о акредитацији лабораторије за еталоне дужине говорио је Слободан Зеленика, руководилац Групе за димензионе величине и акустику.

Трећег радног дана, одржан је проширени Колегијум који је водила мр Вида Живковић, директор ДМДМ.

Учешће у раду Семинара узело је 95 учесника из свих организационих јединица ДМДМ.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProId85008853c6

У периоду од 4. до 8.октобра 2010. године., од стране Акредитационог тела Србије (АТС), одржана је обука за техничке оцењиваче за акредитацију контролних организација према SRPS ISO/IEC 17020:2002. Обука се састојала од предавања, практичних примера ситуација из праксе и полагања теста на крају обуке, који је услов за стицање статуса кандидата за техничке оцењиваче за оцењивање контролних организација у области контролисања мерила. Из Дирекције за мере и драгоцене метале обуци је присуствовало 13 полазника.

Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) је 07. и 08. октобра 2010. године у Нишу, организовала Семинар о бројилима електричне енергије. Учешће у раду Семинара узело је 16 учесника из ДМДМ и одсека за контролу и надзор (ОКН), а своје интересовање за Семинар исказало је још седам учесника из Србије и два учесника из Републике Српске. Тако је планирани, интерни Семинар ДМДМ, попримио регионални карактер.

Први Семинар о бројилима електричне енергије отворио је неколико тема. На почетку је Татјана Цинцар-Вујовић презентовала учесницима Семинара преглед Директиве и препорука, са посебним освртом на бројила електричне енергије, затим је Душан Хорват излагао на тему „Допринос појединих елемената мерне несигурности у мерењу електричне енергије”, а мр Нада Вучијак је објаснила методу еталонирања уређаја за преглед бројила електричне енергије. Округли сто на тему: „Искуства у метролошком обезбеђењу мерних трансформатора који се користе у комбинацији са бројилима електричне енергије” водили су модератори, уз активно учешће присутних.

Другог радног дана Семинара, Саша Коматина је одржао презентацију на тему: „Коришћење преносивог еталона електричне енергије за преглед бројила на терену”. Врло илустративна презентација била је поткрепљена практичном демонстрацијом.

После теоријског и практичног програма Семинара, сви учесници Семинара су се, према програму, упутили у предвиђене стручне посете, у две лабораторије за оверавање бројила електричне енергије.

Учесници су, по завршетку Семинара, попунили анкету која је имала за циљ да измери једну од перформанси нашег система менаџмента квалитетом, а то је задовољење корисника. На основу анализе резултата анкете, закључено је да је задовољство учесника Семинара 96,67 %. Семинар о бројилима електричне енергије је задовољио учеснике Семинара и испунио захтеве и очекивања

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProId3ebca19871

21. септембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 68/10, објављена је Уредба о висини и начину плаћања накнада за спровођење оверавања мерила, метролошких експертиза, испитивања типа мерила, испитивања претходно упакованих производа и других послова из области метрологије.

Овом Уредбом утврђује се висина накнада које се плаћају за спровођење оверавања мерила, метролошких експертиза, испитивања типа мерила, испитивања претходно упакованих производа и мерних боца ради провере испуњености метролошких захтева и других послова које спроводи Дирекција за мере и драгоцене метале у складу са Законом о метрологији, као и начин плаћања тих накнада.

Даном ступања на снагу ове уредбе престаје да важи Одлука о висини и начину плаћања накнада за покриће трошкова у вези са испитивањем типа мерила и прегледом еталона, мерила и узорака референтних материјала ("Службени лист СЦГ", број 54/05 и "Службени гласник РС", број 109/09).

петак, 10 септембар 2010

Основан Метролошки савет

Дана 8. септембра 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 63/10, објављена је Одлука о оснивању Метролошког савета, као стручног саветодавног тела. Одлуку је донела Влада на основу члана 12. став 1. Закона о метрологији ( „Службени гласник РС”, број 30/10) и члана 43. став 1. Закона о Влади ( „Службени гласник РС”, број 55/05, 71/05 - исправка, 101/07 и 65/08).

У циљу иновирања теоретских и практичних знања и вештина запослених у одсецима за контролу и надзор (ОКН) Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) одржане су обуке из различитих стручних области из делокруга рада Дирекције:

  • прегледа неаутоматских електромеханичких вага;
  • испитивања водомера и
  • еталонирања тегова и испитивања компаратора масе.

Преглед неаутоматских електромеханичких вага

Обука и тренинг из области прегледа неаутоматских електромеханичких вага Мах мерења до 9000 kg одржана је за све контролоре свих ОКН који раде на прегледу мерила масе и то:

  • за ОКН Београд 26. марта 2010., лабораторија за мерила масе;
  • за ОКН Нови Сад, ОКН Суботица, ОКН Зрењанин, 29. марта.2010., лабораторија у ОКН Зрењанин;
  • за ОКН Крушевац, ОКН Ниш, 30. марта.2010., лабораторија у ОКН Ниш.

Обука и тренинг из области прегледа неаутоматских електромеханичких вага Мах мерења преко 9000 kg (друмске и шинске ваге) одржана је за све контролоре свих ОКН који раде на прегледу мерила масе и то:

  • за ОКН Крушевац, ОКН Ниш у Зајечару;
  • за ОКН Нови Сад, ОКН Суботица, ОКН Зрењанин у Бегечу;
  • за ОКН Београд у Панчеву.

Све наведене обуке и тренинге одржао је Дејан Ковачевић, начелник Одељења за метролошки надзор.

Испитивања водомера

Са циљем иновирања теоретских и практичних знања и вештина за испитивање водомера, 12. и 17. августа ове године за раднике ОКН ДМДМ спроведена је обука у Нишу и Суботици, односно Хоргошу. Предмет обуке су било је испитивање водомера за хладну воду и то:

  • водомери са пропелером (називног протока до 10 m3/h и називног пречника до DN 40) и
  • водомери са Woltman-овом турбином (називног протока преко 10 m3/h и називног пречника од DN 50 до DN 200).

Обука је подразумевала излагање теоретских тема и практично демонстритрање испитивања водомера на инсталацијама са уређајима са еталон посудама за испитивање водомера волуметријском методом.
За раднике ОКН из Ниша, ОКН Крушевца и ОКН Београда теоретски део обуке је реализован 12. августа у ОКМ Ниш, а практични део, демонстрирање испитивања водомера на уређајима са еталон посудама, у ЈКП Наисус, Ниш.

За раднике ОКН из Новог Сада, ОКН Зрењнина, ОКН Суботице и ОКН Београда обука је реализована у ОКН у Суботици, а практични део на уређају у ДП Потиско водовод, Хоргош.

Теоретским делом обуке је обухваћене су теме:

  • Водомери као брзинска мерила протока/запремине течности (са пропелером, са Woltman-овом турбином);
  • Метролошки и технички захтеви за водомере према Правилнику о метролошким условома за водомере („Сл. лист СФРЈ”, бр. 51/86);
  • Уређаји за испитивање водомера:
    - уређај са мерним посудама-еталонима јединице запремине течности;
    - уређај са посудама на вагама (гравиметријска метода);
  • Методе испитивања водомера: гравиметријска и волуметријска са посебним освртом на Метролошко упутство за преглед водомера („Гласник” Завода, бр. 2/90);
  • Категоризација водомера према класама тачности (класе A, B, C и D) у односу на међународне документе: OIML и ISO;
  • Вредност прелазног протока као критеријум за разврставање по класама;
  • Тумачење нових захтева из Међународне препоруке OIML R 49-1 и поређења са захтевима из Правилника о метролошким условима;
    Тумачења захтева из Међународне препоруке R 49-2 и упоређивање са захтевима из Метролошког упутства за преглед водомера.

Практични део обуке је обухватио:

  • Демонстрирање испитивања водомера са пропелером и водомера са турбином на инсталацији са еталон посудама, волуметријском методом.

Учесници су добили и писани материјал из којег су могли детаљније да се упознају са предметом обуке. Медијатори обуке су били Никола Соврић и др Бранислав Танасић.

Еталонирање тегова

У оквиру оспособљавања запослених у одсецима за контролу и надзор за послове еталонирања тегова класа тачности M1 и F2, у месецу августу 2010. године одржана је обука у Нишу, Суботици и Београду.
Обука је укључивала излагање теоретских тема и практично демонстрирање поступка еталонирања тегова и испитивања какактеристика компаратора масе.

За запослене у ОКН Ниш и ОКН Крушевац теоретски и практични део обуке је реализован дана 19. августа 2010. године у просторијама и Лабораторији за масу у ОКН Ниш. Запослени у ОКН Суботица, ОКН Нови Сад и ОКН Зрењанин теоретски и практични део обуке су похађали 26. августа 2010. године, у просторијама и Лабораторији за масу у ОКН Суботица. Теоретски и практични део обуке за запослене у ОКН Београд је одржан 30. августа 2010. године, у просторијама и Лабораторији за масу у ОКН Београд.

Учесници обуке добили су у електронском облику излагања предавача као и остали материјал потребан за област еталонирања тегова.

Предавања и обуке из области еталонирања тегова одржали су су Предраг Ђурић и Борис Рамач.

Присуствујући обукама, помоћници директора Дирекције за мере и драгоцене метале, Луција Дујовић и Борис Лаштро, подржали су одржавање оваквог облика усавршавања и изразили задовољство оствареном реализацијом предавања и тренинга запослених у Дирекцији.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2010#sigProIdf40842f265
петак, 23 јул 2010

Нови правилник

Дана 21. јула 2010. године, у „Службеном гласнику РС”, број 49/10, објављен је Правилник о врстама мерила за која је обавезно оверавање и временски интервали њиховог периодичног оверавања, који ступа на снагу 28. јула 2010. године. Ступањем на снагу овог правилника престаје да важи Наредба о мерилима за које је обавезан преглед (“Службени лист СРЈ”, 30/02, 34/02 и “Службени лист СЦГ”, број 32/03).”

VII Међународна конвенција о квалитету – JUSK ICQ 2010, под мотом – Квалитетом ка европским и светским интеграцијама (The 7th International Convention on Quality – JUSK 2010, with the moto: „Quality for European and World Integrations“) одржана је од 31. маја до 3. јуна на Машинском факултету Универзитета у Београду, у организацији ЈУСК-а – Јединственог удружења Србије за квалитет, EOQ-a и ecoQ, из Грчке.

У оквиру Конвенције организована је Прва специјална конференција (ICQ 2010 – The Special Conference): Национални метролошки систем - Најновија достигнућа (National Metrology System – State of the Art). Конференцијом су председавали мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ), Борис Лаштро и Луција Дујовић, помоћници директора Дирекције за мере и драгоцене метале, док су председавајући Седнице (Chairmen Session) били мр Вида Живковић, Луција Дујовић, др Јелена Пантелић-Бабић, мр Јадранка Марендић-Миљковић и др Бранислав Танасић, такође сви из ДМДМ.

Презентовани су радови представника ДМДМ:

  • Мр Вида Живковић, Борис Лаштро: Моделовање националног метролошког система у складу са европским и међународним приступом, Уводни рад
  • Луција Дујовић: Нова законска решења у области метрологије у Републици Србији
  • Др Јелена Пантелић – Бабић: Еталонирање еталона једносмерног напона у документованом систему квалитета Дирекције за мере и драгоцене метале
  • Мр Јадранка Марендић – Миљковић: Метрологија времена и фреквенције у Републици Србији
  • Др Бранислав Танасић, Станислав Алексић, Никола Соврић, Љиљана Мићић: EURAMET пројекат No 1008: Резултати регионалног кључног поређења преливне пипете запремине 20 l.

Више о Конвенцији

У „Службеном гласнику РС“, бр. 109/2009 од 25.12.2009. године објављене су Одлука о изменама и допунама Одлуке о висини и начину плаћања накнада за покриће трошкова у вези са испитивањем типа мерила и прегледом еталона, мерила и узорака референтних материјала и Одлука о изменама и допунама Одлуке о висини и начину плаћања накнада за покриће трошкова у вези са испитивањем и жигосањем предмета од драгоцених метала, које су ступиле на снагу 2. јануара 2010. године. Наплаћивање накнада почеће од дана ступања на снагу поменутих одлука.

У складу са закључцима са састанка, који је одржан 2. децембра 2009. године у Министарству економије и регионалног развоја са представницима Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) и Управе за игре на срећу из Министарства финансија, договорено је да ДМДМ поступа по захтевима странака у вези спровођења прописа из области игара на срећу до 31. децембра 2009. године.

Сходно томе, од 1. јануара 2010. године Дирекција за мере и драгоцене метале више не прима поменуте захтеве.

За све потребне информације странке треба да се обрате надлежној Управи за игре на срећу у Министарству финансија.

No Internet Connection