Архива вести 2020

Представници Дирекције за мере и драгоцене метале, Борис Башчаревић и Ана Гајић, запослени у Групи за информационе технологије 29. децембра 2020.године учествовали су путем видео везе у раду радионице под називом: ,,Како до административних поступака које разуме свако", коју је организовао Републички секретаријат за јавне политике. Радионици је присуствовало 60 представника државних институција које су учествовале у пројекту еПАПИР.

Радионица је имала за циљ да представи значај будуће обавезе државних органа да у регистру редовно ажурирају административне поступке које примењују пружајући услуге из своје надлежности.

Посебно је наглашено да сврха сваког административног поступка мора бити описана на једноставан и јасан начин како би и сам поступак био разумљив за сваког ко га користи. На тај начин услуге државних органа постају доступније и за привреду и за грађане.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2020#sigProId6e7961b9cb

Представници Дирекције за мере и драгоцене еметале, Вања Радојевић Милошевић, начелник Одељења за правне, послове људских ресурса, стручно оперативне и информатичке послове, Јасмина Павловић, руководилац Групе за информационе технологије, Ана Гајић и Борис Башчаревић запослени у Групи за информационе технологије учествовали су 16. децембра у раду EURAMET групе за комуникацију који је одржан путем видео везе.

Састанку је присуствовало 35 представника Националних метролошких института (NMI).

Учесници су разменили актуелна искуства из области комуникације како интерне, тако и екстерне са корисницима и заинтересованим странама током пандемије, као и изазовима које је актуелна ситуација донела.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2020#sigProId8d8c744f07

Дана 7. децембра 2020. године Међународни биро за тегове и мере (BIPM) објавио је 13 нових могућности мерења и еталонирања (CMCs) Дирекције за мере и драгоцене метале из области термометрије у бази података KCDB 2.0.

По први пут објављена је мерна могућност еталонирања Дирекције за мере и драгоцене метале у подобласти релативне влажности, у еталонирању свих врста еталона и мерила реалативне влажности. За све кориснике услуга, Дирекцијa за мере и драгоцене метале је сада и званично потврдила обезбеђење метролошке следивости у релативној влажности у складу са Законом о метрологији у Републици Србији, као и обавезама националних метролошких институција у оквиру чланства у европским и међународним организацијама.

Такође, у KCDB 2.0.потврђена је и мерна могућност еталонирања у подобласти температуре, и то у еталонирању термопарова од чистих метала (Аu/Pt, Pt/Rh), племенитих метала (S и R типа) и свих осталих типова металних термопарова на основу значајних резултата остварених у међународном поређењу EURAMET.Т-S3, https://www.bipm.org/kcdb/comparison?id=337. Данас еталонирањe еталона најбоље класе тачности на температури очвршћавања бакра (1084,61 оС) можемо понудити привреди са укупном проширеном мерном несигуности од 100 mK.

Више информација у вези CMC из обалсти термометрије можете наћи у бази KCDB, BIPM, на линку Листа услуга Дирекције за област термометрије.

Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Лука Гажевић, метролог у Групи за метрологију у хемији, присуствовао је online радионици Kick-off workshop - SEE QI project 7 ISO 17043 capacity building.

Организатори обуке били су PTB (немачки Националнн метролошки институт) и Регионални консултантски фонд за инфраструктуру квалитета за Југоисточну Европу. Учесници обуке су поред организатора и предавача, биле колеге из АТС-а, Националних института европских земаља. Циљ радионице је била обука учесника у вези примене међународног стандарда ISO 17043 ради развијања капацитета за одржавање међулабораторијских поређења и ПТ шема, као и размена искустава учесника у вези са организацијом истих. Предложена је даља сарадња између земаља учесница радионице кроз обуке и консултације.

Више информација на веб-страници: https://see.ptb.de/see-qi-projects/iso-17043-capacity-building/

Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Љиљана Мићић, руководилац Групе за запремину и проток, 3. и 4. новембра 2020. године учествовала je у раду EURAMET Техничког комитета за проток (EURAMET TC-F), који je одржан путем видео везе.

Организатор састанка био је секретаријат EURAMET. Састанку je присуствовало око 60 еминентних стручњака, представника Националних метролошких института (NMI) и именованих лабораторија (DI) из већине европских земаља.

Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Јасмина Лазаревић, метролог у Одсеку за електричне величине, време и фреквенцију је од 21. до 22. октобра 2020. године учествовала у раду EURAMET Техничког комитета за електрицитет и магнетизам (EURAMET TC-EM) који је одржан путем видео везе.

Организатор састанка био је EURAMET. Састанку је присуствовало око 50 еминентних стручњака, представника Националних метролошких института (NMI), Националних института за стандардизацију (NIS) из различитих земаља света, EURAMET-a и BIPM-a.

На састанку су разматрани извештаји са свих подкомитета у оквиру TC-EM, статуси актуелних EMPIR пројеката, актуелних Европских метролошких мрежа (EMN), пројеката везаних за различите видове сарадње између Националних метролошких института, кључних поређења, као и информације у вези са новим поступком пријављивања мерних могућности (CMC).

У периоду од 21. до 23. октобра 2020. године, одржан је Петнаести састанак техничког комитета за квалитет Европског удружења националних метролошких института – EUAMET TC-Q.
Током састанка, који је ове године одржан путем видео конференције, представници Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) и Института за нуклеарне науке ,,Винча'' (VINS) презентовали су извештаје о систему менаџмента квалитетом (QMS).

Обавеза ДМДМ је активно учешће у раду EURAMET, на основу чланства у овој међународној метролошкој организацији од 2007. године.

Периодичне ре-евалуације система менаџмента квалитетом, представљају један од начина пружања поверења у међународно признате могућности мерења и еталонирања. Ове године, спроведена је трећа ре-евалуација система менаџмента квалитетом ДМДМ, током које су презентоване најважније промене у метролошком систему Републике Србије и новитети у систему менаџмента квалитетом којим су подржане лабораторијске активности, у складу са захтевима стандарда SRPS ISO/IEC 17025:2017. Извештај за период од 2015. до 2019. године презентовала је Тамара Ђекић, извршилац на пословима квалитета у ДМДМ и контакт особа при EURAMET TC-Q. Након презентовања петогодишњег извештаја, једногласно је изгласано поверење у систем менаџмента квалитетом ДМДМ од стране EURAMET TC-Q, и уједно потврђено испуњавање захтева CIPM MRA Аранжмана о међусобном признавању националних еталона и уверења о еталонирању и мерењу која издају национални метролошки институти.

Током састанка, иницијалне презентaције својих система менаџмента квалитетом представили су метролошки институти Луксембурга (ILNAS, LGUL) и Велике Британије (NIBSC), док су периодичну ре-евалуацију презентовали и институти: Литваније (LATMB), Румуније (INM, IFIN-HH), Чешке Републике (CMI, CHMI, IPE, VUGKT), Републике Пољске (GUM, INTiBS, POLATOM), Републике Бугарске (BIM), Хрватске (DZM-LMG, FSB-LPM, FSB-LMPD, FSB-LIMS, FSB-FER, IRB-SSDL, DZM-SOUL), Републике Словеније (MIRS/KI/D16, MIRS/ZAG), Краљевине Белгије (SCK-CEN/LNK) и Естоније (UT IC).

Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, др Јелена Бебић, руководилац Групе за метрологију у хемији, учествовала је, по позиву, као један од предавача, у одржавању поменуте обуке. Обуку је пратило 91 учесника из 26 различитих земаља света, а било је укупно 7 предавача. Организатор обуке био је Универзитет у Београду, Технолошко-металуршки факултет, Пољопривредни факултет, Шумарски факултет и Војно-технички институт из Србије, у оквиру LignoCOST пројекта.

LignoCOST пројекат CA17128 – Успостављање Пан-европске мреже за одрживу валоризацију лигнина, је у оквиру пројеката Европске сарадње у области науке и технологије (Еuropean Cooperation in Science & Technology - COST), део је европских научно-истраживачких пројеката у оквиру Хоризонт 2020 програма. Главни циљ LignoCOST-а је успостављање чврсте мреже која покрива читав ланац вредности у којој се могу добити релевантне информације са фокусом на валоризацију лигнина за одрживе индустријске примене. Заједничким радом, кроз пројекат, прикупљају се информације како би се покриле техничке, нетехничке, еколошке и социо-економске импликације најперспективнијих ланаца вредности лигнина.

Више о обуци као и о пројекту на линку:
https://lignocost.eu/events/ca17128-lignocost-online-training-school-modified-lignin-materials-for-reactive-polymer-composites-processing-and-characterization/

Дирекција за мере и драгоцене метале, Група за термометрију планира да за заинтересоване акредитоване и друге лабораторије организује међулабораторијско поређење за стаклене термометре пуњене течношћу у складу са захтевима стандарда SRPS ISO/IEC 17043:2011.

Све заинтересоване лабораторије које желе да учествују у поменутом поређењу (ПТ-шеми), могу своју намеру да искажу најкасније до 18.11.2020. на email: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. .

У зависности од броја заинтересованих лабораторија и њихових обима активности на пословима еталонирања, Дирекција ѕа мере и драгоцене метале накнадно ће изабрати трансфер уређаје на поређењу и започети спровођење наведене активности. За додатне информације Група за термометрију

На основу Закона о рачунању времена (“Службени лист СЦГ”, бр. 20/06), летње рачунање времена у 2020. години се завршава у недељу 25. октобра 2020. године у 3 h, 00 min, 00 s, тако што се, померањем за један час уназад, време у 3 h, 00 min, 00 s рачуна као 2 h, 00 min, 00 s.

Medije

Дана 15. октобра 2020. године путем видео конференције одржан је састанак директора нациналних метролошких института. Састанку су присуствовали Чедомир Белић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале и Никола Петровић, помоћник директора Сектора за развој метрологије.

Наиме, Међународни биро за тегове и мере (BIPM), једном годишње домаћин је састанка директора националних метролошких института, пружајући јединствену прилику за дискусију о метролошким питањима од интереса широм света, програму рада Међународног бироа за тегове и мере и ажурирању Аранжмана о међусобном признавању националних еталона и уверења о еталонирању и мерењу која издају национални метролошки институти (CIPM MRA).

Током састанка Међународни комитет за тегове и мере (CIPM) представио је новитете из делокруга свог рада и унапређења стратегије, а господин Мартин Милтон, директор Међународног бироа за тегове и мере, известио је о реализованим активностима ове организације у периоду од претходног састанка. Узимајући у обзир пандемију изазвану Covid вирусом, посебна дискусија вођена је о активностима националних метролошких института и утицаја који је изазвао вирус, као и дефинисању праваца метрологије и мерења након глобалне пандемије.

Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Слободан Зеленика, руководилац Групе за дужину, оптичке величине и акустику, је 12. и 13. октобра 2020. године учествовао у раду EURAMET Техничког комитета за дужину (EURAMET TC-L), који je одржан путем видео везе.

Организатор састанка био је Национални метролошки институт Данске (DFM). Састанку je присуствовало око 40 еминентних стручњака, представника Националних метролошких института (NMI) и именованих лабораторија (DI) из већине европских земаља.

Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, др Јелена Бебић, руководилац Групе за метрологију у хемији, учествовала је у раду BIPM виртуелнe радионице о тачном праћењу амбијенталног озона. Радионици су присуствовала укупно 72 учесника из различитих земаља света.

Референтна метода за мерење концентрација озона у ваздуху околине заснива се на UV фотометрији, путем примерака NIST-овог еталонског референтног фотометра (SRP) који служи као примарни еталон за бројне националне и међународне мреже за праћење озона. Због тога су мерења количинског удела озона у ваздуху заснована на вредности коефицијента попречног пресека апсорпције озона на таласној дужини 253,65 nm. Његова договорена вредност, са најмањом икад постигнутом несигурношћу, објављена је 2019. године. Сада је потребна глобална координација за примену нове вредности из 2019. године, која ће повећати измерене концентрације озона у атмосфери.
Циљ радионице био је окупљање представника референтних лабораторија, мрежа за праћење квалитета ваздуха, законодаваца и произвођача анализатора озона, како би се развио план и распоред за усвајање вредности из 2019. године.

Дирекција за мере и драгоцене метале поседује еталонски фотометар за озон – NIST SRP 54 (Standard Reference Photometer), који је и национални еталон у области мерења амбијенталних концентрација озона Републике Србије, као и међународно признате мерне могућности у овој области, објављене у BIPM CMC бази података.
Више на линку https://www.bipm.org/en/conference-centre/bipm-workshops/surface-ozone/

Представници Дирекције за мере и драгоцене метале, Љиљана Мићић, руководилац Групе за запремину и проток и Раде Дерета, метролог у Одсеку за електричне величине, време и фреквенцију, су од 6. до 7. oктобра 2020. године били активни учесници WELMEC радне групе за комунална мерила (WELMEC WG11), који je одржан коришћењем интернет апликације MS Teams.

Састанку WELMEC WG11 присуствовало је око 25 еминентних стручњака, представника Националних метролошких института (NMI) и именованих тела (NoBo) из већине европских земаља.

Током 7. и 8. октобра 2020. године, путем видео конференције, одржан је пети по реду, годишњи састанак директора, представника националних метролошких института, у оквиру Радне групе за јачање капацитета за послове метрологије (у даљем тексту: BoD WGCB). Састанком је председавао господин Пол Хетерингтон.

Као представници Републике Србије састанку су присуствовали Чедомир Белић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале и Никола Петровић, помоћник директора Сектора за развој метрологије. Састанку су присуствовали и представници националних метролошких института Црне Горе, Босне и Херцеговине, Литваније, Хрватске и Пољске.

EURAMET BoD WGCB, представља радну групу чији је циљ да подржи визију кохерентне, ефикaсне, одрживе и интегрисане европске метролошке мреже, да идентификује и предлаже мере за изградњу и унапређење капацитета свих чланова Европске регионалне метролошке организације (EURAMET), посебно за нове и мале националне метролошке институте и именоване институте, као и да подиже свест о развоју метрологије и инфраструктуре квалитета свих земаља чланица.

Током састанка, изложени су новитети у раду EURAMET и представљени нови програми за јачање капацитета метролошке инфраструктуре. Присутни представници националних метролошких института презентовали су новитете и реализоване развојне активности у периоду од претходног састанка. Такође, размотрен је и план активности јачања капацитета у предстојећем периоду на основу претходно утврђених потреба.

Представници Републике Србије учествовали су на 86. годишњем састанку Конвенције о контроли и жигосању предмета од драгоцених метала (позната и као: Конвенција о драгоценим металима, Бечка конвенција, Hallmarking конвенција), који је одржан путем видео конференције, 30. 9. 2020. године.

Ратификацијом Конвенције о контроли и жигосању предмета од драгоцених метала са анексима I и II, у јуну 2020. године, Република Србија постала је 21. пуноправна чланица Конвенције https://hallmarkingconvention.org/en/members

Након званично упућене добродошлице од стране председавајућег Конвенције, присутнима се обратио Чедомир Белић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале, и том приликом истакао да је за Републику Србију велика част пријем у чланство Конвенције. Дирекција за мере и драгоцене метале, у складу са својим надлежностима, представља овлашћену службу Републике Србије за испитивање предмета од драгоцених метала, и биће посвећена испуњавању захтева Конвенције, кроз активно учешће у њеним активностима. Такође, напомeнуо је да је од великог значаја за Дирекцију комуникација и размена искустава са колегама из других земаља чланица.

Агенда са састанка

Почетком 2016. године је Група за запремину и проток започела развој методе еталонирања еталон гасомера са течношћу. Развој методе се одвијао у неколико фаза. Последња фаза, валидација методе, завршена је у мају 2020. године.

Корисници еталон гасомера са течношћу су лабораторије за оверавање гасомера. Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) користи уређај за проток гаса са критичним млазницама, тип TZKD 16, произвођача JUSTUR, Словачка, серијски број 787/2006 за еталонирање. Еталонирање се врши методом директног поређења у складу са радним упутством РУ-З09: Радно упутство за еталонирање еталон гасомера са течношћу помоћу уређаја са критичним млазницама, верзија/издање 01/00, мај 2020. године.

Мерења се врше у просторијама корисника еталон гасомера са течношћу. Проширена мерна несигурност је 0,2 %. Основна компонента уређаја TZKD 16 су критичне млазнице (11 комада, различитих називних протока, опсега мерења од 0,016 m3/h do 7 m3/h). Критичне млазнице су еталониране у SMU, Словачка, мерила влаге и температуре у ДМДМ, Србија, мерило притиска у HMI, Хрватскa чиме је обезбеђена следивост резултата мерења до међународног SI система јединица.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2020#sigProIdba1bb59b8e

Представници Дирекције за мере и драгоцене метале, Слободан Зеленика и Гордана Стефановић су 17. и 18. септембра 2020. године били активни учесници EURAMET Техничког комитета за акустику, ултразвук и вибрације (EURAMET TC-AUV), као и Подкомитета за звук у ваздуху (SC-A), који су одржани путем видео везе.

Организатор састанака био је Национални метролошки институт Швајцарске METAS. Састанцима je присуствовало преко 30 еминентних стручњака, представника Националних метролошких института (NMI) и именованих лабораторија (DI) из већине европских земаља.

понедељак, 21 септембар 2020

Информација од јавног значаја

Дирекција објавила информацију од јавног значаја која се односи на растојања између наплатних станица и портала на ауто-путевима у Републици Србији. Податке можете преузети на: Информације од јавног значаја.

Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Љиљана Мићић, руководилац Групе за запремину и проток, је од 15. до 17. септембра 2020. године била активни учесник WELMEC радне групе за мерне системе за течности које нису вода (WELMEC WG10), који je одржан коришћењем интернет апликације MS Teams.

Састанку WELMEC WG10 присуствовало је око 30 еминентних стручњака, представника Националних Метролошких Института (NMI) и именованих тела (NoBo) из већине европских земаља. Састанку су присуствовали и представници удружења европских произвођача мерне опреме.

Страна 1 од 2
No Internet Connection