Архива вести 2011

На бензинској станици НИС, Блок-Промет у Дебељачи, 26.07.2011. године реализована је обука и демонстрирана метода у реалним условима, за волуметријски преглед резервоара према Метролошком упутству за преглед положених цилиндричних резервоара волуметријском методом (Гласник ДМДМ, бр. 3/2005). Изабран је резервоар називне запремине NV = 20 m3.

Обуку и демонстрирање методе су спровели: Бранислав Танасић и Маца Радујков.

Обуци је присуствовало седам полазника: Игњатовић Дејан, Ашковић Мирко и Ненад Милисављевић (ОКН Београд), Звездан Јанићевић и Бошко Стефановић (ОКН Крушевац), Драгана Панић и Иван Живковић (ОКН Ниш), Маца Радујков и Раде Попадић (ОКН Нови Сад) и Љиљана Мићић (Група за запремину и проток, СРМ).

Обуци су присуствовали и Луција Дујовић - помоћник директора, Сектор за контролу и надзор и Борис Лаштро, помоћник директора - Сектор за развој метрологије.

Испред НИС-Дирекције, за техничка питања, били су присутани мр Предраг Грубишић, Директор Сектора за сертификацију, квалитет и метрологију и Миливоје Милошевић - Сектор за сертификацију, квалитет и метрологију.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2011#sigProIdc87d499f6b

Дирекција за мере и драгоцене метале - ДМДМ и Институт за мјеритељство Босне и Херцеговине - ИМБИХ потписали су дана 4. новембра 2011. године Меморандум о разумевању и сарадњи. Испред ДМДМ Меморандум је потписала мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале, док је испред ИМБИХ Меморандум о разумевању потписао мр сц. Зијад Џемић, директор Института за мјеритељство Босне и Херцеговине.

Дирекција за мере и драгоцене метале је 15. децембра 2011. године била домаћин студентима Машинског факултета и Универзитета "Сингидунум", из Београда. Том приликом студенти су упознати са најзначајнијим информацијама везаним за метролошки системом у Републици Србији са посебним освртом на улогу ДМДМ, као националног метролошког института Републике Србије. Укратко су презентоване лабораторије у ДМДМ.

Стручна посета укључила је обилазак лабораторија Дирекције, у којима се чувају национални еталони SI јединица и примењују најтачније методе еталонирања за преношење вредности SI јединица до крајњих корисника и успостављање везе са међународним еталонима. Такође том приликом студенти су се упознали са методама мерења, еталонском и мерном опремом у лабораторијама за испитивање и еталонирање, укључујући и питања студената из сфера њиховог интересовања.

четвртак, 08 децембар 2011

Сарадња BIM и ДМДМ кроз peer visit

У Дирекцији за мере и драгоцене метале је 6. и 7. децембра 2011. године реализовано колегијално оцењивање - peer visit од стране техничких експерата бугарског националног института, Bulgarian Institute of Metrology - BIM, у области масе, температуре, времена и фреквенције и акустике.

На основу EURAMET Пројекта бр. 1208 и EURAMET упутства Guide for on site visits, колегијално оцењивање спроведено је према стандарду ISO/IEC 17025:2005, проверавајући како менаџмент захтеве, тако и техничке захтеве лабораторија за еталонирање, у поменутим областима за објављене сервисе еталонирања СМС у КСDB бази BIPM и за СМС који су у поступку ревизије или се планира њихово пријављивање регионалној метролошкој организацији у скорије време. У дводневном веома интерактивном раду и колегијалној атмосфери, размењујући експертска знања, произашла су запажања о систему управљања, дата у извештају са peer visit, који даје основ за унапређење система управљања квалитетом. Резултати peer visit и побољшања система управљања квалитетом у ДМДМ биће презентовани на састанку ТС-Q, 2012. године y Варшави, Пољска.

Спроведена оцена система управљања квалитетом у Дирекцији представља реализацију прве фазе EURAMET Пројекта бр. 1208, док ће се надаље реализација пројекта састојати од наизменичне оцене система две институције на годишњем нивоу до 2015. године. Следећа фаза пројекта peer visit кроз оцену система управљања квалитетом у бугарском националном институту, BIM, планирана је за 2012. годину.

Оцењивачки тим експерата из BIM током peer visit сачињавали су:

  • Petya Angelova Alazem, EURAMET контакт особа за ТС-ЕМ, водећи оцењивач,
  • Nadya Geirgijeva Vladimirova, EURAMET контакт особа ТС-М, технички експерт за масу,
  • Sasho Tzvetkov Nedialkov, EURAMET контакт особа ТС-Т, технички експерт за термометрију,
  • Tsvetanka Stoyanova Aleksandrova Yaneshlieva, EURAMET контакт особа ТС-ТF и ТС-Q, технички експерт за време и фреквенцију,
  • Marin Marinov Chushkov, EURAMET контакт особа за ТС-АUV, технички експерт за акустику.

Представници ДМДМ у првој фази пројекта peer visit били су:

  • Борис Лаштро, менаџер квалитета и помоћник директора Сектора за развој метрологије,
  • Предраг Ђурић, руководилац Групе за масу, силу и притисак,
  • Борис Рамач, метролог за масу и притисак,
  • Славица Симић, руководилац Групе за термометрију,
  • Светлана Станисављевић, метролог за термометрију и топлотуну енергију,
  • Владан Степановић, метролог за термометрију,
  • мр Јадранка Марендић Миљковић, руководилац Групе за време, фреквенцију и дистрибуцију времена,
  • Снежана Реновица, метролог за време и фреквенцију,
  • др Маја Алексић, метролог за акустику и
  • Слободан Зеленика, руководилац Групе за димензионе величине и акустику.

 

понедељак, 05 децембар 2011

Оверавање гасомера - обука

У Новом Саду је 2. децембра 2011. године у организацији Дирекције за мере и драгоцене метале у лабораторијама ЈП „Србија Гас” и ДП „Нови Сад - Гас” одржана обука са циљем да се учесници упознају са захтевима и методама за оверавање гасомера са меховима. У лабораторији ДП „Нови Сад - Гас” учесници су упознати са прегледом гасомера са меховима на уређају са критичним млазницама, а у лабораторији ЈП „Србија Гас” на уређају са звоном и на уређају са гасомером са течношћу.

Обуци су присуствовали представници свих одсека за контролу и надзор ДМДМ, Одељења за надзор ДМДМ, као и колеге из лабораторије ЈП „Србија Гас”.

Медијатори су били др Бранислав Танасић, Никола Соврић и Маца Радујков из ДМДМ, а у име ЈП „Србија Гас” учеснике је поздравио Зоран Вучковић, руководилац РиМ.

У организацији Министарства економије и регионалног развоја (МЕРР) и Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) 25. новембра 2011. године одржан је заједнички састанак са овлашћеним телима за обављање послова оверавања мерила, поводом решавања почетних проблема, недоумица и отворених питања са којима су се та овлашћена тела сусрела у досадашњем раду.

Састанак је отворила мр Јелена Поповић, помоћник министра економије и регионалног развоја и предала вођење састанка мр Види Живковић, директору Дирекције за мере и драгоцене метале.

Састанку су присуствовали представници Министарства економије и регионалног развоја: Снежана Матић, начелник, Драгана Зечевић и Жељко Лалић, из Одељења за стратегију и политику развоја стандардизације, акредитације и метрологије, представници Акредитационог тела Србије: мр Наталија Јовичић Зарић, заменик директора, мр Драган Бадњар, виши саветник за послове акредитације, представници Дирекције за мере и драгоцене метале: мр Вида Живковић, директор, Луција Дујовић, помоћник директора Сектора за контролу и надзор, Дејан Ковачевић, начелник Одељења за метролошки надзор и Мирјана Ломпар, виши саветник координатор за надзор над овлашћеним телима.

Представници овлашћених тела који су присуствовали састанку: Привредно друштво Rudnap group-Meter&control d.o.o, Београд-Земун, Тршћанска 21; Привредно друштво за трговину и услуге Vaga Legal d.o.o, Београд, Табановачка 5; Rohe друштво са ограниченом одроворношћу за спољну и унутрашњу трговину и сервисирање Београд, Патријарха Димитрија 24, Београд; Друштво са ограниченом одговорношћу Tehnopetrol SA d.o.o Гаџин Хан, Гаџин Хан б.б; Друштво за производњу, промет и услуге Mehanika MD d.o.o , Трстеник, Чаири б.б; Институт за заштиту на раду ад, Нови Сад, Школска 3 и АД Инса Индустрија сатова, Тршћанска 21, Београд- Земун .

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2011#sigProId63aaa9ca13

У организацији Дирекције за мере и драгоцене метале је у периоду од 8. до10. новембра 2011. године у Кладову одржан Семинар: Дирекција и овлашћена тела - партнерством до поузданих резулата у метрологији за бољи живот и бољу будућност.

Семинар је отворила мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале.

Учеснике Семинара је о резултатима рада Дирекције у току 2011. године упознала Луција Дујовић, помоћник директора Сектора за контролу и надзор. Истакнуте су законодавне активности Дирекције (реализоване и у припреми) и учешће у раду посебних радних група за утврђивање испуњености услова за обављање послова оверавања у поступку овалшћивања привредних субјеката и других правних лица за обављање послова оверавања мерила које спроводи Министарство економије и регионалног развоја (МЕРР). Донето је девет решења о овлашћивању, којима је пет привредних субјеката овлашћено за обављање послова оверавања седам врста мерила. У овом периоду, од стране Акредитационог тела Грчке (ESYD) и домаћег акредитационог тела (АТС) акредитована је Дирекција за мере и драгоцене метале, Сектор за развој метрологије. Настављају се све активности у EURAMET на повећању броја међународно признатих могућности еталонирања и мерења које се објављују у бази података (KCDB) Међународног бироа за тегове и мере (BIPM), ДМДМ активно учествује у међулабораторијским поређењима и сарадњи са међународним и домаћим институцијама и организацијама у бласти метрологије.

Осим кратког осврта на историјат Метарске конвенције и задатак и рад Генералне конференције за тегове и мере (CGPM), Међународног комитета за тегове и мере (CIPM), Бироа за тегове и мере (BIPM), њихову сарадњу са Консултативним комитетима (CCs), међународним организацијама, националним метролошким институтима (NMI) и др., мр Вида Живковић, директор ДМДМ, дала je приказ 24. састанка Генералне конференције за тегове и мере (CGPM) одржаног од 17. до 21. октобра 2011. у Паризу, у чијем раду је делегација Србије активно учествовала. Састанку је присуствовало 45 земаља чланица и 30 придружених чланица. Поднети су извештаји о раду CIPM, CCs, о примени CIPM MRA, вођена расправа о улози, мисији, циљевима и дугорочној стратегији BIPM. Указано је на могућу редефиницију основних јединица Међународног система јединица (SI) засновану на фиксној бројчаној вредности фундаменталних константи природе, односно предстојеће промене Међународног система јединица и усвојено десет резолуција.

Детаљнији приказ законодавних активности у бласти метрологије у току 2010. и 2011. године дала је Вања Радојевић Милошевић, начелник Одељења за правне и опште послове ДМДМ. Након усвајања Закона о метрологији 2010. године, настављено је са доношењем подзаконских аката, у чему Дирекција активно учествује. У току је и рад посебних радних група које раде на транспоновању Директива Европске уније у подзаконске акте (Директиве о мерним инструментима 2004/22/ЕС (Мeasuring Instruments Directive – MID), Директиве 2009/137/ЕС, као и Директиве 2009/137/ЕС), а такође и директиве Европске уније које се односе на претходно упаковане производе: 76/211/ ЕЕZ, 75/107/ЕЕС, 2007/45/ЕZ. Ступање на снагу Закона о контроли предмета од драгоцених метала 2011. године условило је и припрему подзаконских аката прописаних овим законом, на чему радна група, у чијем су саставу представници ДМДМ и МЕРР, активно ради.

Надзор, у техничком смислу, представља укупну повратну спрегу у систему контроле усаглашености, којом држава може да испита мерила која су стављена на тржиште, да би се проверило да ли су у складу са захтевима и да предузме корективне мере у случају неусаглашености. С тим у вези, Дејан Ковачевић, начелник Одељења за надзор ДМДМ, дао је осврт на резултате метролошког надзора које је ДМДМ обавила током ове године, а посебно на надзор над мерилима у употреби, ванредни преглед мерила у употреби, интерни надзор и надзор над овлашћеним телима.

Испуњавајући законску обавезу ДМДМ да у складу са чланом 42. Закона о информацијама од јавног значаја упозна запослене са садржином права, значајем, поступком, са проактивним објављивањем информација - Информатора, мр Весна Петровић је након кратког прегледа развоја права на слободан приступ информацијама од јавног значаја и његов правни основ, објаснила поступак и начин остваривања овог права, подношење захтева, поступање по захтеву, трошкове поступка, са освртом на појам информација од јавног значаја и садржину и ограничења права прописаних законом. Учесници Семинара су упознати са мерама унапређења јавности рада и законским обавезама ДМДМ као органа власти, а посебно различитим видовима објављивања информација на проактивној основи.

У циљу усавршавања запослених у Дирекцији, Мирјана Вигњевић, руководилац Групе за информационе технологије, интерактивно је приказала нове могућности Microsoft Word 2007/2010, наглашавајући измене, олакшице у раду и побољшања у односу на претходне верзије програма за обраду текста. Наведени су и примери за напредније кориснике.

Значајан допринос детаљном упознавању са испитивањем типа мерила дала је Луција Дујовић прегледом Нацрта правилника о начину испитивања типа мерила за поједине врсте мерила, којим се прописује начин на који се врши испитивање типа мерила за мерила за која је обавезно издавање уверења о одобрењу типа мерила у складу са правилником којим се прописују врсте мерила за које је обавезно оверавање. Испитивање типа мерила врши се по писменом захтеву домаћег произвођача, овлашћеног увозника, односно овлашћеног дистрибутера страног произвођача мерила као подносиоца захтева. Указано је на елементе које треба да садржи захтев. Предвиђена је могућност подношења и захтева за додатно испитивање типа мерила, продужење рока важења већ издатог уверења о одобрењу типа мерила, прописује се шта техничка документација о мерилу мора да садржи. У зависности од претходних одобрења типа мерила спроводе се комплетна испитивања типа мерила или одређена испитивања типа мерила, о чему је детаљније било речи.

Теоријско разматрање испитивања и одобрења типа настављено је излагањем др Зорана Марковића, руководиоца Групе за сертификацију. Испитивање типа и одобрење типа су компоненте система законске метролошке контроле. Оне су средства Владе да се обезбеди адекватност мерења која су обухваћена законом или прописом. Испитивање типа је процес утврђивања чињеница у вези са типом. Одобрење типа је одлука, са оцењивањем на основу чињеница, да се тип прихвати за законску употребу. Напоменуто је која мерила подлежу одобрењу типа, у којим случајевима постоји потреба одобрења типа, објашњен је процес одобрења типа и издавање уверења о одобрењу типа.

У наставку рада одржана је Радионица на тему: Испитивање и одобрење типа мерила, практични део. Радионица је била организована у две групе које су симулирале поступак одобрења типа бројила електричне енергије, од подношења захтева, разматрања документације, испитивања и оцењивања усаглашености, до доношења одлуке о одобрењу типа. У Радионици су, кроз решавање задатка, уочена места могућих побољшања у процесу одобрења типа мерила.

Семинару су осим запослених у Дирекцији за мере и драгоцене метале, присуствовали и представници овлашћених тела Vaga Legal d.o.o. Београд, Мehanika MD D.O.O. Tрстеник; Tehnopetrol SA DOO Гаџин Хан и Rohe, друштво са ограниченом одговорношћу за спољну трговину и сервисирање Београд, који су приказали своје могућности у обављању послова оверавања мерила.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2011#sigProId2348580b1e
уторак, 01 новембар 2011

Конгрес метролога 2011.

У Кладову је у периоду од 17. до 19. октобра 2011. године у организацији Друштва метролога, а уз подршку Грађевинског факултета Универзитета у Београду и Дирекције за мере и драгоцене метале, одржан Конгрес метролога 2011., са посебним освртом на мерења у грађевинарству.

На Конгресу је саопштено преко 50 реферата, разврстаних у Пленарни део и седам сесија (Грађевинарство, Мерење електричних величина I, Мерење геометријских величина, Мерење електричних величина II, Следивост у метрологији, Мерење протока, температуре и топлоте, Образовање и обучавање у мерењима и инструментима).

На Конгресу су представљена и саопштења аутора из земаља из окружења. Дирекција за мере и драгоцене метале је имала девет саопштења из разних области метрологије. Радови са Конгреса метролога ће бити доступни на сајту Друштва метролога http://www.drustvometrologa.org.

У организацији Дирекције за мере и драгоцене метале, дана 25. и 26. октобра 2011. године, у Министарству економије и регионалног развоја, одржана су предавања у циљу представљања нових законских решења у области метрологије, као и преношења Директиве која се односи на ваге са неаутоматским функционисањем (Non-Automatic Weighing Instrument – NAWI Directive 2009/23/EC) и Директиве о мерним инструментима (Directive 2004/227EC и 2009/137/ЕС on Measuring Instrumets - MID) у домаће законодавство.

Скупу су присуствовали представници Министарства економије и регионалног развоја, Снежана Матић, начелник Одељења за стратегију и политику развоја стандардизације, акредитације и метрологије и Жељко Лалић, саветник и представници Дирекције за мере и драгоцене метале Луција Дујовић, помоћник директора Сектора за контролу и надзор, Предраг Ђурић, руководилац Групе за масу, силу и притисак, Дејан Ковачевић, начелник Одељења за метролошки надзор, Татјана Цинцар-Вујовић, шеф Одсека за електричне величине, Душан Хорват, млађи метролог у Одсеку за електричне величине, као и многобројни произвођачи, увозници, заступници и сервисери мерила масе и бројила електричне енергије.

Уводну реч дала је Снежана Матић, а предавање је отворила Луција Дујовић.

25. октобра, одржана су предавања са посебним освртом на мерила масе:

Овлашћивање за послове оверавања мерила - Снежана Матић,

Нова законска решења у области метрологије - Луција Дујовић,

Директива о вагама са неаутоматским функционисањем (Non-Automatic Weighing Instrument - NAWI Directive 2009/23/EC) - Предраг Ђурић,

Директива о мерилима (Directive 2004/227EC on Measuring Instrumets - MID) - Дејан Ковачевић.

26. октобра, одржана су предавања са посебним освртом на бројила електричне енергије:

Нова законска решења у области метрологије - Луција Дујовић,

Овлашћивање за послове оверавања мерила - Снежана Матић,

Метрологија у Републици Србији, са посебним освртом на бројила електричне енергије – где смо и шта даље? - Татјана Цинцар-Вујовић

Поступак потврђивања усаглашености бројила електричне енергије са прописаним захтевима - Душан Хорват.

Након завршених предавања приступило се дискусији и питањима учесника скупа.

Списак учесника

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2011#sigProId5cdcc4d957

У Београду је, 14. и 15. септембра 2011. године, одржана Прва конференција о науци и делу Милутина Миланковића под називом: „Календарско знање и допринос Милутина Миланковића“.

Конференцију је, под покровитељством Универзитета у Београду, организовало Удружење Милутин Миланковић, уз сарадњу неколико факултета, института, привредних организација и Дирекције за мере и драгоцене метале.

Ово је била прва из серије конференција, посвећених областима научног испољавања Милутина Миланковића и афирмацији његових научних доприноса. Циљ конференције је био мултидисциплинарно разматрање питања календарског знања са гледишта: математичке и астрономске теорије мерења и рачунања времена и годишњих циклуса; историје календарских знања од најстаријих времена до данас; митолошке и теолошке подлоге календара, као и историје настанка и модификације најпознатијих календара, све до специфичног доприноса Милутина Миланковића покушају реформе православног календара.

Теме конференције су биле:

  1. Милутин Миланковић – живот и дело (уводна предавања);
  2. Човек у простору и времену (научни основи мерења времена, појам мерења времена, календарских циклуса и календара, астрономске основе календара, филозофско схватање времена);
  3. Настанак и развој календарског знања (типови и облици календара кроз историју);
  4. Допринос календарског знања развоју цивилизације;
  5. Хришћански календари и њихове реформе (календари у употреби код различитих религија кроз историју и данас, календари у хришћанству, реформе календара);
  6. Календар и црква;
  7. Карактеристике Миланковићевог календара (историја, математичке основе, однос према постојећим календарима, отворена питања).

По позиву организатора, мр Јадранка Марендић-Миљковић из ДМДМ је одржала предавање под насловом „Научне основе мерења времена“.

Презентовани радови ће бити накнадно рецензирани и објављени у монографији која треба да буде објављена до краја године.

16. састанак EA-LC/WG ILC’s calibration одржан је у периоду од 21. до 23.09.2011. године у Берлину. Организатор састанка био је DakkS , Немачко акредитационо тело. Састанку којим је председавао Andre Barel, координатор радне групе EA-LC/WG ILC’s calibration присуствовала је представница Акредитационог тела Србије.

На састанку су представљени статуси текућих ПТ активности и регионалних међулабораторијских поређења према плану који је у ранијем периоду дефинисан (еталонирање акцелерометра и мерача нивоа звучног притиска, области еталонирања: храпавост, торзија, снага).

Опширније на адреси:
http://www.ats.rs/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=583&mode=thread&order=0&thold=0

У „Службеном гласнику РС”, број 70/11 од 23. септембра 2011. године објављен је Правилник о условима за признавање националних еталона, који ступа на снагу 1. октобра 2011. године.
Овим правилником ближе се прописују услови за признавање еталона Републике Србије као основе за додељивање вредности одређене величине другим еталонима те величине.

понедељак, 19 септембар 2011

Портал ТЕХНИС

Сектор за инфраструктуру квалитета Министарства економије и регионалног развоја је креирао портал ТЕХНИС (детаљније на http://www.tehnis.merr.gov.rs), како би омогућио олакшано информисање привредних субјеката о техничким захтевима, које производи морају да задовоље приликом стављања на тржиште Рeпублике Србије.

ТЕХНИС као јединствени информативни центар о техничкој регулативи Србије, обухвата портал, апликативни софтвер и базу података са регистрима који се односе на техничке прописе. У складу са Законом о техничким захтевима за производе и оцењивању усаглашености (ЗОТЗ) („Службени гласник РС“, број 36/09), поред регистра важећих техничких прописа, база података ТЕХНИС садржи још три регистра и то:

  • регистар прописа у припреми,
  • регистар именованих и овлашћених тела за оцењивање усаглашености и
  • регистар важећих исправа о усаглашености издатих у иностранству

Дирекција за мере и драгоцене метале је, у оквиру EURAMET Focus Group Акционог плана за 2011. годину била домаћин обуке за једносмерну и наизменичну електричну струју и електричну отпорност (Training on AC/DC current and resistance) од 13. до 14. септембра 2011. године, у Београду.

Учесници обуке били су представници земаља југоисточне Европе: по два метролога Бироа за метрологију БЈР Македонија (BoM), Института за метрологију Босне и Херцеговине (IMBiH), Завода за метрологију Црне Горе (MBM), Генералне дирекције за метрологију (DPM) и четири метролога из Одсека за електричне величине Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ). Семинар је одржан у сарадњи са Националним метролошким институтом Немачке (PTB).

Предавач је био експерт из области електричних величина Torsten Funck (PTB), руководилац Лабораторије за AC-DC трансфер и импедансу.

Обука је била интерактивна. Први дан је био посвећен обуци из области електричне отпорности: еталонирање мерача отпорности као и еталонирање еталон отпорника и калибратора. Било је речи и о процедурама за безбедан транспорт еталона када је реч о еталонирању или међулабораторијском поређењу.

Еталонирање из области једносмерне и наизменичне електричне струје (мерачи, извори, појачавачи) било је на програму другог дана обуке.

За све наведене примере дискутовани су буџети мерне несигурности.

Обука је успешно завршена. Констатовано је од стране учесника да би било корисно да се након теоријске обуке организују и практичне обуке за конкретне величине, у зависности од потреба и интересовања појединих Националних метролошких института.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2011#sigProIda32e48cfae

Међународни комитет за тегове и мере (CIPM) позива да се доставе пријаве за место директора Међународног бироа за тегове и мере (BIPM), које ће да буде упражњено у првој половини 2014. године, након пензионисања садашњег директора, проф. др М. Кинеа.

Датум затварања пријављивања: 1. децембар 2011.

Опширније на адреси.

У периоду од 15. до 16. јуна 2011.године у Даблину, Ирска, одржан је састанак радне групе ЕА WG in the Health Care Sector Laboratory Medicine. Састанку су присуствовали представници националних акредитационих тела и представници стручних организација. Састанком радне групе је председавао Dr Rolf Straub (SAS).

Неке од тема које су разматране на састанку односе се на

  • Статус акредитације медицинских лабораторија
  • Акредитација Point of Care Testing (POCT)
  • Припрему обуке за техничке оцењиваче за медицинске лабораторије
  • Директиву која се односи на медицинске уређаје (In Vitro Diagnostic Medical Devices Directive- 98/79/EC)
  • Исказивање обима акредитације медицинских лабораторија

Опширније на адреси http://www.ats.rs/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=577&mode=thread&order=0&thold=0

5. августа 2011. године објављен је Правилник о садржини и обрасцу евиденције, као и начину вођења евиденције коју води овлашћено тело, у „Службеном гласнику РС”, број 58/11, а ступа на снагу 13. августа 2011. године

Овим правилником прописује се садржина и образац евиденције, као и начин вођења евиденције коју воде привредни субјекти или друга правна лица која су овлашћена за обављање послова оверавања мерила.

9. августа 2011. године ступио је на снагу Правилник о врсти, облику и начину стављања државних жигова који се употребљавају при оверавању мерила објављен у „Службеном гласнику РС”, број 57/11 од 1. августа 2011. године.

Овим правилником прописује се врста, облик и начин стављања државних жигова који се употребљавају при оверавању мерила, као и ближи облик и садржај уверења о оверавању мерила и уверења о одобрењу типа мерила.

Ступањем на снагу овог правилника престала је да важи Наредба о врстама и облицима жигова и других знакова који се употребљавају при оверавању мерила („Службени лист СЦГ” број 25/06).

Дирекција за мере и драгоцене метале учествовала је у периоду од 27. јуна до 01. јула 2011. године на међународном кључном поређењу CCL-K11 националних (примарних) еталона дужине (key comparison of optical frequency/wavelength standards). Поређења су обављена у пилот лабораторији кључног поређења у аустријском националном метролошком институту (NMI) BEV у Бечу.

CCL-K11 је кључно поређење које је покренуто да би се обезбедила техничка основа за проверу мерних могућности (CMCs) лабораторија националних метролошких института у области еталонирања оптичких фреквенција/таласних дужина, нарочито оних који су дати под улазима (entries) 1.1.1 и 1.1.2 у листи Класификација калибрационих сервиса у области метрологије дужине (Classifications of services in length), односно

1.1.1 Стабилисани ласери према дефиницији (Stabilized lasers of the Mise en Pratique) и

1.1.2 Остали стабилисани ласери (Other stabilized lasers).

У кључном поређењу су учествовали само ласери највишег метролошког нивоа (квалитета), а који су од значаја за димензиону метрологију у некој земљи – еталони на примарном нивоу остварени према дефиницији јединице дужине.

ДМДМ је успешно завршила кључно поређење. Тиме је ДМДМ потврдила своје мерне могућности (CMCs) објављене у бази података BIPM у оквиру међународног аранжмана CIPM MRA. С друге стране, ДМДМ је наставила успешну традицију учествовања на међународним кључним поређењима националних (примарних) еталона дужине у којима учествује од 1990. године и налази се без прекида у бази података за кључна поређења Међународног бироа за тегове и мере (BIPM-KCDB) још од тог периода.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2011#sigProIdae89b33fad

Дана 16. априла 2011. године ступила је на снагу „Директива о спровођењу поступка оверавања пложених цилиндричних резервоара геометријском мануелном методом“. Како би се одсеци за контролу и надзор Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) оспособили за ову методу оверавања мерила, 10. јуна 2011. године на бензинској станици НИС, Блок-Промет, Бољевц, реализована је обука и демонстрирана метода у реалним условима. Изабран је резервоар за мерење запремине TNG, NV = 30 m3.

Обуку и демонстрирање методе су спровели др Бранислав Танасић и Ненад Милисављевић из ДМДМ. Обуци су присуствовали представници одсека за контролу и надзор ДМДМ из Београда, Крушевца, Ниша и Новог Сада, као и мр Предраг Грубишић, Директор Сектора за сертификацију, квалитет и метрологију, из НИС - Дирекције за техничка питања.

Страна 1 од 2
No Internet Connection