Архива вести 2022
Студенти Машинског факултета у посети Дирекцији за мере и драгоцене метале
Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: ДМДМ) , 14. и 15. децембра 2022. године била je домаћин студентима завршних година основних академских студија Машинског факултета Универзитета у Београду.
Студенти су током посете ДМДМ упознати са метролошким системом у Републици Србији и улогом ДМДМ као националног метролошког института Републике Србије у том систему.
Стручна посета укључила je обилазак лабораторијa за масу, дужину, храпавост и облике, метрологију у хемији, термометрију, релативну влажност, велике запремине и акустику, где су студенти имали прилике да се упознају са конкретним пословима и задацима сваке лабораторије, као и са националним еталонима, који се чувају, одржавају и унапређују у тим лабораторијама.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2022#sigProId7c6d37439e
Годишњи састанак запослених у Дирекцији за мере и драгоцене метале
У Вршцу, у периоду од 8. до 10. децембра 2022. године, одржан је Годишњи састанак запослених у Дирекцији за мере и драгоцене метале (у даљем тексту ДМДМ), на коме су се окупили запослени из свих унутрашњих јединица ДМДМ, и то из: Београда, Новог Сада, Зрењанина, Суботице, Ниша, Крушевца и Ужица.
Првог дана одржан је проширени колегијум, на коме се разговарало о предлозима за унапређење метролошког инспекцијског надзора у делу који се односи на контролне прегледе мерила.
Другог дана састанак је имао три дела.
У првом делу Чедомир Белић, в.д. директора ДМДМ, презентовао је резултате рада ДМДМ у периоду од 2020. до 2022. године.
У другом делу Јасмина Павловић, руководилац Групе за информационе технологије и комуникацију, овлашћено лице за поступање по захтевима за информације од јавног значаја, одржала је обуку на тему “Право на приступ информацијама од јавног значаја”.
У трећем делу Вања Радојевић Милошевић, начелник Одељења за правне, послове људских ресурса, стручно оперативне и информатичке послове и Славица Симић, руководилац Групе за термометрију, одржале су радионицу на тему предстојећег јубилеја “150 година метрологије у Србији”, на којој су сви запослени имали прилике да дају идеје и предлоге догађаја и активности којима ће се овај јубилеј обележити.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2022#sigProId3fe0cf90fe
27. Генерална конференција за тегове и мере – проширење опсега SI префикса
На 27. Генералној конференцији за тегове и мере (CGPM), одржаној у новембру 2022. године, донета је одлука о проширењу опсега префикса који се користе у оквиру Међународног система јединица (SI). Ово је прво проширење опсега SI префикса од 1991. године.
По предлогу др Ричарда Брауна, руководиоца метрологије Националног метролошког института Велике Британије (NPL), усвојена су четири нова префикса за следеће вредности:
- Рона (Ronna - симбол R) зa 1027
- Кета (Quetta - симбол Q) зa 1030
- Ронто (симбол r) зa 10-27
- Кекто (Quecto – симбол q) зa 10-30
Ова одлука подразумева да четири нова префикса (два на горњем крају SI опсега и два на доњем крају SI опсега) сада могу да се користе за изражавање мерења широм света.
Растући захтеви науке у области дигиталног складиштења и квантне физике, проузроковали су потребу за проширењем већ постојећих мерних јединица, а научници најављују да, у складу са постојећим допунама, у скоријој будућности можемо очекивати увођење ронаметра и кетаграма.
Више информација на:
Појачан метролошки инспекцијски надзор над неаутоматским вагама максималног мерења до 60.000 kg
Метролошки инспектори Дирекције за мере и драгоцене метале су током 2022. године појачали инспекцијски надзор над неаутоматским вагама максималног мерења до 60.000 kg.
Надзор се спроводи у складу са одредбама Закона о инспекцијском надзору („Службени гласник РС“, број 36/2015, 44/2018 - др. закон и 95/2018), Уредбе о начину вршења метролошког надзора („Службени гласник РС“, број 79/17) и Правилника о неаутоматским вагама („Службени гласник РС“, број 29/18).
Приликом надзора утврђени су задовољавајући резултати.
Сперовођење интензивног инспекцијског надзора наставиће се и током 2023. године.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2022#sigProIdc78788d299
Обавештење о покретању поступка међулабораторијског поређења (ПТ шеме) из области рефрактометрије
Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: ДМДМ), Група за метрологију у хемији, планира да за све заинтересоване лабораторије организује међулабораторијско поређење (ПТ-шему) у области рефрактометрије, и то за:
1. Еталонирање аутоматског рефрактометра за одређивање садржаја шећера исказаног у степенима Brix-а
Сва заинтересована правна лица која желе да учествују у поменутом поређењу могу да поднесу захтев/пријаву на обрасцу Захтев за издавање извештаја о међулабораторијском поређењу (https://www.dmdm.rs/rs/obrasci), на адресу: Дирекција за мере и драгоцене метале, 11000 Београд, Мике Аласа 14 или на email: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели., најкасније до 04. 01. 2023. године.
ДМДМ ће, као пилот лабораторија, након прикупљања пријава, са учесницама усагласити технички протокол међулабораторијског поређења и одредити датум почетка наведене активности.
Лабораторије учеснице биће у обавези да транспортују артефакт до наредне лабораторије учеснице међулабораторијског поређења о сопственом трошку и у складу са унапред договореним распоредом из техничког протокола међулабораторијског поређења.
За учешће у међулабораторијском поређењу, у складу са Законом о републичким административним таксама, плаћа се републичка административна такса, и то:
- такса за захтев у износу од 330,00 динара. Доказ о уплати ове таксе доставља се уз захтев за издавање извештаја о међулабораторијском поређењу;
- такса за међулабораторијско поређење по радном часу у укупном износу од 35.000,00 РСД. Ова такса се плаћа након подношења захтева, на основу налога за уплату који доставља ДМДМ.
Наведени износи могу бити измењени у случају измене Закона о републичким административним таксама.
Eurachem/CITAC - научна радионица „Процена мерне несигурности коришћењем података из валидације метода унутар лабораторије“
Eurachem, у сарадњи са CITAC-ом, организовао је бесплатну онлајн радионицу у периоду од 25. до 26. октобра 2022. године, на тему „Процена мерне несигурности коришћењем података из валидације метода унутар лабораторије“. Радионици намењеној међународној заједници аналитичких хемичара, током оба дана њеног трајања, присуствовало је преко 500 учесника.
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале на овој радионици била је др Јелена Бебић, руководилац Групе за метрологију у хемији, која је уједно и национални представник Eurachem-а за Србију.
На радионици су представљени принципи новог Eurachem водича о квантификовању несигурности у аналитичким мерењима, који се заснивају на поједностављеној процени несигурности мерења у рутинским хемијским анализама, заснованој на студијама приноса и прецизности, које се спроводе током валидације метода унутар лабораторије.
Више информација на: https://www.eurachem.org/index.php/events/workshops/433-wks-muihv-22
Међународна конференција “Будућност биотехнологије” (Biotech Future Forum)
Прва међународна конференција “Будућност биотехнологије” (Biotech Future Forum) отворена је 20. октобра 2022. године у Палати Србија у Београду. Домаћини конференције били су Влада Републике Србије и Светски економски форум, уз подршку Програма Уједињених нација за развој. На конференцији су учествовали представници више од двадесет земаља света.
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале на овој конференцији била је др Јелена Бебић, руководилац Групе за метрологију у хемији.
Конференција је окупила лидере из јавног и приватног сектора, као и академску заједницу, са циљем унапређења сарадње и размене знања и искуства из области биотехнологије, биоинформатике и биоинжењеринга.
На овој конференцији свечано је представљен Центар за четврту индустријску револуцију у Србији, део глобалне мреже шеснаест центара Светског економског форума, као и концепт будућег BIO4 кампуса.
Више информација на: https://biotechff.gov.rs/
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2022#sigProIde1da6f6619
Промоција Сектора за квалитет и безбедност производа
У оквиру пројекта ИПА 2017 - Подршка безбеднијим производима, израђен је промотивни видео материјал о надлежности Сектора за квалитет и безбедност производа као и развоју система инфраструктуре квалитета у претходном периоду.
Преузето са Технис :: Актуелности :: Промоција Сектора за квалитет и безбедност производа (privreda.gov.rs)
Medije
Успешно завршен пројекат “ЕУ за Србију – подршка безбеднијим производима”
Пројекат “ЕУ за Србију – подршка безбеднијим производима”, током ког су спроведене бројне активности које могу помоћи Србији у усклађивању са стандардима ЕУ, успешно је завршен.
“Пројекат је обухватио активности: подршка хармонизацији у оквиру Преговарачког поглавља (грађевински производи, експлозиви и пиротехнички производи намењени за цивилну употребу, лична заштитна опрема и моторна возила), јачање капацитета институција инфраструцтуре квалитета (Акредитационо тело Србије, Институт за стандардизацију Србије, Дирекција за мере и драгоцене метале) и тела за оцењивање усаглашености. Додатно, пројекат је подржао органе надлежне за тржишни надзор, уз кампању подизања свести потрошача и привреде о значају техничког законодавства”, рекао је Миодраг Дуганџија, в.д. помоћника министра привреде.
Дуганџија је додао да су реализоване пројектне активности значајно допринеле у погледу хармонизације прописа и унапређења знања у области инфраструктуре квалитета Републике Србије, а све у циљу напретка у преговарачком процесу у оквиру првог преговарачког поглавља за приступање ЕУ - “Кретање роба”.
“Овај пројекат је подржао приближавање Србије унутрашњем тржишту Европске уније, у законодавном и у погледу безбедности производа и потрошачких стандарда. Помажемо српским институцијама и компанијама у испуњавању високих здравствених, безбедносних и еколошких захтева за пласман производа на тржиште, а у корист потрошача и безбедности деце, укључујуц́и и унапређење безбедности дечијих игралишта”, рекла је Андреа Хоххубер, Шефица Сектора за Европске интеграције и економска питања у Делегацији Европске уније у Србији.
Током трајања пројекта реализовано је неколико комуникационих кампања за: пиротехнику, личну заштитну опрему, важност стандардизације и учешћа у стандардизацији, безбедна дечја игралишта и секторску промоцију Министарства привреде.
“Пројекат ЕУ за Србију – подршка безбеднијим производима потврдио је снажну посвећеност институција Инфраструктуре квалитета Србије безбедности и конкурентности у земљи, на Балкану и у ЕУ. Инфраструктура квалитета служи боље него икада раније интересима Србије, грађана и компанија применом најбољих доступних европских пракси”, рекао је Франциско Вердера, вођа пројекта.
Када се национални прописи за производе ускладе са законодавством Европске уније, осигурава се једнак третман, повећање конкурентности, ниже цене и већи и шири избор за потрошаче. Тиме се обезбеђује и једнак ниво заштите јавног здравља, потрошача и животне средине на унутрашњем европском тржишту.
Европска унија пружа континуирану подршку Србији у отклањању техничких баријера трговини и слободном кретању роба. Процес усаглашавања са прописима и стандардима ЕУ остварен је, између осталог, и кроз техничку подршку институцијама кроз неколико пројеката чија је вредност виша од десет милиона евра.
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2022#sigProId0c16a358d3
Завршетак летњег рачунања времена
На основу Закона о рачунању времена ("Службени лист СЦГ", бр. 20/06) летње рачунање времена у 2022. години се завршава у недељу, 30. октобра 2022. године у 3 h, 00 min, 00 s, тако што се, померањем за један час уназад, време у 3 h, 00 min, 00 s рачуна као 2 h, 00 min, 00 s.
Medije
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку EURAMET Техничког комитета за дужину (EURAMET TC-L)
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Слободан Зеленика, руководилац Групе за дужину, оптичке величине и акустику, 12. и 13. октобра 2022. године учествовао је у раду EURAMET Техничког комитета за дужину (EURAMET TC-L), који je ове године одржан хибридно.
Организатор састанка био је Национални метролошки институт Велике Британије (NPL). Састанак је одржан у Тедингтону уз учешће око 50 представника националних метролошких института, а састанку је присуствовало око 20 учесника уживо и око 30 учесника путем видео линка.
Значајне теме које су презентоване на састанку биле су о актуелним пројектима за развој дигиталних сертификата, изради водича за еталонирање, активностима у оквиру EURAMET Capacity Building, активностима о планираним и актуелним истраживачким програмима (EPM) и Европским метролошким мрежама (EMN), као и текућим EMPIR пројектима.
Такође, представљени су пројекти везани за следивост и израду водича за еталонирање, статуси CMCs, резултати текућих и завршених CCL и EURAMET кључних поређења, као и планови за будућа кључна и допунска поређења и остале EURAMET TC-L пројекте.
EURAMET објавио студију случаја - Ширење метролошког знања у Европи са циљем смањивања броја несрећа у саобраћају узрокованих алкохолисаношћу возача
EURAMET је на свом сајту , на страници која је посвећена студијама случаја, као и на друштвеним мрежама, 17.10.2022. године објавио Студију случаја – Ширење метролошког знања у Европи са циљем смањивања броја несрећа у саобраћају узрокованих алкохолисаношћу возача. У наведеној студији се истиче да вожња у алкохолисаном стању повећава ризик и тежину повреда које настају као последица саобраћајних несрећа, а да возач са садржајем алкохола у крви од 1,5 g/l има 22 пута веће шансе да изазове саобраћајну несрећу од трезног возача – са 200 пута већом шансом да последице несреће буду фаталне. Имајући у виду значај етилометара као мерила која мере и приказују концентрацију алкохола у издаху, Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: Дирекција) је учествовала у EMPIR пројекту ALCOREF, и том приликом развила и потврдила могућности за производњу сертификованих референтних материјала за примену прописа из области метрологије и безбедности саобраћаја у складу са OIML R126, који су следиви до SI, кроз три међулабораторијска поређења, укључујући два EURAMET поређења: EURAMET.QM-S13 и EURAMET.QM-S14. У време почетка пројекта ALCOREF 2017. године, само два европска национална метролошка института могла су да обезбеде сертификоване референтне материјале потребне за подешавање (калибрацију) или испитивање типа и оверавање етилометара. Дирекција се овом потврђеном услугом придружила заједници европских националних метролошких института у производњи сертификованих референтних метеријала – раствора етанола у води и на тај начин обезбедила корисницима, не само из земље, него и из окружења, Републике Црне Горе и Републике Северне Македоније, документовану следивост до SI, односно повећала прецизност и тачност мерења алкохола у издаху, чиме је Дирекција дала свој допринос повећању безбедности свих учесника у саобраћају.
BIPM и WMO виртуелна радионица о метрологији за климатске промене, 26. - 30. септембар 2022.
Радионица „Метрологија за климатскo деловање“, коју су организовали Међународни биро за тегове и мере и Светска метеоролошка организација, одржана је виртуелно у периоду од 26. до 30. септембра 2022. године.
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале на овој радионици била је др Јелена Бебић, руководилац Групе за метрологију у хемији. Радионици је присуствовало више од 1000 учесника из целог света, укључујући стручњаке и заинтересоване стране активне у области климатологије, посматрања, моделовања, ублажавања дејства и мерења гасова стаклене баште и метрологије, који доприносе развоју препорука о кључним техничким изазовима за метрологију у овим областима.
Радионица је имала две главне теме - „Метрологија као подршка основама физике климатских промена и посматрања климе“ и „Метрологија као интегрална компонента оперативних система за процену емисије гасова стаклене баште на основу тачних мерења и анализа“. У оквиру ових тема, приказано је 198 презентација и постера за девет подтема обухваћених радионицом.
Током радионице одржане су интерактивне онлајн сесије са ауторима и другим учесницима, састанци девет тематских група за дефинисање и дискусију о питањима и препорукама, као и сесија на којој су сумирани резултати и кључне препоруке радионице, које укључују бољу сарадњу између заједница, потребу за новим документима – техничким водичима, као и хармонизацију терминологије у свим секторима.
Више информација на:
Одржан Конгрес метролога 2022
У периоду од 11. до 13. oктобра, у Кладову, у организацији Друштва метролога Србије и Грађевинског факултета из Београда, одржан је Конгрес метролога 2022. У раду Конгреса активно учешће у размени информација, научних и стручних сазнања узели су Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: Дирекција), именовани носилац националних еталона Институт за нуклеарне науке „Винча“, акредитоване метролошке лабораторије из цивилног и војног сектора, индустрије, факултета, овлашћена тела за оверавање мерила и друге лабораторије из земље и региона.
Испред Друштва метролога Србије присутне је поздравио проф. др Вукан Огризовић, председник овог друштва. На Скупштини Друштва метролога Србије разматране су идеје проширења чланства, као и начини прикључења осталих институција метролошког система. Изабран је нови председник Друштва метролога Србије, проф. др Синиша Делчев са Грађевинског факултета из Суботице, као и ново чланство Управног одбора овог друштва.
Током три дана Конгреса учесници су имали прилику да допринесу раду следећих секција: Електрична мерења IMEKO ТC4, Мерење димензионих величина IMEKO ТC14, Мерење притиска и вакуума IMEKO ТC16, Мерење параметара околине IMEKO ТC19, Мерење енергије и сродних величина IMEKO ТC20 и др. По први пут организован је и рад секције Мерења у биологији и медицини – IMEKO ТC13 која је изазвала велико интересовање код учесника Конгреса. Организован је и округли сто са темом “Дигитализација и дигитални сертификат”, на коме је Јасмина Лазаревић, метролог за наизменични напон и струју у Дирекцији, представила концепт дигиталног сертификата, а Јасмина Павловић, руководилац Групе за информационе технологије и комуникацију у Дирекцији, пројекат „Производ инфо“ који треба да представља јединствену контакт тачку у области техничких услова за производе, односно дигиталну платформу инфраструктуре квалитета.
У оквиру секција Мерење силе, масе, обртног момента и гравитације IMEKO TC3 и Температуре и сродних величина IMEKO TC 12 представљени су радови из Дирекције:
- Методе дисеминације јединице масе - Драган Пантић, Борис Лаштро, Предраг Ђурић
- Дирекција за мере и драгоцене метале у међународном поређењу еталонирања еталонских термопарова - Славица Симић, Владан Степановић, Светлана Станисављевић
Више о Конгресу метролога 2022 на линку http://www.drustvometrologa.org/km2022.php
Галерија слика
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2022#sigProIdafcf1d3ff5
Правилник о начину поступања са предметима од драгоцених метала у оквиру надзора
У „Службеном гласнику Републике Србије”, број 112/22 од 12. октобра 2022. године објављен је Правилник о начину поступања са предметима од драгоцених метала у оквиру надзора. Овај правилник ступа на снагу 20. октобра 2022. године.
Правилник о техничким и другим захтевима у погледу израде предмета од драгоцених метала
У „Службеном гласнику Републике Србије”, број 112/22 од 12. октобра 2022. године објављен је Правилник о техничким и другим захтевима у погледу израде предмета од драгоцених метала. Овај правилник ступа на снагу 20. октобра 2022. године.
Годишњи састанак EURAMET радне групе за јачање капацитета
Током 11. и 12. октобра 2022. године хибридно је одржан седми састанак директора представника националних метролошких института у оквиру Радне групе за јачање капацитета за послове метрологије Европске регионалне метролошке организације - EURAMET Board of Directors Working Group for Capacity Building (у даљем тексту: BoD WGCB). Циљ ове радне групе је да подржи визију кохерентне, ефикасне, одрживе и интегрисане европске метролошке мреже, да идентификује и предлаже мере за изградњу и унапређење капацитета свих чланова EURAMET, посебно за нове и мале националне метролошке институте и именоване институте, као и да подиже свест о развоју метрологије и инфраструктуре квалитета свих земаља чланица.
Током састанка, којим је председавао господин Пол Хетерингтон, изложени су новитети у раду EURAMET, представљене су значајне информације о постојећим програмима за јачање капацитета метролошке инфраструктуре као и искуства из досадашње праксе, и презентована је нова платформа за ,,e-learning”. Присутни представници националних метролошких института презентовали су новитете и реализоване развојне активности у периоду од претходног састанка. Такође, размотрен је и план активности јачања капацитета у предстојећем периоду на основу претходно утврђених потреба.
Дирекцију за мере и драгоцене метале, на састанку су представљали Никола Петровић, помоћник директора Сектора за развој метрологије и Тамара Ђекић, извршилац на пословима квалитета.
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку EURAMET Техничког комитета за електрицитет и магнетизам (EURAMET TC-EM)
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, Јасмина Лазаревић, метролог за наизменични електрични напон и струју у Одсеку за електричне величине, време и фреквенцију, учествовала је у раду EURAMET Техничког комитета за електрицитет и магнетизам (EURAMET TC-EM) који је одржан 5. и 6. октобра 2022. године хибридно.
Организатор састанка био је Бугарски институт за метрологију (BIM). Састанак је одржан у Софији уз учешће 45 представника националних метролошких института, а састанку је присуствовало 20 учесника уживо и 25 учесника путем видео линка.
Значајне теме које су презентоване на састанку су биле о актуелним пројектима за развој дигиталних сертификата, изради водича за еталонирање, активностима у оквиру EURAMET Capacity Building, са акцентом на платформу за трансфер знања (e-learning) постављеној на сајту BIPM.
Као једна од важних тема истакло се унапређење поступка објављивања могућности мерења и еталонирања (CMC) у међународно признатој бази (KCDB BIPM), као и резултати текућих и завршених кључних поређења.
Председавајући свих подкомитета у оквиру Техничког комитета за електрицитет и магнетизам презентовали су активности о планираним и актуелним истраживачким програмима (EPM) и Европским метролошким мрежама (EMN), као и резултате завршених EMPIR пројеката. У оквиру подкомитета за снагу и енергију истакнути су веома важни пројекти везани за паметне мреже (EMN SEG), као и пројекти чија ће тема бити метролошка инфраструктура и законски метролошки оквир за станице за пуњаче електричних возила.
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку WELMEC WG 10 за мерну опрему за течности које нису вода
Представници Дирекције за мере и драгоцене метале, Љиљана Мићић, руководилац Групе за запремину и проток, Предраг Селаковић и Радомир Ивановић, метролози у Групи за запремину и проток, су од 27. до 29. септембра 2022. године били учесници WELMEC радне групе за мерну опрему за течности које нису вода (WELMEC WG10). Састанак je одржан on-line. Састанку је присуствовало око 25 еминентних стручњака, представника Националних метролошких института (NMI) и именованих тела (NoBo) из већине европских земаља.
Задатак WELMEC WG 10 је да учествује у доношењу Директиве за мерила (MID) и да припрема водиче у области мерења мерне опремe за течности које нису вода, којима се утврђују методе за примену директиве, која се примењује у Европској унији.
У надлежности WELMEC WG 10 је такође и доношење водича у области мерне опреме / мерних система за течности које нису вода а чији захтеви нису прописани у Директиви за мерила (MID) већ у међународним препорукама OIML (OIML R81, OIML R80, OIML R105, OIML R139).
Више информација на:
https://www.welmec.org/working-groups/working-group-10
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале на састанку EURAMET Техничког поткомитета за густину и вискозност (EURAMET TC-M, SC-DV)
Представник Дирекције за мере и драгоцене метале, др Јелена Бебић, руководилац Групе за метрологију у хемији, 6. септембра 2022. године учествовала je у раду EURAMET Техничког поткомитета за густину и вискозност (EURAMET TC-M, SC-DV), који je одржан хибридно.
Организатор и домаћин састанка био је RISE (Research Institute of Sweden) Шведска, а одржан је у месту Борас у склопу годишњег састанка Техничког комитета за масу и сродне величине, EURAMET ТС-М. Састанку je присуствовало 25 учесника путем видео линка, као и преко 20 учесника уживо, еминентних стручњака, представника Националних метролошких института (NMI) и именованих лабораторија (DI) из већине европских земаља.