Архива вести 2018

На Златибору, у просторијама конгресног центра Романија, студентског одмаралишта „Ратко Митровић“, 21. и 22. децембра 2018. године, одржан је Годишњи састанак Дирекције за мере и драгоцене метале (у даљем тексту ДМДМ) на коме су се окупили запослени из свих унутрашњих јединица: Београда, Новог Сада, Зрењанина, Суботице, Ниша и Крушевца.
На већ традиционалном окупљању, Чедомир Белић, в.д. директора ДМДМ, поздравио је запослене и изразио захвалност на сарадњи у претходном периоду, а затим презентовао значајне догађаје и резултате рада ДМДМ у 2018. години. Такође је нагласио значај усвојене ревизије међународног система SI јединица. Надежда Увановић је појаснила појединости буџета за 2019. годину и финансијске изазове са којима се сусрећемо. Душан Матијашевић, в. д. помоћника директора Сектора за развој метрологије представио је послове које обавља Група за време, фреквенцију и дистрибуцију времена у Републици Србији, припреме за будуће изазове са којима се срећу и планове за наредни период.
Другог дана састанка руководилац Одсека за контролу и надзор Крушевац, Драгана Милићевић представила је пројекат формирања лабораторије за мале запремине у Крушевцу, а руководилац Групе за контролу и надзор Нови Сад Мирјана Бандовић представила је нови софтвер за контролу претходно упакованих производа. Након тога је организован рад запослених у четири радионице са следећим тамама:
1. ДМДМ у наредном периоду – перспективе,
2. Сагледавање потреба привреде по питању научне и законске метрологије,
3. Промоција и маркетинг ДМДМ у наредном периоду,
4. Задовољство запослених и очекивања од менаџмента.
Сви запослени су имали прилике да да дају свој допринос кроз идеје и предлоге на задате теме. Закључци са радионица ће бити уврштени у будући план рада ДМДМ.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProId10c4ffd448

У „Службеном гласнику Републике Србије” број 96/18 објављен је Правилник о влагомерима за зрна житарица и семенке уљарица који ступа на снагу 19. децембра 2018. године.

Ступањем на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о влагомерима за зрна житарица и семенке уљарица („Службени гласник РС”, број 39/14).

Овим правилником прописују се захтеви за влагомере за зрна житарица и семенке уљарица (у даљем тексту: влагомери), означавање влагомера, документација, начин утврђивања испуњености метролошких захтева за влагомере, методе мерења, начин одобрења типа влагомера, као и начин и услови оверавања влагомера.

Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) била је домаћин ученицима осмог разреда ОШ „Плави круг“ из Београда.
Током посете ученике смо упознали са основним појмовима метрологије, њеном значају у свакодневном животу, као и пословима које у оквиру својих надлежности обавља ДМДМ као национални метролошки институт. Такође, ученици су упознати и са ревизијом међународног система SI јединица.
Посета је настављена обиласком лабораторија за акустику, димензионе величине, масу и дистрбуцију времена.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProId4f1ee71cb2

У оквиру предмета Технички прописи и стандарди, студенти завршне година мастер студија Машинског факултета у Београду, посетили су Дирекцију за мере и драгоцене метале (ДМДМ).
Током посете студенти су имали прилике да се упознају са пословима које у оквиру својих надлежности обавља ДМДМ као национални метролошки институт, као и са новинама које доноси усвојена ревизија SI јединица којом се основне јединице мере дефинишу преко фундаменталних физичких константи.
Детаљније са националним еталонима упознали су се у лабораторијама за масу, дужину, акустику, велике зепремине, једносмерни електрични напон и време, фреквенцију и дистрибуцију времена.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProIdec787e774e

3. и 4. децембра, Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) била je домаћин студентима треће године студија Машинског факултета Универзитета у Београду у пратњи др Славенка М. Стојадиновића, доцента на Катедри за производно машинство и др Радована Пузовића, професора на Катедри за производно машинство.
Студенти су упознати са улогом, значајем и пословима које ДМДМ као национални метролошки институт обавља, као и са актуелном усвојеном ревизијом SI јединица којом се основне јединице мере дефинишу преко физичких константи.
Посета је настављена обиласком лабораторија за масу, дужину, акустику, велике зепремине, време, фреквенцију и дистрибуцију времена, једносмерни електрични напон и температуру где су студенти имали прилику да се боље упознају са националним еталонима Републике Србије и активностима које лабораторије ДМДМ спроводе у циљу унапређења метролошког система.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProId9574aef429

На 26. Генералној конференцији за тегове и мере, коју је организовао Међународни биро за тегове и мере (BIPM) 16. новембра 2018. године у Версају у Француској, присутни представници из 54 земље света једногласно су изгласали ревизију Међународног система јединица (SI) чија ће примена почети 20. маја 2019. године, којом су усвојене нoвe дeфинициje зa килoгрaм, aмпeр, кeлвин и мoл.
Рeдeфинисaни SI oд сaдa сe зaснивa нa oснoвним прирoдним кoнстaнтaмa. Килoгрaм je одређен нa oснoву Плaнкoвe кoнстaнтe (h), aмпeр нa oснoву eлeмeнтaрнoг нaeлeктрисaњa (e), кeлвин нa oснoву Бoлцмaнoвe кoнстaнтe (k) и мoл нa oснoву Aвoгaдрoвe кoнстaнтe (NA).

Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ), као национална метролошка институција саопштава да ће се на Генералној конференцији за тегове и мере у организацији Међународног бироа за тегове и мере (BIPM) изгласати нове дефиниције SI система.

Научници 60 држава света, који се баве тачним и прецизним мерењима, састаће се 16. новембра 2018. године у Версају у Француској како би озваничили нове дефиниције за килограм (kg), ампер (А), келвин (К) и мол (mol). Нове дефиниције Међународног система јединица (SI) требало би да ступе на снагу 20. маја 2019. године.

Килограм је тренутно дефинисан тако да је једнак маси Интернационалног прототипа килограма (ИПК), односно једнак је маси цилиндричног артефакта направљеног од платине и иридијума и чува се у просторијама Међународног бироа за тегове и мере (BIPM) у Француској. Научници, артефакт килограма, користе последњих 130 година и његова стабилност и непромењивост могу бити потврђени само поређењем са идентичним копијама, што је захтеван процес.

У новом Међународном систему јединица (SI), килограм ће бити одређен на основу Планкове константе, као фундаменталне природне физичке константе. Након усвајања ове одлуке, тачна и прецизна мерења масе, електричне струје, температуре и количине материје, више се неће ослањати на употребу и упоређивање са физичким објектима.

Величине ове четири јединице неће бити промењене, килограм ће и даље бити килограм. Три преостале SI јединице, секунда, метар и кандела већ су дефинисане на основу природних константи. Допринос редефиниције биће отварање могућности за развој у разним научним областима. Као што је претходна редефиниција SI система за секунду 1967. године допринела настанку и развоју GPS навигације и интернета, сматра се да ће нове SI дефиниције имати велики утицај на нова научна достигнућа, развој технологије, међународне трговине, као и већи утицај на безбедно функционисање здравственог система и очување животне средине.

О међународном значају овог догађаја на доношењу резолуције о редефиницији килограма, ампера, келвина и мола у SI систему говори и могућност директног праћења овог догађаја на youtube каналу https://www.youtube.com/thebipm, у петак 16. новембра 2018. године, у 11 h.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProIde5e0c174bf

Дирeкциja зa мeрe и дрaгoцeнe мeтaлe (ДMДM), Групa зa запремину и проток, плaнирa дa у нaрeднoм пeриoду oргaнизуje мeђулaбoрaтoриjскo пoрeђeњe (ПT-шeму) у oблaсти запремине течности, пoдoблaст уређаји запремине са клипом:
1. Eтaлoнирaњe пипете са клипом
Свe зaинтeрeсoвaнe лaбoрaтoриje кoje жeлe дa учeствуjу у пoмeнутoм пoрeђeњу, ПT-шeми, мoгу свojу нaмeру дa искaжу нajкaсниje дo 09.11.2018. нa eмaил: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Лaбoрaтoриje учeсницe ћe снoсити трoшкoвe мeђулaбoрaтoриjскoг пoрeђeњa кao и трoшкoвe трaнспoртa прeдмeтa eтaлoнирaњa. Лaбoрaтoриje су у oбaвeзи дa сaмe oбeзбeдe трaнспoрт предмета еталонирања дo нaрeднe лaбoрaтoриje учeсницe, a у склaду сa тeхничким прoтoкoлoм пoрeђeњa.
ДMДM ћe, кao пилoт лaбoрaтoриja, нaкoн прикупљaњa приjaвa, свим учeсницaмa дoстaвити тeхнички прoтoкoл пoрeђeњa и oдрeдити дaтум пoчeткa нaвeдeнe aктивнoсти.
Tрoшкoви кojи сe уплaћуjу нa рaчун ДMДM зa пoтрeбe пoрeђeњa изнoсићe 28.000,00 РСД.

На основу Закона о рачунању времена („Службени лист СЦГ“, бр. 20/06) летње рачунање времена у 2018. години се завршава у недељу, 28. октобра 2017. године у 3 h, 00 min, 00 s, тако што се, померањем за један час уназад, време у 3 h, 00 min, 00 s рачуна као 2 h, 00 min, 00 s.

Medije

Решењем Владе Републике Србије број 119-9113/2018. од 4.октобра 2018. године, др Душан Матијашевић именован је за вршиоца дужности помоћника директора Дирекције за мере и драгоцене метале – Сектор за развој метрологије.
Др Душан Матијашевић рођен je 1964. године у Београду. Дипломирао је на Електротехничком факултету Универзитета у Београду, Одсек за електронику и телекомуникације. Звање доктора електротехничких наука је стекао на Електротехничком факултету Универзитета у Београду на Катедри за нуклеарну физику.
Радно искуство је започео у ЈП ПТТ саобраћаја Србија и припада првој групи инжењера који су започели пројекат увођења мобилне телефоније у Србији. У компанији Мобтел БК-ПТТ био је на руководећим местима задужен за изградњу и одржавање базних станица. Затим је у компанији Теленор Србија д.о.о. био на позицијама менаџера за радио мрежу и менаџера за системе напајања. Последње три године у компанији Теленор заједничке операције за централну и источну Европу радио је на позицији сениор експерта за пројектни менаџмент и финансијску контролу.
У Дирекцији за мере и драгоцене метале ангажован је од јула 2018. године на Пројекту дистрибуције времена у Републици Србији у Групи за време, фреквенцију и дистрибуцију времена.
Ожењен је и отац два сина.

Интегрисани систем менаџмента у Дирекцији за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: Дирекција), први пут је сертификован 2012. године. Након шест година и два узастопна циклуса сертификације, Дирекција је још једном успешно потврдила усаглашеност свог интегрисаног система менаџмента са захтевима нових стандарда SRPS ISO 9001:2015, SRPS ISO 14001:2015, као и SRPS OHSAS 18001:2008.
Поступак ресертификације спроведен је од стране сертификационог тела Management Systems Certification d.o.o., које је честитајући на успешно реализованој провери, уручило Дирекцији сертификате о усаглашености 13. септембра 2018. године.
Током ове провере, проширен је постојећи обим сертификације, тако да обухвата: еталонирање/испитивање мерних средстава; одобрење типа мерила/ сертификација мерила; оверавање мерила; развој нових и унапређење постојећих еталона Републике Србије, укључујући и мерне методе; испитивање и жигосање предмета од драгоцених метала; доношење решења о знаку произвођача предмета од драгоцених метала; надзор над мерилима; надзор над овлашћеним телима за оверавање мерила; испитивање и надзор над претходно упакованим производима; надзор над предметима од драгоцених метала; задуживање/раздуживање жигова; ванредни преглед мерила у употреби; овлашћивање за обављање послова оверавања мерила.
Сертификован интегрисани систем менаџмента примењен је на више локација: седиште Дирекције у Београду, Одсек за контролу и надзор Београд, Групу за контролу и надзор Нови Сад, Групу за контролу и надзор Суботица, Групу за контролу и надзор Зрењанин, Одсек за контролу и надзор Крушевац и Одсек за контролу и надзор Ниш.
Поступком ресертификације, Дирекција, као национални метролошки институт, показала је предности размишљања заснованог на ризику, сагледавања интерних и екстерних питања и препознавања могућих прилика, између осталог, као основе за ефикасно управљање и стално унапређење интегрисаног система менаџмента квалитетом, животном средином, заштитом здравља и безбедности на раду, и уједно унапређење метролошког система Републике Србије.
Сертификат SRPS ISO 9001:2015
Сертификат SRPS ISO 14001:2015
Сертификат SRPS OHSAS 18001:2008

Министарство привреде спроводи јавну расправу о Нацрту закона о метрологији у периоду од 20. августа до 10. септембра 2018. године.
У сарадњи са Привредном комором Србије, Министарство привреде организује јавне расправе о Нацрту закона о метрологији, која ће се у форми округлих столова одржати у неколико градова Србије и то према следећем плану:
-дана 4. септембра 2018. године, од 11 до 13 часова, у просторијама Регионалне привредне коморе Јужнобачког управног округа, Народног фронта 10, Нови Сад.
-дана 5. септембра 2018. године, од 11 до 13 часова, у просторијама Регионалне привредне коморе Шумадијског и Поморавског управног округа, др Зорана Ђинђића 10/V, Велика сала на V спрату, Крагујевац;
- дана 7. септембра 2018. године, од 10 до 13 часова, у просторијама Привредне коморе Србије, Ресавска 13-15, Београд.
Предлози, сугестије и примедбе достављају се Министарству привреде, путем електронске поште на адресу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или поштом на адресу Министарство привреде, Сектор за квалитет и безбедност производа, са назнаком „Јавна расправа о Нацрту закона о метрологији” улица Кнеза Милоша 20, 11000 Београд.
Нацрт закона о метрологији
Образац за достављање предлога, сугестија и примедби

Дирeкциja зa мeрe и дрaгoцeнe мeтaлe (ДMДM), Групa зa дужину, oптичкe вeличинe и aкустику, плaнирa дa у нaрeднoм пeриoду oргaнизуje мeђулaбoрaтoриjскo пoрeђeњe (ПT-шeму) у oблaсти aкустикe, пoдoблaст aкустички кaлибрaтoри:
1. Eтaлoнирaњe aкустичких кaлибрaтoрa
Свe зaинтeрeсoвaнe лaбoрaтoриje кoje жeлe дa учeствуjу у пoмeнутoм пoрeђeњу, ПT-шeми, мoгу свojу нaмeру дa искaжу нajкaсниje дo 21.08.2018. нa eмaил: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Лaбoрaтoриje учeсницe ћe снoсити трoшкoвe мeђулaбoрaтoриjскoг пoрeђeњa кao и трoшкoвe трaнспoртa прeдмeтa eтaлoнирaњa. Лaбoрaтoриje су у oбaвeзи дa сaмe oбeзбeдe трaнспoрт eтaлoнa дo нaрeднe лaбoрaтoриje учeсницe, a у склaду сa тeхничким прoтoкoлoм пoрeђeњa.
ДMДM ћe, кao пилoт лaбoрaтoриja, нaкoн прикупљaњa приjaвa, свим учeсницaмa дoстaвити тeхнички прoтoкoл пoрeђeњa и oдрeдити дaтум пoчeткa нaвeдeнe aктивнoсти.
Tрoшкoви кojи сe уплaћуjу нa рaчун ДMДM зa пoтрeбe пoрeђeњa изнoсићe 28.000,00 РСД.

Поводом обележавања Светског дана метрологије, студенти мастер студија Катедре за експерименталну и примењену физику, Департмана за физику Природно-математичког факултета у Нишу, обишли су Дирекцију за мере и драгоцене метале, Одсек за контролу и надзор Ниш.

Студенти су се упознали са историјом, улогом, местом и значајем ДМДМ и метрологије у Србији. Информисани су о редефинисању четири мерне јединице Међународног система SI јединица: килограма, ампера, мола и келвина и будућем њиховом изражавању путем фундаменталних физичких константи.

Посета је настављена обиласком лабораторија, при чему су се студенти упознали са процесима еталонирања тегова, испитивања претходно упакованих производа и контролом предмета од драгоцених метала.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProId3f67f91a0f

Чедомир Белић, в.д. директора Дирекције за мере и драгоцене метале, присуствовао је Дванаестој Генералној скупштини ЕURAMET, регионалне организације Европе, која координира сарадњу националних метролошких института Европе у области метрологије. Генерална скупштина ЕURAMET одржана је у периоду од 28. маја до 1. јуна 2018. године у Букурешту, Румунија. Домаћин састанка био је Национални метролошки институт Румуније (Institul National de Metrologie – INM).
Током састанка, представљен је извештај о раду Еврамета и извештај о раду Одбора директора у протеклих годину дана. Разматрана су стратешка питања, са акцентом на стратегију координације у европској метрологији, Европски метролошки програм за иновације и истраживања - EMPIR и повезаним активностима и приоритетима Еврамета. Као и на претходном стастанку, разматран је статус постојећих чланства у Еврамету, и пријем нових института као чланица Еврамета. Од стране председавајућих, презентовани су извештаји о раду сваког од техничког комитета за претходну годину. Представљени су и резултати постојећих пројеката које обухвата Европски метролошки програм за иновације и истраживања (EMPIR) као и најава нових пројеката.
Учешће у активностима Еврамета је од великог значаја за метрологију и целокупну привреду наше земље, јер се тиме стварају предуслови да се наша привреда укључује у европске токове. Остварује се смисао чланства у Метарској конвенцији и омогућава се светско признавање наших еталона и признавање важности уверења о еталонирању и мерењу која издаје Дирекција за мере и драгоцене метале. Такође се обезбеђује техничка основа за споразуме везане за трговину, размену и законодавство. Учешће у активностима Еврамета, посебно је значајно из угла предстојеће редефиниције основних мерних јединица, међународног система мерних јединица, чије се званично усвајање очекује у новембру ове године.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProId85c9ee7217

Акредитационо тело Србије (АТС) организовало је годишњи семинар за акредитована тела за оцењивање усаглашености (ТОУ) на тему “Нови људи за ново доба-транзиција на стандард ISO/IEC 17025: 2017” у Сава центру, 24. маја 2018.године. Том приликом је такође обележен 28. јун-Дан акредитације у Републици Србији, као и 9.јун-Међународни дан акредитације. Ове године АТС прославља и посебан јубилеј-20. година рада.

Опширније на: http://www.ats.rs/sr/vest/odrzan-seminar-za-tou-u-sava-centru-i-obelezen-dan-akreditacije-i-20-godisnjica-ats

Преузето са: http://www.ats.rs/sr/vest/odrzan-seminar-za-tou-u-sava-centru-i-obelezen-dan-akreditacije-i-20-godisnjica-ats

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProId501182841d

Поводом обележавања 20. маја, Светског дана метрологије, чија је овогодишња тема „Стална еволуција Међународног система јединица“ Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту ДМДМ) организовала је у Клубу посланика конференцију „У сусрет ревизији SI јединица“.

Конференцији су присуствовали представници Министарства привреде, Акредитационог тела Србије, Института за стандардизацију Србије, представници високообразовних и научних институција, института, метролошких лабораторија и друге заинтересоване стране.

Конференцију је испред ДМДМ отворио в.д. директора Чедомир Белић који је изразио велико задовољство због великог интересовања учесника и у свом излагању се посебно осврнуо се на дуг историјат, улогу, место и значај ДМДМ и метрологије у Србији.

Др. Јелена Пантелић Бабић, руководилац Одсека за електричне величине ДМДМ информисала је присутне о начину на који ће четири постојеће физичке јединице: килограм, ампер, мол и келвин Међународног система SI јединица бити редефинисане и изражене путем фундаменталних физичких константи.

Проф. др Бећко Касалица, професор Физичког факултета Универзитета у Београду истакао је значај метрологије и указао на изазове са којима се научна метрологија суочава. Др. Дејан Пантелић, истраживач на Институту за физику Београд представио je Дигиталну холографску метрологију и њену примену у свакодневном животу.

Својим наступом Конференцију је увеличао хор студената Физичког факултета Универзитета у Београду.

Поводом обележавања Светског дана метрологије, ученици ОШ „ Нада Поповић“, ОШ „ Јован Јовановић Змај“, ОШ „ Вук Караџић“, Прве техничке школе и Гимназије посетили су у оквиру дана отворених врата Дирекцију за мере и драгоцене метале, Одсек за контролу и надзор Крушевац.
Ученици су се упознали са историјатом установе, првим законом о мерама, метарској конвенцији, надлежностима ДМДМ-а, мисијом и визијом ДМДМ-а као водеће метролошке институције у Србији, пословима и задацима у области метрологије, који су у функцији унапређења пословања привредних, научних и других организација као и побољшања квалитета живота и здравља људи.
Након приказивања промотивног филма ДМДМ, стручна посета је настављена обиласком лабораторија. У лабораторији за мерила масе ученици су имали прилику да се упознају са поступком еталонирања тегова, као и принцип рада водомера и бројила електричне енергије.
У лабораторији за предмете од драгоцених метала ученици су се упознали са методама испитивања и жигосања предмета од драгоцених метала.
Taкође су реализоване теренске радионице у оближњем Археолошком парку. Ученици су својим корацима мерили растојање између две задате тачке. Дужину корака сваки је мерио користећи метарску траку, а затим су рачунали колико задато растојање износи у метрима, а затим претварали у стопе, јарде и инче.
Израчунали су и просечну дужину свих корака и на тај начин утврдили знања о аритметичкој средини. Ученици су такође мерили дужину сенке сваког од њих и, на основу своје праве висине одређивали размеру.
По завршеним радионицама ученици су говорили о Талесу и Ератостену, чиме су потврдили заинтересованост за историјат мерења и важност за учење, живот и рад.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProId1fffc866ae

Поводом обележавања Светског дана метрологије, 20. маја у оквиру месеца отворених врата, студенти Високе техничке школе струковних студија у Зрењанину посетили су Дирекцију за мере и драгоцене метале, Групу за контролу и надзор Зрењанин.
Студенти су се упознали са основним надлежностима ДМДМ, пословима и задацима у области метрологије, који су у функцији унапређења пословања привредних, научних и других организација као и побољшања квалитета живота свих људи.
Након приказивања промотивног филма ДМДМ, стручна посета је настављена обиласком лабораторија. У лабораторији за физичко-хемијска мерила студентима је демонстрирано оверавање ареометара за густину нафтних деривата, а затим су им имали прилике да виде еталон тегове и поступак еталонирања, чиме им је демонстриран начнин обезбеђење ланца метролошке следивости.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProIdf4e613ef23

Чедомир Белић, в.д. директора Дирекције за мере и драгоцене метале, присуствовао је тридесет четвртом састанку Комитета Европске сарадње у законској метрологији – WELMEC, који је одржан у Сарајеву, Боснa и Херцеговина, од 25. до 27. априла 2018. године. Домаћин састанка био је Национални метролошки институт Босне и Херцеговине, односно IMBiH – Институт за метрологију Босне и Херцеговине.
Као и током претходних састанака, разматрани су извештаји о активностима са прошлогодишњег састанка и финансијска питања која се односе на претходну и текућу годину. Представљена је сарадња са другим организацијама, као и извештаји свих радних група Европске сарадње у законској метрологији. Извршена је и ревизија процедура за рад Европске сарадње у законској метрологији и упутстава за рад радних група. Такође, потврђени су постојећи и извршен је реизбор нових председавајућих чланова појединих радних група.
Било је речи и о једном од главних новитета у односу на претходну годину, који се тиче интензивирања сарадње кроз потписивање Меморандума о разумевању између WELMEC и EURAMET – регионалне метролошке организације Европе, као две кључне европске организације које воде законску и научну метролошку заједницу, са дугом историјом узајамно корисне сарадње.
Чланство у WELMEC - Европскoj сарадњи у законској метрологији омогућује ефикасно преношење директива ЕУ у национално законодаство и преузимање обавеза које имају државе чланице ЕУ, на начин у потпуност ихармонизован са законодавством ЕУ.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2018#sigProId3b3787a7d7
Страна 1 од 3
No Internet Connection