Архива вести 2017

У „Службеном гласнику Републике Србије” број 117 од 27. децембра 2017. године објављен је Правилник о изменама правилника о брзини возила у саобраћају који ступа на снагу 28. децембра 2017. године.

На Златибору, у просторијама конгресног центра Романија, студентског одмаралишта „Ратко Митровић“, 22. децембра 2017. године, одржан је Годишњи скуп Дирекције за мере и драгоцене метале (у даљем тексту ДМДМ) на коме су се окупили запослени из унутрашњих јединица из Београда, Новог Сада, Зрењанина, Суботице, Ниша и Крушевца.
На већ традиционалном окупљању, Чедомир Белић, в.д. директора ДМДМ, поздравио је запослене и изразио захвалност на сарадњи у претходном периоду, а затим презентовао значајне догађаје и резултате рада ДМДМ у 2017. години, међу којима је између осталог, истакао посету новинара европске уније из делегације Јоханес Хана, посету министра Горана Кнежевића, објављене нове могућности мерења и еталонирања у бази KCDB BIPM, као и добијање Националне награде за унапређење квалитета, као потврде сталног унапређења рада и квалитета услуга ДМДМ.
Током другог дела састанка запослени су имали прилику да се детаљније упознају са будућом ревизијом SI јединица. Др Јелена Пантелић Бабић, руководилац Одсека за електричне величине, Предраг Ђурић, в.д. помоћника директора Сектора за контролу и надзор, Славица Симић, в.д. помоћника директора Сектора за развој метрологије и Катарина Бањанац, ангажовано лице на EMPIR пројекту представили су начин будуће дефиниције основних SI јединица, А -ампер, kg-килограм, К-келвин и mol-мол, респективно, њихове очекиване практичне реализације и значај редефиниције за будући развој науке и технологије.
Трећи део састанка био је посвећен преиспитивању од стране руководства интегрисаног система менаџмента и система квалитета према стандарду SRPS ISO 17025 који је водила Тамара Ђекић, руководилац квалитета ДМДМ, и том приликом сумирана су унапређења и побољшања система у 2017. години.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProIdc095cd8a68

Студенти треће године Машинског факултета Универзитета у Београду посетили су Дирекцију за мере и драгоцене метале (ДМДМ) 20. децембра 2017. године.
Kроз промо филм о ДМДМ, имали су прилику да се ближе упознају са улогом ДМДМ у метролошком систему Републике Србије. Стручна посета је настављена обиласком лабораторија за дужину, масу, акустику, температуру, време, једносмерни електрични напон и велике запремине. Том приликом упознати су са реализованим, најтачнијим методама еталонирања за преношење вредности SI јединица до крајњих корисника, као и са истраживањима ради унапређења SI јединица, која обавља ДМДМ, кроз остварења нових и унапређење постојећих националних еталона и обезбеђењем метролошке следивости до међународног нивоа.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProIdc10b5f4915

Дана 18. децембра 2017. године Међународни биро за тегове и мере (BIPM) објавио је нове могућности мерења и еталонирања (CMCs) Дирекције за мере и драгоцене метале из области протока гаса за еталонирања ротационих и гасомера са турбином у опсегу од 0,6 m³/h до 10000 m³/h.
Из области запремине течности за еталонирање пикнометара и лабораторијских мерила од стакла побољшане су постојеће могућности мерења и еталонирања и проширен је опсег еталонирања за мерне посуде.
Листа сервиса је доступна на сајту BIPM.
Основ за признавање нових, проширење и побољшање постојећих могућности мерења и еталонирања су остварени резултати у EURAMET пројектима.

  1. EURAMET Project No. 1006, Inter-laboratory calibration comparison of the turbine gas meter G6500. Pilot laboratory: ČMI, Češka Republika.
  2. EURAMET.M.FF‐K6 (EURAMET project No. 1180), Comparison of the Primary (National) Standards of low‐pressure Gas Flow. Pilot ČMI, Czech Republic and SMU, Slovakia, Co‐pilot PTB, Germany.
  3. EURAMET.FF.M.S8 (EURAMET Project no. 1297) Comparison of a 50 mL pycnometer and a 500 mL flask. Pilot laboratory: DMDM, Serbia

Адреса лабораторије: ЈП Србијагас, РЈ "Мерење и регулација", Лабораторија за контролисање, 21000 Нови Сад, Пут шајкашког одреда 3.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProIda3276cc065

У „Службеном гласнику Републике Србије” број 112 од 15. децембра 2017. године објављен је Правилник о начину ванредног прегледа мерила који ступа на снагу 23. децембра 2017. године. Ступањем на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о начину ванредног прегледа мерила (“Службени гласник РС”, број 54/12).

У „Службеном гласнику Републике Србије”, број 106/17 од 24. новембра 2017. године објављен је Правилник о аеросолним распршивачима.

Овим правилником прописују се захтеви за пројектовање, израду, испитивање и обележавање аеросолних распршивача, који морају да буду испуњени за њихово стављање на тржиште.

Правилник се примењује од 1. јануара 2018. године.

Студенти завршне године студија Машинског факултета Универзитета у Београду, посетили су Дирекцију за мере и драгоцене метале (ДМДМ).

У оквиру вежби из предмета Техничко законодавство – прописи и стандарди, студенти су се упознали са улогом ДМДМ у метролошком систему Републике Србије, и стручним пословима из области метрологије које ДМДМ обавља.

У име ДМДМ, студенте је поздравила Ана Гајић из Групе за информационе технологије. Студенти су имали прилике да виде промо филм ДМДМ, а затим су обишли лабораторије за температуру, једносмерни електрични напон, време, фотометрију, запремину, дужину и акустику, где су им представљене реализоване методе еталонирања као и будућа ревизија SI јединица.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProIde94309476c

У организацији Јединственог удружења Србије за квалитет- ЈУСК, Машинског факултета, Привредне коморе Београда и Европске организације за квалитет из Брисела, у свечаној сали привредне коморе Београда, 23. и 24. новембра одржана је 14-та Европска недеља квалитета 2017, под мотом ,,Квалитетом до резултата''.

Конференцијом су председавали проф. др. Видосав Мајсторовић, председник ЈУСК-а, Чедомир Белић, в.д. директора Дирекције за мере и драгоцене метале, Миливоје Милетић, в.д. директора Привредне коморе Београда и Милован Луковић, компанија Слобода, Чачак.

Након отварања скупа и поздрављања присутних, проф.др. Видосав Мајсторовић одржао је уводну реч, и том приликом представио значај Европске недеље квалитета, као и актуелне теме са којима се квалитет, као глобални појам, суочава.
Уследила су свечана обраћања и осталих председавајућих, међу којима је и Чедомир Белић поздравио присутне и захвалио се организаторима на успешно организованој још једној Европској недељи квалитета. Такође, истакао је значај Дирекције за мере и драгоцене метале, која као водећа метролошка институција и један од стубова инфраструктуре квалитета, има задатак да обезбеди одговарајућу инфраструктуру мерења Републике Србије, и да на личном примеру покаже да је метрологија од изузетног значаја за научни и техничко-технолошки прогрес сваке националне економије.
Други део конференције био је посвећен додели престижног признања: ,,Националне награде за унапређење квалитета'', која се сваке године додељује за изузетна достигнућа у области квалитета. Овогодишњи лауреати су:

  1.  Јасмина Текић, примаријус доктор денталне медицине – Стоматолошки факултет,
  2.  Велимир Радојевић, Привредна комора Србије – Привредна комора Београда,
  3.  Чедомир Белић, в.д. директора Дирекције за мере и драгоцене метале и
  4.  проф. др. Даворин Крамар, Машински факултет у Љубљани.

Чедомиру Белићу, уручена је ова престижна награда за посебан лични допринос развоју и ширењу мисије квалитета у Србији и унапређењу националног покрета за квалитет. Као директор Дирекције за мере и драгоцене метале пружио је огроман допринос развоју законске метрологије у Србији. Остварио је интензивну међународну сарадњу са сличним организацијама у свету. Такође је један од угледних чланова ЈУСК-а, где води националну конференцију – Развој метрологије у Србији. Поседује изузетне особине лидера, што је и доказао у пракси водећи ДМДМ, врло успешно. Посебно га одликује тимски рад и сарадња са млађим колегама, као и изузетно колегијалан однос и висока стручност.
По уручивању награда, Чедомир Белић искористио је прилику и нагласио, да иако је ова престижна награда уручена њему као појединцу, ипак је посвећује свим запосленима Дирекције за мере и драгоцене метале, који свакодневним радом, али и кроз редовно учешће на традиционалним годишњим ЈУСК Међународним конвенцијама о квалитету, дају заједнички допринос даљем развоју метрологије у Србији. Честитавши још једном свим добитницима, изразио је наду да и у будућности, заједничким радом, разменом знања и искустава, као и заједничким резултатима, наставе сви заједно да проналазе начине за даљи развој и унапређење инфраструктуре квалитета Републике Србије.
У оквиру ове манифестације организоване су и:

  • 21-ва Годишња Конференција ЈУСК ,,Национална стратегија за унапређење квалитета''
  • 14-та Специјална конференција ,,Интегрисани менаџмент системи''
  • 14-та Специјална конференција ,,Интегрисани менаџмент системи''
  • 14-та Годишња Конференција Националне Академије за квалитет ,,Савремена истраживања у области квалитета – Стање и трендови''
  • 10-та конференција ЈУСК NTK за ICT ,,Квалитет и ICT''
  • UASQ International Convention on Quality/working preparation – Belgrade, 2018
  • Изложбе и презентације

Као и сваке године, ова конференција имала је као главни циљ размену знања, искустава, истраживачких резултата и информација о различитим аспектима стања, развоја и примене система квалитета, интегрисаног система и пословне стандардизације.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProIdc1d203642e

Студенти прве године Високе школе струковних студија – Београдске политехнике посетили су Дирекцију за мере и драгоцене метале (ДМДМ) 22. новембра 2017. године.

Студенти су имали прилику да се ближе упознају са метролошким системом у Републици Србији, са стручним пословима из области научне и законске метрологије и са улогом ДМДМ у обезбеђењу метролошке следивости у Републици Србији.

Након приказивања промотивног филма о раду ДМДМ, стручна посета је настављена обиласком лабораторија за дужину, акустику, температуру, време, једносмерни електрични напон и велике запремине.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProId03082df853

Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) била је домаћин студентима четврте године Физичког факултета Универзитета У Београду 23. новембра 2017. године.

Студенти су имали прилику да се упознају са реализованим, прецизним методама еталонирања за преношење вредности SI јединица до крајњих корисника, као и са истраживањима ради унапређења SI јединица, која дају допринос остварењу нових и унапређење постојећих националних еталона и обезбеђењу метролошке следивости до међународног нивоа. Посета је реализована обиласком лабораторија за дужину, акустику, температуру, време, једносмерни електрични напон и велике запремине.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProIdbf66853120

Дирекцију за мере и драгоцене метале, Одсек за контролу и надзор Крушевац (у даљем тексту: ДМДМ), 21. новембра 2017. године, посетили су студенати Високе техничко-технолошке школе струковних студија, студијског програма Заштита животне средине у оквиру редовне наставе на предмету Енергетска ефикасност.

Студенти су упознати са појмом, развојем и значајем метрологије, надлежностима ДМДМ, и пословима које обавља са циљем jeдинствeнoг мeрeња у Рeпублици Србиjи и пoвeрeња у рeзултaтe мeрeњa спрoвeдeних рaди зaштитe пoтрoшaчa, живoтa и здрaвљa људи и живoтињa, зaштитe живoтнe срeдинe, oпштe бeзбeднoсти и зaштитe прирoдних рeсурсa.

После приказивања промотивног филма ДМДМ, стручна посета је настављена обиласком лабораторија. У лабораторији за масу и дужину студентима је презентовани поступци оверавања мерила за дужину ( дрвени метри и мерне летве) и еталонирање мерила масе (тегова). Из области запремине студенти су имали прилику да се упознају са начином прегледа справа за мерење течних горива. Запослени у ДМДМ су се потрудили да студентима дају одговоре и стручна објашњења у вези са питањима о комуналним мерилима: водомерима, брojилима eлeктричнe eнeргиje, гасомерима и мерилима топлотне енергије, законској обавези и роковима за оверавање ових мерила као и поступаку ванредног прегледа мерила у употреби.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProIdc32f9e4fab

У Клубу посланика, 9.11.2017. године, Дирекција за мере и драгоцене метале (у даљем тексту ДМДМ), Лабораторија за термометрију и Институт за нуклеарне науке Винча (у даљем тексту Винча) Лабораторија за термотехнику и енергетику, Метролошка лабораторија за температуру и термофизичке величине били су домаћини радионице у оквиру ЕМПИР пројекта „Eura-Thermal“: Мерење високих температура контактном методом и мерење топлотне проводности чврстих материјала.

Радионицу су отворили Славица Симић, в.д. помоћника директора ДМДМ и др Ненад Милошевић, руководилац Метролошке лабораторије за температуру и термофизичке величине Института Винча, изразивши велико задовољство због интересовања за радионицу. Активности у оквиру пројектa учесницима су представили: Жан-Реми Филц, Национална лабораторија за испитивање ЛНЕ, Француска; др Данијел Шестан, Факултет стројарства и бродоградње, Хрватска; Нарциса Арифовић, Национални метролошки институт TUBITAK-UME, Турска; Емеше Турзо-Андраш, Национална канцеларија мера, Мађарска; др Ненад Милошевић и мр Ненад Степанић, Винча и Славица Симић ДМДМ.

Циљ радионице био je да се представе унапређења метода мерења високих температура заинтересованим странама у овој области. Учесници радионице оценили су корисним презентовани садржај, а више информација о ЕМПИР пројекту „Eura-Thermal“, као и презентације панелиста радионице, можете пронаћи на званичној веб страници пројекта.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProIdac7c87de24

Чедомир Белић, в.д. директора и Предраг Ђурић, в.д. помоћника директора Дирекције за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: ДМДМ), присуствовали су састанку директора националних метролошких института, који је одржан у Севру, Француска Република, 18. и 19. октобра 2017. године. Домаћин састанка био је Међународни биро за тегове и мере (BIPM).

Током састанка, разматрана су метролошка питања од интереса широм света, програм рада Међународног бироа за тегове и мере и ажурирање аранжмана CIPM MRA - Аранжмана о међусобном признавању националних еталона и уверења о еталонирању и мерењу која издају национални метролошки институти, као и начини финансирања националних метролошких института. Такође, вођен је разговор и о планираним активностима на редифиницији мерних јединица (SI), као и планираним активностима за спровођење имплементације нових мерних јединица у метролошком систему земаља потписница Конвенције, као један од закључака са претходног састанка.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProId82b3e38f10

Славица Симић, в.д. помоћника директора Дирекције за мере и драгоцене метале (у даљем тексту: Дирекција), присуствовала је састанку директора представника метролошких институција у оквиру Радне групе за јачање капацитета за послове метрологије, који је одржан у Вилњусу, Литванска Република, 25. и 26. октобра 2017. године. Домаћин састанка био је EURАMET – регионална метролошка организација у Европи.

Током састанка расправљало се о стратешким поставкама развоја, и са тим у вези ревизија конкретних акција из 2017. године, као и планираним активностима за 2018. годину. Усвојен је извештај у вези са активностима Радне групе из 2016. године и 2017. године, а затим је разаматран статус и могућности учешћа и стипендирања младих метролога у истараживачким активностима у развијеним метролошким институцијама, као и учешће на позивима за пројекте из 2017. године који ће бити финансирани. Такође, презентоване су новости из домена рада ЕУРАМЕТ, WELMEC – европске сарадње у законској метрологији, BIPM CIPM MRA - Аранжмана о међусобном признавању националних еталона и уверења о еталонирању и мерењу која издају национални метролошки институти, као и CBKT активности, у оквиру Међународног бироа за тегове и мере.

На основу Закона о рачунању времена („Службени лист СЦГ“, бр. 20/06) летње рачунање времена у 2017. години се завршава у недељу, 29. октобра 2017. године у 3 h, 00 min, 00 s, тако што се, померањем за један час уназад, време у 3 h, 00 min, 00 s рачуна као 2 h, 00 min, 00 s.

Medije

У амбасади Pепублике Чешке свечано је затворен Твининг пројекат вредан милион евра за већу конкурентност српске привреде у ЕУ.
Пројекат је био усмерен ка унапређењу заштите безбедности и здравља корисника, односно унапређењу заштите интереса потрошача, подизању конкуретности привреде Србије, уклањању непотребних препрека у трговини у склопу преговора са ЕУ како би се олакшала трговина робом између ЕУ и Србије и јачању националних институција инфраструктуре квалитета.

Твининг пројекат је започет 1. октобра 2015. године, а његова реализација трајала је 25 месеци. Пројекат су у партнерству спроводили конзорцијум из Чешке (Чешки институт за метрологију, Чешка канцеларија за стандарде, метрологију и испитивање и Чешки институт за акредитацију) и Министарство привреде Републике Србије. Пројекат је помогао изградњу ефикасног и међународно признатог система инфраструктуре квалитета у Србији. То је омогућило домаћим предузећима и индустрији боље услове за спровођење техничког законодавства и примену стандарда за производе и системе менаџмента.

Захваљујући пројекту унапређено је техничко законодавство и још више хармонизовано са европским прописима у области метрологије, претходно упакованих производа, аеросола, играчака, АТЕХ-а и лифтова.

Догађају су присуствовали представници Дирекције за мере и драгоцене метале Славица Симић, др Бранка Раданов, Павле Станичић и Драган Пантић.

У оквиру РТВ пројекта помоћи инфрастуктури квалитета у Србији одржана је Обука о документацији за примену модула D и F у директивама MID и NAWI. Предавач је био господин Волфганг Миковиц из Националног метролошког института Аустрије – BEV. Обука је одржана у Дирекцији за мере и драгоцене метале (ДМДМ) од 16 – 17. октобра 2017. године. Обуци су присуствовали представници Групе за сертификацију ДМДМ.

Обука је била подељена у два дела. Први део се односио на анализу документације која је припремљена за спровођење процедуре неопходне за примену модула D у Правилнику о мерилима.

Други део обуке се односио на презентацију документације коју BEV користи приликом спровођења процедуре за примену модула D и D1 у директиви MID и модула D у директиви NAWI.

У Регионалној привредној комори (РПК) 28. септембара 2017. године у оквиру Твининг пројекта „Jaчaњe кaпaцитeтa Инфрaструктурe квaлитeтa и oцeњивaњe усaглaшeнoсти у Рeпублици Србиjи“ одржана је инфо сесија са темом: „Подизање свести о метрологији у Републици Србији“.

У име ПКС РПК присутне је поздравио Момчило Николчић, директор РПК Срењобанатског управног округа пожелевши им добродошлицу, представивши им значај и место РПК у коморском систему Србије; др Бранка Раданов саветник за послове из области научне и законске метрологије испред Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) и Карел Зачек, стални саветник за Твининг пројекат у Републици Србији.

др Бранка Раданов, Драган Пантић и Соња Милојковић су учесницима представили унапређење капацитета ДМДМ као националне метролошке организације, имплементацију MID и NAWI директиве у српско законодавство, као и процес овлашћивања привредних субјеката и других правних лица за обављање послова оверавања мерила.

Колеге из Чешког метролошког института (ЧМИ) Павел Новачек, Петер Кишка, Кристина Ванчурова и Наталија Станова упознали су присутне са радом ЧМИ, осврнувши се на његов историјат, могућности мерења и еталонирања, њихове националне еталоне, као и учешће ЧМИ у међународним, европским и ИПА пројектима.

Највише интересовања, учесници Инфо сесије исказали су за поступак овлашћивања привредних субјеката за оверавање мерила, као и начин полагања стручног испита за обављање послова оверавања мерила.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProId8b17e43ac2

Министар привреде, Горан Кнежевић посетио је 27. септембра 2017. године, са сарадницима Александаром Старчевићем, Радојем Савићевићем и Миодрaгом Дуганџијом Дирекцију за мере и драгоцене метале (ДМДМ).

Министар је обишао лабораторијe за масу, дужину, велике запремине, драгоцене метале и електричне величине, где се детаљно упознао са активностима на одржавању, усавршавању и развијању националних еталона, међународним пројектима у којима ДМДМ учествује као и другим пословима које ДМДМ обавља.
В.д. директор ДМДМ Чедомир Белић истакao је да је развој метрологије од кључног значаја како за смањивање губитака и повећања профита у привреди тако и за повећање сигурности и безбедности производа на тржишту, и да је ДМДМ као национални метролошки институт, један од стубова инфраструктуре квалитета у Србији.

Министар Кнежевић је изразио посебно интересовање за међулабораторијска поређења и резултате које је у њима оставрила ДМДМ, као и за доследну примену законске контроле мерила, како у областима које су хармонизоване са законодавством ЕУ, тако и у нехармонизованој области у складу са националним прописима.

У Регионалној привредној комори Нишавског, Пиротског и Топличког управног округа у Нишу (РПК) 26. септембара 2017. године у оквиру Твининг пројекта „ Jaчaњe кaпaцитeтa Инфрaструктурe квaлитeтa и oцeњивaњe усaглaшeнoсти у Рeпублици Србиjи“ одржана је инфо сесија са темом „Подизање свести о метрологији у Републици Србији“.

Скуп су отворили Зоран Марковић, представник РПК, др Бранка Раданов саветник за послове из области научне и законске метрологије испред Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) и Карел Зачек, стални саветник за Твининг пројекат у Републици Србији. Присутнима су пожелели добродошлицу указавши на значај самог догађаја. Представници ДМДМ, Тамара Ђекић и Раде Дерета представили су Систем управљања квалитетом ДМДМ и метролошке захтеве за софтвер за бројила електричне енергије.

Колеге из Чешког метролошког института (ЧМИ) Павел Новачек, Петер Кишка, Кристина Ванчурова и Наталија Станова учесницима инфо сесије представили су ЧМИ, кратко се осврнувши на његов историјат, могућности мерења и еталонирања, њихове националне еталоне, као и учешће ЧМИ у међународним, европским и ИПА пројектима.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2017#sigProId1a962de730
Страна 1 од 4
No Internet Connection