Архива вести 2015

У Београду је, у просторијама Клуба посланика, 21. децембра 2015. године, одржан традиционални Годишњи скуп Дирекције за мере и драгоцене метале - „У сусрет 2020.” Поред свих запослених у ДМДМ, скупу су присуствовали и др Милош Петровић, државни секретар Министарства привреде, Јован Петровић, в.д. помоћника министра привреде - Сектор за инфраструктуру квалитета и безбедност производа на тржишту, Радоје Савићевић, секретар, Драгана Зечевић и Жељко Лалић, представници Министарства привреде, Ђорђе Лазаревић и Ненад Милошевић, представници Института за нуклеарне науке „Винча”.

Mр Вида Живковић, директор ДМДМ, уз изразе добродошлице присутнима, најавила је Дневни ред овог састанка и његов радни карактер, који има за циљ сумирање постигнутих резултата у 2015. години и преглед обавеза у наредном периоду. Др Милош Петровић је у свом излагању указао на важност усвајања Стратегије унапређења система инфраструктуре квалитета за период 2015-2020., којом се утврђују стратешки правци развоја ове области у Републици Србији, а у складу са потребама индустрије и актуелним трендовима развоја инфаструктуре квалитета у Европи и свету, и којом су дефинисани и даљи циљеви развоја метрологије у нашој земљи. Посебно је истакао да су остварени резултати ДМДМ у области инфраструктуре квалитета препознати, како у земљи, тако и у иностранству. У свом обраћању скупу, Јован Петровић је нагласио да ће у остварењу тих циљева бити активно укључен и Сектор за инфраструктуру квалитета и безбедност производа на тржишту Министарства привреде, а у сврху доприноса јачању привреде у Републици Србији, где је метрологија препозната као један од веома важних сегмената.

О раду Института за нуклеарне науке „Винча”, као првом именованом институту у оквиру националног метролошког система Републике Србије, носиоцу националних еталона у области јонизујућег зрачења и термофизичких величина, присутне учеснике састанка су кроз своју презентацију информисали Ђорђе Лазаревић и Ненад Милошевић.

У прегледу најзначајнијих активности и догађаја у 2015. години, мр Вида Живковић је истакла свечано уручење Међународне награде за изврсна достигнућа у законској метрологији земаља у развоју, коју додељује Meђународна организација за законску метрологију (ОIML), приступање Конвенцији о драгоценим металима, потписивање Споразума о приступању Групације за метрологију Асоцијацији европских удружења лабораторија за еталонирање (EUROCAL), којим се нашим лабораторијама омогућуава да имају систем адекватан европском, учешће ДМДМ у изради и спровођењу јавних расправа о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о контроли предмета од драгоцених метала и Нацрту закона о метрологији, организовање обука и радионица о принципима стратешког менаџмента, из области времена и фреквенције, уводу у PROlab софтвер за обраду резулатата РТ шема, ЈУСК Међународне конвенције о квалитету, састанака овлашћених тела за обављање послова оверавања мерила итд.

Као најзначајнији резултати у претходном периоду наглашени су објављивање у бази BIPM KCDB две побољшане могућности мерења и еталонирања (CMC) из електричног отпора и наизменичне струје и једна нова СМС из електричне отпорности, пријава нових СМСs из области једносмерног електричног напона, дужинe, метрологије у хемији (концентрација озона у ваздуху), реализацијa еталона на бази Џозефсоновог ефекта, пуштaњe у рад генератора плазме на бази индуктивног капловања са масеним детектором ICP-MS. ДМДМ је учествовала у бројним кључним и допунским међулабораторијским поређењима и укључила се у три пројекта у оквиру програма EMPIR (European Metrology Programme for Innovation and Research). Мр Вида Живковић је приказала и квантитативни преглед реализованих послова и услуга ДМДМ. Говорећи о активностима на плану система менаџмента подсетила је учеснике на реакредитацију и проширење обима акредитације ДМДМ, ресертификацију и реевалуацију, чиме је потврђено поверење у QMS ДМДМ, као и у њену способност да испуни захтеве CIPM MRA.

У складу са називом скупа, након излагања, одржана је Радионица „У сусрет 2020.”, у оквиру које су учесници скупа, распоређени у радне групе, дали своје виђење и предлоге за решавање будућих професионалних изазова за ефективно и ефикасно коришћење и јачање постојећих ресурса ДМДМ, а у смеру остваривања основних стратешких циљева у области научне/индустријске и законске метологије, уз поштовање усвојене Стратегије унапређења система инфраструктуре квалитета за период 2015-2020. и Акционог плана.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProId7a37eabb71

У организацији Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) и Привредне коморе Србије (Групације за метрологију Удружења акредитованих тела за оцењивање усаглашености), 07. децембра 2015. године одржан је састанак овлашћених тела за обављање послова оверавања водомера и мерила топлотне енергије.

У складу са једним од закључака Годишњег састанка овлашћених тела за обављање послова оверавања мерила од 7. априла 2015. године, до сада су одржани појединачни састанци са представницима овлашћених тела за обављање послова оверавања мерила масе, бројила електричне енергије и мерила и мерних система за непрекидно и динамичко мерење количине течности које нису вода. Овај, четврти по реду састанак, посвећен водомерима и мерилима топлотне енергије, одржан је ради разматрања питања које се односе на примену Правилника о мерилима (,,Службени гласник РС'', број 63/13) почев од 1. јануара 2017. године.

Састанак је отворила Луција Дујовић, помоћник директора ДМДМ, поздравивши све учеснике и захваливши се организаторима састанка Љубиши Димитријевићу и мр Владану Лапчевићу испред Групације за метрологију Удружења акредитованих тела за оцењивање усаглашености.
У првом делу састанка, мр Владан Лапчевић је представио досадашњи рад и резултате Групације за метрологију у току 2015. године. Још једном је искоришћена прилика да се укаже на обостране бенефите преузимњем активног учешћа у раду Групације за метрологију и овим путем, представници овлашћених тела позвани су да се придруже Групацији.
Др Бранислав Танасић, руководилац Групе за запремину и проток Сектора за развој метрологије ДМДМ, представио је метролошке и техничке захтеве за водомере прописане у Правилнику о мерилима и у референтним документима: OIML R49-1,2 и SRPS ISO/IEC 14154-1, 3.

Уследила је презентација Љиљане Мићић, метролога за запремину и проток ДМДМ, којом су представљене методе испитивања и опрема, у поступку редовног и ванредног оверавања водомера, према документима OIML R49-2:2004 и SRPS EN 14154:2011.

У другом делу састанка, Светлана Станисављевић, метролог у Групи за термометрију Сектора за развој метрологије ДМДМ, представила је захтеве за мерила топлотне енергије, као и методе испитивања мерила топлотне енергије и потребну опрему, прописане поменутим Правилником, а у вези са референтним документом OIML R75 и SRPS EN 1434. Испред ДМДМ, састанку је присуствовала и Славица Симић, руководилац Групе за термометрију ДМДМ.
Састанак је протекао у отвореној дискусији, током које су разматрана актуелна питања и недоумице у вези припреме за примену Правилника.

На крају састанка, Луција Дујовић се захвалила свим предавачима и учесницима, напоменула да су оваква окупљања само почетак сарадње са овлашћеним телима и да је у интересу ДМДМ да пружи сву неопходну помоћ у циљу решавања заједничких проблема.

На састанку су приказане следеће презентације:

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProIdbf56336786

Након трогодишњег циклуса, Дирекција за мере и драгоцене метале успешно је потврдила усаглашеност свог интегрисаног система менаџмента са захтевима стандарда SRPS ISO 9001:2008, SRPS ISO 14001:2008 и SRPS OHSAS 18001:2008.

 

vesti0080

 

Поступак ресертификације спроведен је од стране сертификационог тела Management Systems Certification d.o.o., које је честитајући на успешно реализованој провери, уручило Дирекцији сертификате о усаглашености 5. новембра 2015. године.

Обим сертификације обухвата: еталонирање/испитивање мерних средстава; одобрење типа мерила; оверавање мерила; развој нових и унапређење постојећих еталона Републике Србије, укључујући и методе еталонирања; контролисање и жигосање предмета од драгоцених метала; доношење решења о знаку произвођача предмета од драгоцених метала; послове метролошког надзора; испитивање и надзор над претходно упакованим производима и надзор над предметима од драгоцених метала.

Сертификован интегрисани систем менаџмента примењен је на више локација: седиште Дирекције у Београду, Одсек за контролу и надзор Београд, Одсек за контролу и надзор Нови Сад, Одсек за контролу и надзор Суботица, Одсек за контролу и надзор Зрењанин, Одсек за контролу и надзор Крушевац и Одсек за контролу и надзор Ниш.

Овим путем, Дирекција за мере и драгоцене метале, као национални метролошки институт, још једном је показала своју посвећеност систему управљања квалитетом, управљања заштитом животне средине и управљања заштитом здравља и безбедности на раду.

Дирекција за мере и драгоцене метале је, у оквиру активности EURAMET Фокус групе за помоћ у развоју националне метролошке инфраструктуре (EURAMET FG-FNMID - Focus Group on Facilitating National Metrology Infrastructure Development), била домаћин „Training on Time and Frequency Dissemination In Packet – Oriented Networks” – обуке из области времена и фреквенције, од 19-20. новембра 2015. године, у Београду. Обука је одржана у организацији EURAMET, PTB и ДМДМ, на основу великог интересовања чланица за област генерисања и дистрибуције у области времена и фреквенције.

Учеснике обуке је поздравио Борис Лаштро, помоћник директора Дирекције. Предавачи у оквиру практичног дела тренинга су били експерти из националног метролошког института Немачке (PTB), Dr. Dieter Sibold, и националног метролошког института Словеније (MIRS) др Радо Лапух. Предавања о практичној реализацији генерисања и дистрибуције времена и фреквенције у Републици Србији, у лабораторијама ДМДМ, одржали су су Снежана Реновица и Душан Поповић из Групе за време, фреквенцију и дистрибуцију времена ДМДМ. У име господина Танаска Тасића, представника EURAMET, господин Радо Лапух је одржао уводно предавање о подизању капацитета у оквиру ове организације.

Обуци је присуствовало 15 учесника, представника европских националних метролошких института. Теме обухваћене овом обуком односиле су се на развој и најновија достигнућа у области времена и фреквенције, дистрибуције времена и фреквенције у мрежама за пакетни пренос података и практичну реализацију генерисања и дистрибуције јединица времена и фреквенције у Републици Србији, које се врше у лабораторијама ДМДМ.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProIdd3e2404de0

Европска комисија објавила је Извештај о напретку Србије за 2015. годину.

У оквиру Одељка 5. Способност преузимања обавеза које проистичу из чланства, Поглавља 1: Слободно кретање робе, наведено је: „У области метрологије усвојени су подзаконски акти у нехармонизованој области, заједно са уредбом донетом на основу препорука Међународне организације за законску метрологију. Број међународно признатих националних стандарда за калибрацију и мерење још увек је 143. Дирекција за мере и драгоцене метале унапредила је своје капацитете за тржишни надзор, посебно за надзор над спровођењем директива ЕУ које се односе на стандарде и неаутоматске ваге”.

Опширније у документима

Извештај о напретку Србије за 2015. годину

Стратегијa проширења и кључни изазови

Преузето са: http://www.seio.gov.rs/вести.39.html?newsid=2074

Стратегија унапређења система инфраструктуре квалитета у Републици Србији за период 2015-2020, коју је Влада Србије усвојила на седници 30. октобра, објвљена је у „Службеном гласнику Републијке Србије“ број 93/2015.
Успостављање и унапређење система инфраструктуре квалитета је веома важно за привреду и потрошаче. Он привредницима омогућава да остваре захтеве тржишта у погледу квалитета и слободног пласмана робе и лакши и једноставнији извоз, а потрошачима гарантује безбедност производа које купују.

У Србији је успостављена мрежа институција и организација у области инфраструктуре квалитета – метрологије, акредитације, оцењивања усаглашености и стандардизације са захтевима техничких прописа и стандарда. Овај систем је у функцији сервиса домаће привреде, а Стратегија дефинише даље кораке за динамичан и свеобухватан развој ових области и система.

Стратегија, у том смислу, поставља приоритете развоја у овој области, у складу са потребама индустрије и актуелним трендовима развоја инфаструктуре квалитета у Европи и свету. Њоме се утврђују стратешки правци развоја ове области у Републици Србији, који су базирани на анализама постојећег стања у овој области и плановима развоја индустријског сектора, превасходно у области индустријско-непрехрамбених производа. Предвиђено је, такође, подизање капацитета органа државне управе који ће на једноставнији и ефикаснији начин спроводити надзор над применом техничких прописа.

Србија је ускладила већи део свог законодавства, стандарда и техничких прописа у овој области са законодавством ЕУ. До сада је преузето 97 одсто стандарда и око 75 одсто техничких прописа. Ова област у преговарачком процесу оцењена је као једна од најусаглашенијих. Процес усклађивања и даље траје и у току су припреме за усвајање нових закона и подзаконских аката у овој области.

Заокруживањем унапређеног система инфраструктуре квалитета, Република Србија ће бити неколико значајних корака ближе Европи у евроинтеграцијама и њеним вредностима које ће позитивно утицати на српску привреду која ће производити, увозити и извозити производе без техничких препрека и потрошаче којима ће бити доступни квалитетни и безбедни производи.

Достизањем ових циљева Република Србија ће бити у позицији да постане активан учесник на европском и светском тржишту, јер је конкурентност српских предузећа уско повезана са њиховом способношћу да, у складу са захтевима одговарајућих техничких прописа и стандарда, произведу квалитетне и безбедне производе.

Припрема Стратегије је реализована уз техничку подршку немачке развојне помоћи, кроз програм GIZ ACCESS – Програм развоја приватног сектора у Србији, и сарадњу са свим заинтересованим странама, укључујући, с једне стране институције инфраструктуре квалитета (ИСС, АТС, ДМДМ) и тела за оцењивање усаглашености, а са друге стране представнике привреде (ПКС, асоцијације и друга секторска удружења) као корисника услуга испитивања и сертификације.

Преузето са: http://www.privreda.gov.rs/doneta-strategija-unapredjenja-sistema-infrastrukture-kvaliteta-za-period-2015-2020/

На основу Програма јавне расправе, утврђеног закључком Владе Републике Србије од 8. октобра 2015. године, Министарство привреде је дана 30. октобра 2015. године у просторијама Дирекције за мере и драгоцене метале организовало јавну расправу, у форми округлог стола, о Нацрту закона о метрологији. Поред представника Министарства привреде и Дирекције за мере и драгоцене метале, овој расправи одржаној у форми округлог стола, присуствовали су и представници Акредитационог тела Србије, „МЦ ЛАБОРˮ д.о.о, Министарства одбране, Самосталне агенције Јоксимовић, ВЗ „Мома Станојловићˮ, Војномедицинске академије, SITEL, д.о.о, ЈКП „Водовод и канализацијаˮ Крагујевац, ЈКП „Београдске електранеˮ, Vukas mering, д.о.о, Вага легал, д.о.о, ЕПС Дистрибуција Београд, Meter&Control и Групација за метрологију у метролошком систему Србије, Привреднe коморe Србије, Овлашћеног тела ЈП Србија гас – лабораторија за контролисање и Nelt. co, д.о.о.

На почетку јавне расправе мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале, поздравила је учеснике Округлог стола и дала уводну реч. Вања Радојевић Милошевић, начелник Одељења за правне и опште послове, својом презентацијом упознала је присутне са разлозима за доношење новог закона, као и са најзначајнијим новинама које тај закон доноси, након чега се прешло на дискусије присутних.

О спроведеној јавној расправи о Нацрту закона о метрологији Министарство привреде ће сачинити извештај и припремити коначну верзију нацрта закона за разматрање на седници Владе.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProId3dc70dfa14

У организацији Дирекције за мере и драгоцене метале у периоду од 12-27. октобра 2015. године одржане су три дводневне обуке из области оверавања вага са неаутоматским функционисањем. Обукама је присуствовало 37 учесника, представника овлашћених тела за обављање послова оверавања мерила масе, као и овлашћених тела која су у поступку овлашћивања.

Обука се састојала из теоријског дела, у коме је представљен Правилник о вагама са неаутоматским функционисањем и стандард SRPS EN 45501: 2009 и практичног дела, у коме је представљен начин и поступак испитивања вага. На крају обуке сви учесници су полагали тест знања из познавања Правилника о вагама и стандарда SRPS EN 45501: 2009.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProIdf836805b55

У оквиру пројекта техничке помоћи Републике Немачке институцијама у Републици Србији у области инфраструктуре квалитета, од 20-22. октобра 2015. године у просторијама Дирекције за мере и драгоцене метале одржано је предоцењивање сертификационог тела Дирекције за мере и драгоцене метале за акредитацију према стандарду ISO/IEC 17065.

Оцењивач је био Wolfgang Mikovits из националног метролошког института Аустрије (BEV - Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen). Предоцењивању су присуствовали представници Одсека за сертификацију Дирекције за мере и драгоцене метале.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProId92a2f8c30e
четвртак, 22 октобар 2015

Метролошки надзор – обука

У периоду од 5-9.октобра 2015. године, шесторо запослених из Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) посетили су Federal Office of Metrology and Surveying (BEV) у Бечу.

Ова недеља практичног тренинга је била важан део дуге сарадње између Немачког института PTB и ДМДМ као подршка процесу Европских интеграција у Србији, као део пројекта „Подршка инфраструктури квалитета” у Србији.

Тема практичне обуке је „Тржишни надзор над мерилима и претходно упакованим производима”.

Између 14-17. априла 2015 године теоријски темељ је дат у форми основног тренинга за ДМДМ експерте. Главни циљеви су били Европска директива 765/2008/EC (захтеви за акредитацију и тржишни надзор, директива 2014/32/ЕU (MID - директива о мерилима, 2014/31/ЕU (NAWID - директива о неаутоматским вагама) и 2007/45/EC (заједно са основним правилима и називним количинама за претходно упаковане производе).

У посети Одсецима Eisenstadt, Krems и Linz обављени су интензивни контакти са експертима.

Недеља практичне обуке за ДМДМ експерте обухватила је као најважније теме: тржишни надзор и надзор над мерилима у употреби, као и важан процес контроле претходно упакованих производа.

Од стране Federal Office of Metrology and Surveying (BEV) организоване су и обављене следеће активности:

  • Презентација база података за овлашћена тела за оверавање мерила- презентација функција база података;
  • Практичан тренинг – надзор над мерилима у употреби оверена од стране овлашћених тела за оверавање мерила;
  • Презентација база података надзора над мерилима у употреби – презентација функција база података;
  • Практична обука – надзор над мерилима и тржишни надзор;
  • Презентација база података за контролу претходно упакованих производа – презентација функција база података;
  • Практични тренинг надзор над претходно упакованим производима у производним просторијама;
  • Обука испитивања претходно упакованих производа у лабораторији за претходно упаковане производе;
  • Дате су препоруке које се тичу изградње капацитета ДМДМ, у првом реду да би се испунили будући задаци Тржишног надзора.

У обуци су учествовали помоћник директора Луција Дујовић, Мирјана Бандовић из Одсека за контролу и надзор Нови Сад, Александар Костић из Одсека за контролу и надзор Ниш, Бошко Стефановић из Одсека за контролу и надзор Крушевац, Тамара Калинић из Одсека за контролу и надзор Суботица и мр Бранка Раданов из Одсека за контролу и надзор Београд.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProIdfbb8379603

Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ), Група за време, фреквенцију и дистрибуцију времена, планира да у наредном периоду организује међулабораторијскo поређењe у области времена и фреквенције и то:

1. Еталонирањe еталона времена и фреквенције

Све заинтересоване лабораторије из земље и региона које желе да учествују у поменутoм поређењу, PT-шеми, могу да поднесу свој захтев/пријаву званично на адресу Дирекције за мере и драгоцене метале, 11000 Београд, Мике Аласа 14, најкасније до 30. 11. 2015. године.

Лабораторије учеснице ће сносити трошкове међулабораторијског поређења, као и трошкове транспорта предмета еталонирања. Лабораторије су у обавези да саме обезбеде транспорт еталона до наредне лабораторије учеснице, а у складу са техничким протоколом поређења.

Трошкови који се уплаћују на рачун ДМДМ за потребе поређења износиће 21.000,00 RSD.

ДМДМ ће, као пилот лабораторија, након прикупљања пријава, свим учесницама доставити технички протокол поређења.

У зависности од броја заинтересованих лабораторија, ДМДМ ће накнадно одредити датум почетка наведене активности.

На основу Програма јавне расправе, утврђеног закључком Владе Републике Србије од 16. септембра 2015. године, Министарство привреде је дана 14. октобра 2015. године, у просторијама Дирекције за мере и драгоцене метале, организовало јавну расправу о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о контроли предмета од драгоцених метала. Поред представника Министарства привреде и Дирекције, овој јавној расправи, одржаној у форми округлог стола, присуствовали су и представници Републичког секретаријата за јавне политике, МУП-а РС, Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Привредне коморе Србије и Уније златара Србије.

На почетку јавне расправе, мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале, поздравила је учеснике Округлог стола и дала уводну реч. Представници Министарства привреде су обавестили присутне да нису примили ни једну примедбу на Нацрт закона. Луција Дујовић, помоћник директора, је у својој презентацији подсетила присутне на хронологију догађаја који су довели до израде Нацрта закона, као и на измене које овај Нацрт закона доноси, након чега се прешло на дискусије присутних.

О спроведеној јавној расправи о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о контроли предмета од драгоцених метала Министарство привреде ће сачинити извештај и припремити коначну верзију Нацрта закона за разматрање на седници Владе.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProId8bc40620a9

На основу Закона о рачунању времена („Службени лист СЦГ”, број 20/2006) летње рачунање времена у 2015. години се завршава у недељу, 25. октобра 2015. године у 3 h, 00 min, 00 s, тако што се, померањем за један час уназад, време у 3 h, 00 min, 00 s рачуна као 2 h, 00 min, 00 s.

Час који се 25. октобра 2015. године, због померања за један час уназад, појављује два пута између 2 h 00 min 00 s и 3 h 00 min 00 s, означава се први пут као час 2А, а други пут као час 2Б.

У организацији Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ), Привредне коморе Србије (Групације за метрологију Удружења акредитованих тела за оцењивање усаглашености) и Регионалне привредне коморе Ниш, 03. септембра 2015. године у Нишу, одржан је састанак овлашћених тела за обављање послова оверавања мерила и мерних система за непрекидно и динамичко мерење количине течности које нису вода.

Као један од закључака Годишњег састанка овлашћених тела за обављање послова оверавања мерила од 07. априла 2015. године, овај састанак је одржан у циљу указивања на битне чињенице представницима овлашћених тела, везане за примену Правилника о мерилима (,,Службени гласник РС'', број 63/13) почев од 1. јануара 2017. године.

Састанак је отворила Луција Дујовић, помоћник директора ДМДМ, поздравивши све учеснике и захваливши се организаторима састанка, и још једном напоменула важност благовремене припреме за предстојећу примену Правилника.

Први део састанка посвећен је презентовању захтева из Правилника о мерилима и нормативног документа OIML R117 стручњака из Дирекције за мере и драгоцене метале и презентовању рада Групације за метрологију, као и дискусији током које су разматрана актуелна питања и недоумице у вези припреме за примену наведених докумената.

Мр Владан Лапчевић представио је досадашњи рад Групације зе метрологију, и истакао подршку и одличну сарадњу са Дирекцијом за мере и драгоцене метале. Овим путем позвао је овлашћена тела да узму учешће у раду Групације за метрологију за добробит свих овлашћених тела. Такође, понудио је савете и консултације овлашћеним телима у поступку припреме, а као пример навео овлашћено тело Meter&Control doo које је завршило све припреме и већ сад спремно за примену Правилника.

Уследила је презентација Бранислава Танасића, руководиоца Групе за запремину и проток ДМДМ, који је појаснио примену Правилника о мерилима и документа OIML R117 – 1:2007 на који се позива Правилник о мерилима, а од велике је важности за овлашћена тела.

Након тога, Љиљана Мићић, метролог за запремину и проток ДМДМ, презентовала је захтеве Правилника о мерилима у вези поступка метролошког прегледа и поступак метролошког прегледа уређаја за точење горива према документу OIML R117 – 2:2014.

Током другог дела састанка организована је посета овлашћеном телу Друштво са ограниченом одговорношћу Теhnopetrol SA DOO, у Нишу, чији је рад представио директор Зоран Јовановић.

На крају састанка, Луција Дујовић се захвалила свим предавачима и учесницима, и још једном скренула пажњу на то да је ДМДМ одлучна у намери да пружи сву неопходну подршку овлашћеним телима у даљем раду, и позвала их да се активно укључе у предлагање решења у циљу заједничког решавања проблема.

На састанку су приказане следеће презентације:

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2015#sigProIdfc5eb8071d

На састанку 77. Сталног комитета Конвенције за контролу и жигосање предмета од драгоцених метала (Hallmarking Convention), одржаном 10. септембра 2015. године у Лондону, Велика Британија, на коме су као представници Републике Србије учествовале мр Јелена Поповић, помоћник министра за инфраструктуру квалитета и мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале, представник Депозитара Конвенције, Министарство спољних послова Шведске, известило је присутне да је Депозитар упутио Влади Републике Србије званичан позив за њено приступање Конвенцији.

Министарство спољних послова Шведске је нотом од 4. септембра 2015. године обавестило Министарство спољних послова Републике Србије да има част да упути позив Републици Србији да приступи Конвенцији.
Позив за приступање Србије Конвенцији је уследио након што је Министарство спољних послова Шведске добило од свих држава уговорница Конвенције информацију о њиховој сагласности за пријем Србије у Конвенцију и након што у предвиђеном року од четири месеца није стигао ни један приговор.

Овим позивом, процес приступања Републике Србије пуноправном чланству Конвенцији о контроли и жигосању предмета од драгоцених метала (Hallmarking Convention), који је започет 25. октобра 2013. године подношењем захтева Републике Србије Конвенцији, је ушао у завршну фазу. Приступање Србије Конвенцији ступиће на снагу три месеца после подношења инструмента о приступању Министарству спољних послова Шведске.

Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ), Група за масу силу и притисак, планира да у наредном периоду организује међулабораторијскo поређењe у области масе и то:

  • Еталонирања вага са неаутоматским функционисањем
  • Еталонирања тегова
  • Еталонирања мерила притиска

Све заинтересоване лабораторије из земље и региона које желе да учествују у поменутoм поређењу, PT-шеми, могу да поднесу свој захтев/пријаву званично на адресу Дирекције за мере и драгоцене метале, 11000 Београд, Мике Аласа 14, најкасније до 15. 10. 2015. године.

Лабораторије учеснице ће сносити трошкове међулабораторијског поређења као и трошкове транспорта предмета еталонирања. Лабораторије су у обавези да саме обезбеде транспорт еталона до наредне лабораторије учеснице, а у складу са техничким протоколом поређења.

Трошкови који се уплаћују на рачун ДМДМ за потребе поређења износиће 21.000,00 RSD.

ДМДМ ће, као пилот лабораторија, након прикупљања пријава, свим учесницама доставити технички протокол поређења.

У зависности од броја заинтересованих лабораторија, ДМДМ ће накнадно одредити датум почетка наведене активности.

Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ), Група за метрологију у хемији, планира да у наредном периоду организује међулабораторијскo поређењe у области рефрактометрије и то:

1. Еталонирање рефрактометара

Све заинтересоване лабораторије из земље и региона које желе да учествују у поменутoм поређењu, PT-шеми, могу да поднесу свој захтев/пријаву званично на адресу Дирекције за мере и драгоцене метале, 11000 Београд, Мике Аласа 14, најкасније до 31. 08. 2015. године.

Лабораторије учеснице ће сносити трошкове међулабораторијског поређења као и трошкове транспорта предмета еталонирања. Лабораторије су у обавези да саме обезбеде транспорт еталона до наредне лабораторије учеснице, а у складу са техничким протоколом поређења.

Трошкови који се уплаћују на рачун ДМДМ за потребе поређења износиће 21.000,00 RSD.

ДМДМ ће, као пилот лабораторија, након прикупљања пријава, свим учесницама доставити технички протокол поређења.

У зависности од броја заинтересованих лабораторија, ДМДМ ће накнадно одредити датум почетка наведене активности.

У „Службеном гласнику РС”, 66/15 од 27. јула 2015. године објављен је Правилник о мерним трансформаторима који се користе за обрачун електричне енергије, који ступа на снагу 4. августа 2015. године, а примењује се од 1. октобра 2015. године.

Овим правилником ближе се прописују захтеви и означавање мерних трансформатора који се користе за обрачун електричне енергије (у даљем тексту: мерни трансформатори), начин утврђивања испуњености захтева за мерне трансформаторе, методе мерења, као и начин и услови оверавања мерних трансформатора.

Овај правилник примењује се на мерне трансформаторе у колима наизменичне струје, фреквенције 50 Hz.

У „Службеном гласнику РС”, 66/15 од 27. јула 2015. године објављен је Правилник о млекомерима и лактофризима, који ступа на снагу 4. августа 2015. године, а примењује се од 15. новембра 2015. године.

Овим правилником ближе се прописују захтеви за млекомере и лактофризе, означавање млекомера и лактофриза, начин утврђивања испуњености захтева за млекомере и лактофризе, методе мерења, као и начин и услови оверавања млекомера и лактофриза.

Овај правилник примењује се на млекомере и лактофризе који се користе у промету роба и услуга и који мере запремину млека.

Овај правилник не примењује се на лактофризе уграђене у друмска возила.

У „Службеном гласнику РС”, број 65/15 од 24. јула 2015. године објављен је Правилник о рефрактометрима који се користе у промету роба и услуга, који ступа на снагу 1. августа 2015. године, а примењује се од 1. септембра 2015. године.

Овим правилником ближе се прописују захтеви за ручне, Abbe и аутоматске рефрактометре, који се користе у промету роба и услуга (у даљем тексту: рефрактометри), означавање рефрактометара, начин утврђивања испуњености захтева за рефрактометре, методе мерења, као и начин и услови оверавања рефрактометара.

Овај правилник примењује се на рефрактометре који мере и приказују индекс преламања и масени садржај шећера у течном раствору (воденом раствору шећера или шири), уколико су рефрактометри снабдевени одговарајућим скалама.

Страна 1 од 3
No Internet Connection