Архива вести 2014

Правовремено информисање и едукација о техничким прописима и стандардима и њихово доследно спровођење кључни су за унапређење конкурентности српске привреде, истакнуто је на округлом столу „Регулаторни оквир техничког законодавства у Србији и његова примена у пракси”, који је организовала Привредна комора Србије у сарадњи са Министарством привреде, Акредитационим телом Србије, Институтом за стандардизацију Србије и Дирекцијом за мере и драгоцене метале, одржаном 25. децембра 2014. године.

Директор Сектора за привредни систем ПКС Љубиша Димитријевић рекао је да је неопходно посебну пажњу посветити процесу усаглашавања и процене усаглашености производа. Циљ је да се учесници упознају са општим и посебним областима техничког законодавства.

Јелена Поповић, помоћница министра привреде, указала је на значај унапређења конкурентности српске привреде и трасирања пута за квалитетан и безбедан српски производ на европском тржишту. Да бисмо били извозно оријентисани, неопходно је да технички прописи буду имплементирани у наш правни систем.

Лидија Стојановић, помоћница министра трговине и главни тржишни инспектор, указала је да је неопходно унапређење знања када је у питању техничко законодавство, као и повећање компетентности инспектора. Активности и делокруг рада Акредитационог тела Србије представила је Милица Лукешевић, вршилац дужности директора тог тела, док је Вида Живковић, директорка Дирекције за мере и драгоцене метале указала да су у области метрологије све европске регулативе преузете у српско законодавство. Међутим, како је истакла, најважније је да буду и доследно примењиване.

Опширније на адреси: http://www.pks.rs/Vesti.aspx?IDVestiDogadjaji=15983

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProIda2502485fa

У Београду је, у просторијама Клуба посланика, 16. децембра 2014. године, одржан Годишњи скуп Дирекције за мере и драгоцене метале „У сусрет изазовима у 2015.”, којем су присуствовали сви запослени.

У уводној речи, мр Вида Живковић, директор ДМДМ, поздравила је присутне и истакла је да је ово, већ традиционално окупљање, прилика да се сви запослени у ДМДМ састану како би се размотрило све оно што је урађено у претходној години, као и да би се разменила искуства у раду.

 

gs0456 gs0457

 

У својој презентацији „Активности у 2014. години и планови за 2015. годину”, мр Вида Живковић дала је преглед најзначајнијих догађаја и активности у 2014. години, осврћући се, поред осталог, на нове могућности мерења и еталонирања (CMCs) из области акустике, ултразвука и вибрација, именовање Института за нуклеарне науке „Винча” за носиоца националног еталона Републике Србије из области јонизујућег зрачења, пуштање у рад новог националног еталона у области мерења амбијенталних концентрација озона Републике Србије, еталонског фотометра за озон – NIST SRP 54 (Standard Reference Photometer 54), учешће ДМДМ у EMPIR пројектима, као и на учешће на Састанаку експланаторног скрининга у оквиру Преговарачке групе 1: Слобода кретања роба, одржаном у Бриселу 2014. године.

Такође, указала је и на то да је ДМДМ у претходном периоду била домаћин значајних међународних скупова, као што су Састанак Радне групе WELMEC WG 6 за претходно упаковане производе у оквиру Европске кооперације у законској метрологији (WELMEC) и Oбука и радионица о принципима стратешког менаџмента „Training and Workshop on Principles of Strategic Management”, уз техничку помоћ националног метролошког института Немачке (PTB) и EURAMET, као и да је на основу EURAMET Пројекта бр. 1208 у ДМДМ реализовано колегијално оцењивање – “peer visit”, од стране техничких експерата бугарског националног института за метрологију (BIM), у области фотометрије, запремине, протока и дужине.

Уједно, обавестила је све запослене да је, у циљу приступања Републике Србије пуноправном чланству Конвенцији о драгоценим металима (Hallmarking Convention), обављено оцењивање ДМДМ од стране Инспекцијског тима Конвенције, као и да је ДМДМ добила награду Meђународне организације за законску метрологију (ОIML) на 49. састанку Међународног комитета за законску метрологију (CIML) за изврсна достигнућа у законској метрологији земaља у развоју.

Указујући на планове за наредни период, мр Вида Живковић је дала преглед стратешких циљева ДМДМ у области индустријске/научне и законске метрологије.

У својој презентацији „Активности у 2014. години и планови за 2015. годину”, Луција Дујовић, помоћник директора Сектора за контролу и надзор, указала је на организационе промене Сектора за контролу и надзор, као и на резултате рада Одсека за контролу предмета од драгоцених метала, Одсека за надзор над предметима од драгоцених метала, Одсека за оверавање мерила, Одсека за контролу и надзор, а дат је и приказ резултата у области претходно упакованих производа. Такође, указала је да је ДМДМ била организатор и учесник низа семинара и обука из области законске метрологије, као и да је у претходном периоду донето је 14 подзаконских прописа из области метрологије.

У даљем излагању предочене су активности планиране за 2015. годину и то у области реализације тржишног надзора, израде новог Закона о метрологији, Закона о изменама и допунама Закона о контроли предмета од драгоцених метала, пратећих подзаконских аката, као и организацији међународних скупова у области законске метрологије.

 

gs0458 gs0459

 

Приказ рада ДМДМ у 2014. години настављен је презентацијом Борис Лаштра, помоћника директора Сектора за развој метрологије, који је изнео податке из области еталонирања, међулабораторијских поређења и испитивања оспособљености, испитивања у вези са одобрењем типа мерила и припремом стручних основа за израду прописа.

Набавка нове опреме и модернизација простора предуслови су за унапређење мерних могућности ДМДМ, а тиме и обезбеђење следивости резултата мерења.

За наредни временски период најављено је учешће Дирекције за мере и драгоцене метале у EMPIR (European Metrology Program for Inovation and Research) пројектима, чиме би ДМДМ, развојем истраживачких потенцијала, допринела бољем искоришћењу постојеће метролошке структуре у Европи.

У радионицама које су одржане у наставку скупа „Приоритети за 2015. годину” и „Предлози за ефикасније коришћење постојећег кадра”, узели су учешће сви руководиоци унутрашњих јединица ДМДМ. Подељени у групе по областима: научна метрологија, законска метрологија, драгоцени метали и опште послове, учесници радионица су дефинисали приоритете и предлоге за побољшање ефикасности процеса ДМДМ.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProId44feb49d99

Дирекција за мере и драгоцене метале је, у оквиру Акционог плана за 2014. годину EURAMET Фокус групе за помоћ у развоју националне метролошке инфраструктуре (EURAMET FG-FNMID - Focus Group on Facilitating National Metrology Infrastructure Development) била домаћин „Training and Workshop on Principles of Strategic Management” - Oбуке и радионицe о принципима стратешког менаџмента, од 4-5. децембра 2014. године, у Београду.

Учесници обуке били су представници земаља југоисточне Европе: Македоније (BoM), Босне и Херцеговине (IMBiH), Црне Горе (MBM), Албаније (DPM), Србије (ДМДМ), Хрватске (HMI), Пољске (GUM), Турске (UME), Ирске (NSAI). Обука је одржана уз техничку помоћ националног метролошког института Немачке (PTB) и EURAMET.

Предавач је био експерт из националног метролошког института Немачке (PTB) Mr. Oliver Karkoschka.

Обука је била интерактивна. Учесници су били подељени у радне групе, тако да су у току саме радионице били у прилици да размењују искуства са свим осталим учесницима. Разматрани су различити аспекти у вези са планирањем даљих активности у раду и стратегији даљег развоја националних метролошких института.

 

gs0441 gs0450

 

Исход таквог деловања је од посебног значаја не само за чланове EURAMET и њихових придружених чланова (као подршка у припремању елемената у вези са њиховом стратегијом развоја) већ и за сам EURAMET, јер је познавање потреба развоја њихових чланова од пресудног значаја за планирање активности изградње капацитета (Capacity Building) и стратешког истраживања.

Учесници су констатовали да је оваква врста обука веома корисна јер се на њима могу разменити искуства различитих земаља и планирати даљи развој, у зависности од потреба и интересовања појединих националних метролошких института.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProId911b4ffc14

У оквиру пројекта техничке помоћи Републике Немачке институцијама у Републици Србији у области инфраструктуре квалитета, у организацији националног метролошког института (НМИ) Немачке, Physikalisch Technische Bundesanstalt (РТВ) и у сарадњи са Physico Techical Testing Service (PTP) у саставу НМИ Аустрије, Bundesamt für Eich - und Vermessungswesen (BEV), од 17. новембра до 21. новембра 2014. године, представници Дирекције за мере и драгоцене метале, Министарства привреде Републике Србије и Акредитационог тела Србије били су у студијској посети националном метролошком институту Аустрије (BEV).

Студијска посета под називом „Implementation of MID and NAWID – New Legislation Framework” обухватила је посету нотификованом телу BEV, презентације и дискусије везане за успостављање и примену MID и NAWID, дискусију о модулима B, D, G и F, као и посету лабораторијама за проток, масу, електричне величине и таксиметре.

За успостављање хармонизованог и конзистентног приступа законској метрологији у Европи, посебно су наглашени WELMEC водичи. Акцентована је непристрасност и независност свих тела у функцији законске метрологије. Истакнут је значај увођења система сертификације производа, како би се на тржишту показало да је испоручилац у стању да производи производе који су у складу с одређеним нормативним документима.

У оквиру спроведене студијске посете размењена су искустава у имплементацији директива и стандарда у области метрологије. Успешној сарадњи између представника BEV и ДМДМ допринео је висок степен познавања актуелних тема обуке и интерактивни рад учесника.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProIdd7e8dfae1f
уторак, 02 децембар 2014

TrainMiC курс

У организацији Дирекције за мере и драгоцене метале, Привредне коморе Србије и Акредитационог тела Србије, а под покровитељством Европске комисије и Института за референтне материјале и мерења (IRMM) као носиоца пројекта, у просторијама Привредне коморе Србије одржан је TrainMiC - Програм обуке за мерења у хемији, у периоду од 27-28. новембра 2014. године. Курсу је присуствовало 19 учесника, представника акредитованих лабораторија за испитивање и еталонирање, завода за јавна здравља, института, привреде и лабораторија у поступку акредитације. Теме обрађене на овом курсу односиле су се на увод у метрологију у хемији, узорковање као део поступака мерења, статистику за аналитичку хемију - део I и II, избор и употребу референтних материјала и међулабораторијска поређења према захтевима стандарда ISO/IEC 17025.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProId55fb4f2d19
понедељак, 01 децембар 2014

Тржишни надзор - обука

Обука под називом „Тржишни надзор”, намењена запосленима на пословима надзора у Сектору за контролу и надзор ДМДМ, одржана је 28. новембра 2014. године, у просторијама Одсека за контролу и надзор Суботица. Обука је имала за циљ оспособљавање запослених у Сектору за контролу и надзор ДМДМ за обављање послова тржишног надзора. На почетку обуке, помоћник директора Луција Дујовић поздравила је учеснике обуке. Предавачи на обуци, мр Бранка Раданов, координатор и Мирјана Ломпар, шеф Одсека за контролу и надзор Београд, упознале су присутне са аспектима тржишног надзора, а нарочито када је реч о надзору над имплементацијом нових правилника којима су транспоноване ЕУ директиве у области мерила и неаутоматских вага, као и у вези са неопходним статистичким методама узорковања, неопходних за правилно обављање нових послова тржишног надзора. Обука се састојала од теоријског дела као и радионице са конкретним примерима. Домаћин обуке, Одсек за контролу и надзор Суботица, срдачним дочеком и добром организацијом оставио је позитиван утисак на све учеснике обуке.

Програм рада

Семинар о примени Правилника о претходно упакованим производима одржан је 26. новембра 2014. године, у организацији Привредне коморе Војводине и Дирекције за мере и драгоцене метале, у просторијама Привредне коморе Војводине у Новом Саду. Координатор семинара, мр Бранка Раданов, поздравила је присутне испред Дирекције за мере и драгоцене метале. Семинар је био реализован тако да је обухватао теоријски и практични део (радионица и смернице пакерима). Предавачи су били тим из Дирекције: мр Бранка Раданов, Љиљана Мићић, Ружа Крајнингер Вуковић, Александар Костић, Тамара Калинић, Душан Јовановић и Бошко Стефановић. Семинар је имао за циљ упознавање циљне групе са Правилником, као и регистрацију пакера и увозника са подручја Војводине.

У периоду од 18. до 20. новембра 2014. године одржан је 25. састанак Генералне конференције за тегове и мере (CGPM) у Конгресној палати Версаја у Версају.

У раду 25. Генералне конференције за тегове и мере учествовале су делегације из 44 државе чланице и око 30 држава, односно економија, придружених Генералној конференцији. Конференцији су, такође, присуствовали представници Међународне организације за законску метрологију (OIML), Међународне сарадње за акредитацију лабораторија (ILAC), Међународне организације за стандардизацију (ISO) и др. Конференцијом је председавао председник Француске Академије наука (Académie française des sciences) професор Philippe Taquet.

На Конференцији су извештаје приказали председник CIPM (Међународни комитет за тегове и мере), директор BIPM (Међународни биро за тегове и мере), председници Консултативних комитета (СС), представници међународних организација, као и позвани говорници. На овој Генералној конференцији је усвојено пет резолуција које се односе на научна и институционална питања, а нарочито на будућу редефиницију Међународног система јединица (SI), нов начин избора чланова CIPM, начин финансирања BIPM и висину чланарина земаља чланица Метарске конвенције до 2019. године и активности које се односе на ширу ревизију спровођења и функционисања CIPM MRA.

 

gs0428

 

Од свих усвојених резолуција може се рећи да је, за будући развој метрологије, најзначајнија Резолуција 1 која се односи на ревизију Међународног система јединица и даљи рад на одређивању вредности фундаменталних константи h, e, k, NA, са одговарајућом несигурношћу, како би CGPM на свом 26. састанку усвојила резолуцију којом ће се постојећи SI заменити ревидираним.

 

gs0429

 

На 25. Генералној конференцији за тегове и мере, на основу овлашћења министра иностраних послова Републике Србије, учествовала је мр Вида Живковић, директор Дирекције за мере и драгоцене метале, као представник Републике Србије.

Поред активног учествовања у раду Конференције, обављен је и низ корисних разговора са члановима великог броја других делегација. Ови сусрети су коришћени за билатералну размену мишљења о текућим активностима у области метрологије на међународном нивоу и за разматрање могућности унапређења билатералне сарадње са другим националним метролошким институтима, а посебно из суседних земаља.

Припреме за редефиницију килограма

понедељак, 17 новембар 2014

Правилник о етилометрима

У „Службеном гласнику РС”, број 124/14 од 11. новембра 2014. године објављен је Правилник о етилометрима, који ступа на снагу 20. новембра 2014. године, а примењује се од 1. априла 2015. године.

Овим правилником ближе се прописују захтеви за етилометре, начин утврђивања испуњености тих захтева за етилометре, начин испитивања типа етилометара, методе мерења, као и начин и услови оверавања етилометара.
Овај правилник примењује се на етилометре који мере и приказују масену концентрацију алкохола у издаху испитаника. За потребе овог правилника, под алкохолом се подразумева само етил-алкохол (етанол).

На 49. састанку Међународног комитета за законску метрологију (International Committee of Legal Metrology - CIML) који је одржан у периоду од 4. до 6. новембра 2014. године, у Окланду (Нови Зеланд), усвојена је Резолуција бр. 2014/19 на основу које је Дирекција за мере и драгоцене метале добила награду Meђународне организације за законску метрологију (International Organization for Legal Metrology - ОIML) за изврсна достигнућа у законској метрологији земaља у развоју (https://www.oiml.org/en/structure/ciml/pdf/49-ciml-resolutions-english.pdf)

 

oiml z

 

Награда за изврсна достигнућа у законској метрологији земаља у развоју је специјална награда која се додељује земљама које имају изврсна достигнућа у развоју активности у области законске метрологије. Победник добија специјални ОIML стаклени изгравирани трофеј. С обзиром, да се ова награда се додељује од пре неколико година, Дирекција за мере и драгоцене метале поносна je што је носилац ове награде.

Међународна организација за законску метрологију (International Organization for Legal Metrology - ОIML) установљена је потписивањем Међународне конвенције на међународној конференцији у Паризу, 12. октобра 1955. године, а међу државама оснивачима – потписницима била је и Југославија.

Међународна организација за законску метрологију (International Organization for Legal Metrology - ОIML http://www.oiml.org/en) првенствено има за циљ да одреди опште принципе законске метрологије, установи смернице и упутства за израду закона и законских прописа којима се регулише употреба мерила, дефинише захтеве које морају да испуне мерила у области законске метрологије у државама чланицама.

 

oiml

У оквиру процеса приступања Републике Србије пуноправном чланству Конвенцији о драгоценим металима (Hallmarking convention), у периоду од 10. до 11. новембра 2014. године Дирекцију за мере и драгоцене метале посетио је Инспекцијски тим Конвенције о драгоценим металима, који су чинили: председавајући Сталног комитета Конвенције, господин Ronald Le Bas из Ирске (председник тима), секретар Сталног комитета Конвенције господин Daniel Brunner, господин Thomas Brodmann из Швајцарске Канцеларије за испитивање и госпођа Наташа Мејак- Вуковић из Института за метрологију Републике Словеније.

Инспекцијски тим су на уводном састанку поздравили мр Јелена Поповић, помоћник министра Сектора за инфраструктуру квалитета и безбедност производа на тржишту, мр Вида Живковић, директор ДМДМ и Луција Дујовић, помоћник директора ДМДМ.

Током посете, Инспекцијски тим је проверавао усаглашеност Републике Србије, односно Дирекције за мере и драгоцене метале, са захтевима Конвенције о драгоценим металима, како у погледу законске регулативе, тако и у погледу техничких аспеката који се односе на испитивање и жигосање предмета од драгоцених метала.

 

gs0420

 

Извештај о овој надзорној посети, као и своје мишљење о могућности приступања Републике Србије Конвенцији о драгоценим металима, Инспекцијски тим ће званично поднети на наредном састанку Сталног комитета Конвенције о драгоценим металима.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProIdaf39c7a566

У периоду од 3-8. новембра 2014. године у Лабораторији за референтне материјале и мерења у хемији ДМДМ извршена је инсталација и пуштање у рад еталонског фотометра за озон – NIST SRP 54 (Standard Reference Photometer 54), који је нови национални еталон у области мерења амбијенталних концентрација озона Републике Србије. Набавком SRP 54 унапређене су мерне могућности ДМДМ у области мерења у хемији у циљу заштите животне средине и одређивања квалитета ваздуха, а тиме и обезбеђена следивост резултата мерења концентрација озона у ваздуху.

Произвођач SRP 54 је Национални институт за еталоне и технологију (National Institute for Standards and Technology, NIST) САД. NIST је једини произвођач на свету овог типа еталона, а до сада произведених SRP система има велики број светских националних метролошких института, институција задужених за мониторинг квалитета ваздуха, као и Међународни биро за тегове и мере (BIPM). Нови национални еталон Републике Србије је 54. произведени oд почетка програма производње и тренутно први на територији Балкана.

 

gs0417

 

У склопу инсталације и валидације извршена је и обука запослених у ДМДМ за рад фотометром за озон, еталонирањем комерцијаних фотометара за озон са подручја Републике Србије и Републике Хрватске. Инсталацији и обуци присуствовали су запослени ДМДМ из Сектора за развој метрологије (СРМ) – из Групе за метрологију у хемији: Јелена Бебић, Драган Николић, Никола Шкундрић и Лука Гажевић, као и помоћник директора за СРМ Борис Лаштро. Обуци су, као гости, присуствовале и колеге из Државног хидрометеоролошког завода Републике Хрватске, Крунослав Премец и Луција Нускерн.

Представник NIST-a био је Џејмс Норис, које је уједно и конструктор свих до сада израђених SRP система. У склопу инсталације и обуке, у просторијама ДМДМ, одржана је и презентација о оставривању следивости и мерењима у области заштите животне средине.

Више информација о SRP системима може се наћи на адреси: http://www.nist.gov/mml/csd/sensing/srp.cfm

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProId516404ada0

Регионална привредна комора Зрењанин и њен Одбор за квалитет већ четрнаесту годину заредом организују Конференцију квалитета на нивоу Региона.

 

vesti0076 1  vesti0076 2  vesti0076 3

 

У препуној свечаној сали хотела Војводина у Зрењанину ове године је одржана 6. новембра 2014. године, са два уводна предавања и презентацијом седамнаест радова. Господин мр Милан Радовановић, председник РПК Зрењанин је у име организатора отворио скуп и поздравио све учеснике. О активностима Коморе и њених чланова на пољу квалитета и стандардизације у целини презентовала је мр Биљана Влатковић, секретар Одбора за квалитет у Комори. Уводничари конференције су били представници Дирекције за мере и драгоцене метале Републике Србије и консултантске куће "Бонекс инжењеринг" – Београд. Учесници конференцији били су представници привредних субјеката, предузетника, локалних самоуправа здравствених установа, медијских кућа, образовних установа, студената , удружења.

Циљ конференције је био стицање и унапређење знања из области система менаџмента квалитета, заштите животне средине, стандарда за производњу здравствено безбедне хране, безбедности и здрављу на раду и размена искуства у спровођењу ових система.

Помоћница директора Дирекције за мере и драгоцене метале Републике Србије Луција Дујовић је говорила о активностима Дирекције за мере и драгоцене метале на хармонизацији метролошког система Републике Србије и истакла да се основне одлике међународног (глобалног) система мерења базирају на:

  • униформном систему хармонизованих националних прописа у области законске метрологије;
  • униформном систему хармонизованих стандарда у области метрологије која није законски регулисана;
  • следивости резултата мерења до SI јединице која је призната на међународном нивоу;
  • међународно хармонизованим захтевима који се односе на компетентност тела за оцењивање усаглашености (лабораторија за еталонирање и испитивање, сертификационих тела и др).

Радомир Бошковић, представник "Бонекс инжењеринга" из Београда говорио је на тему "Квалитет-последњих 27 година и будућих неколико". У свом излагању је дао осврт на дешавања на пољу унапређења квалитета од појаве стандарда ISO 9001 до данас и оценио сагледиву перспективу развоја односно причу о неким нашим заблудама везано за систем квалитета и о томе, како их избећи убудуће.

Након излагања уводничара, презентовано је 17 радова представника привредних субјеката, факултета, школа, здравствених установа, удружења, појединаца што указује на мултидисциплинарни карактер конференције који се огледао у разноврсности тема о којима су говорили и остали предавачи.

Заједничка нит свим темама могла би се описати као унапређење здравља човека, значај интелектуалне својине, информисања, обуке и образовања, безбедности хране, врсти хране и лечењу, ризицима и управљању опасним отпадом, квалитету и конкурентности роба и услуга у промету, применом законских, али и волунтаристичких система који то омогућују.

Преузето са: http://www.rpkomora-zr.co.rs/jp/index.php?option=com_content&view=article&id=469:prvi-poziv-za-prijavu-radova-za-etrnaestu-konferenciju-kvaliteta&catid=35:najave-dogaaja&Itemid=53

четвртак, 06 новембар 2014

Сарадња BIM и ДМДМ кроз Peer Visit

У Дирекцији за мере и драгоцене метале (ДМДМ) 4. и 5. новембра 2014. године, реализовано је колегијално оцењивање - Peer Visit, од стране техничких експерата бугарског националног института за метрологију, Bulgarian Institute of Metrology (BIM), у области фотометрије, запремине и протока и дужине.

На основу EURAMET Пројекта бр. 1208 и EURAMET упутства Guide for on Site Visits, колегијално оцењивање спроведено је према стандарду SRPS ISO/IEC 17025:2006, проверавајући како менаџмент захтеве, тако и техничке захтеве лабораторија за еталонирање, у поменутим областима за објављене могућности еталонирања (CMCs) у KCDB бази BIPM и за CMCs који су у поступку ревизије, или се планира њихово пријављивање регионалној метролошкој организацији у скоријем периоду. Дводневно оцењивање протекло је у колегијалној атмосфери, кроз интерактиван рад и размену експертских знања. Запажања, која представљају основ за унапређење система управљања квалитетом, дата су у извештају са Peer Visit, а резултати овог оцењивања послужиће као основа за реевалуацију система квалитета Дирекције на састанку TC-Q, у марту 2015. године у Прагу.

Спроведено оцењивање система управљања квалитетом у ДМДМ, представља реализацију треће фазе предвиђеног годишњег наизменичног оцењивања система квалитета BIM и ДМДМ, према EURAMET Пројекту бр. 1208, до 2015. године.

 

gs0407  gs0413

 

Оцењивачки тим експерата из BIM током peer visit сачињавали су:

  • Rositsa Chipanova, EURAMET контакт особа за ТС-Q, менаџер квалитета у BIM, као водећи оцењивач,
  • Nikolai Aleksandrov, EURAMET контакт особа за TC-PR, технички експерт из области фотометрије,
  • Denita Tamakyarska, EURAMET контакт особа за TC-L технички експерт из области димензионих величина и
  • Mariana Miteva, EURAMET контакт особа за TC-F технички експерт из области запремине и протока.

Представници ДМДМ у наведеној фази пројекта Peer Visit били су:

  • Борис Лаштро, EURAMET контакт особа за ТС-Q, руководилац квалитета и помоћник директора Сектора за развој метрологије,
  • Славица Симић, заменик руководиоца квалитета, руководилац Групе за термометрију,
  • Слободан Зеленика, руководилац Одсека за димензионе, оптичке величине и акустику,
  • Гордана Стефановић, саветник у Одсеку за димензионе, оптичке величине и акустику,
  • Бобан Зарков, самостални саветник у Одсеку за димензионе, оптичке величине и акустику,
  • Др Бранислав Танасић, руководилац Групе за запремину и проток и
  • Љиљана Мићић, самостални саветник у Групи за запремину и проток.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProId5df2ab6095

У „Службеном гласнику РС”, број 119/14 од 31. октобра 2014. године објављен је Правилник о мерилима брзине возила у саобраћају, који ступа на снагу 8. новембра 2014. године.
Овим правилником ближе се прописују захтеви за мерила брзине возила у саобраћају, начин утврђивања испуњености тих захтева, означавање мерила брзине возила у саобраћају, техничка документација, начин испитивања типа мерила брзине возила у саобраћају, методе мерења, као и начин и услови оверавања мерила брзине возила у саобраћају.
Овај правилник примењује се на мерила брзине возила у друмском саобраћају која се користе у функцији контроле и безбедности саобраћаја.

Представници Метролошке лабораторије „Орао“ акционарског друштва за производњу и ремонт из Бијељине посетили су Дирекцију за мере и драгоцене метале (ДМДМ) дана 24. октобра 2014. године.

Радна посета представника Метролошке лабораторије „Орао“ имала је за циљ договор у вези наставка сарадње ове две институције. У пријатељској и срдачној атмосфери домаћини су упознали госте са новом опремом и могућностима ДМДМ, о учешћу ДМДМ у кључним међулабораторијском поређењима, о искуствима ДМДМ у области законске метрологије, о могућностима обучавања особља из „Орла“ у ДМДМ, као и о могућностима учествовања у међулабораторијским поређењима које организује ДМДМ.

Током разговорa је наглашена обострана жеља да се досадашња, веома успешна сарадња ове две институције и даље побољшава.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProId8f04bd469c

У периоду од 5-10. октобра 2014. године представници Дирекције за мере и драгоцене метале Јелена Бебић и Драган Николић из Групе за метрологију у хемији, Сектора за развој метрологије, учествовали су на радионици EURACHEM „8th Workshop Proficiency Testing in Analytical Chemistry, Microbiology and Laboratory Medicine“ и обуци „ISO 13528 and beyond“ у оквиру радионице, као и у раду радне групе „Working Group on Proficiency Testing“.
Организатори радионице били су EURACHEM и ЕUROLAB, европске организације за сарадњу у области мерења у хемији.

Састанцима радионице и обуке присуствовало је више од 260 учесника из 64 земље, међу којима су већином били организатори PT шема, представници великих произвођача у области прехрамбене индустрије и медицине, представници националних метролошких института.

Састанку радне групе присуствовало је 13 учесника - чланова радне групе који су били уједно и чланови научног комитета.

 

vesti0075

 

 

На састанку су званично прихваћена два кратка објашњења појединих захтева као помоћ лабораторијама у вези са PT шемама (PT Leaflet):

1. Како може испитивање оспособљености помоћи мојој лабораторији?
How can Proficiency Testing help my Laboratory?

2. Пре- и после- аналитичко испитивање оспособљености
Pre-and Post-Analytical Proficiency Testing

Ове информације се могу пронаћи на адресама: http://www.eurachem.org/index.php/publications/leaflets, односно http://www.eurachem.org/images/stories/leaflets/pt/prepost/Eurachem_Leaflet_Pre_Post_PT_2009_RS.pdf и http://www.eurachem.org/images/stories/leaflets/pt/labhelp/how_can_PT_help_my_lab_2013_RS.pdf

 

Више информација на интернет страници: http://www.eurachempt2014.de/

четвртак, 23 октобар 2014

Семинар о MID/NAWI

У оквиру пројекта техничке помоћи Републике Немачке институцијама у Републици Србији у области инфраструктуре квалитета, од 21 – 22. октобра 2014. године у просторијама Дирекције за мере и драгоцене метале одржан је Семинар о новој Директиви о мерилима (MID) и новој Директиви о неаутоматским вагама (NAWI).

Предавач на семинару била је Dr. Urlike Fuchs из националног метролошког института Аустрије (BEV - Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen). Семинару су присуствовали представници Дирекције, Сектора за инфраструктуру квалитета Министарства привреде Републике Србије, као и Акредитационог тела Србије.

 

gs0398

Програм Семинара о MID/NAWI:

1. дан
Увод
Преглед новог законодавног оквира (NLF)
Нотификовање
Модули у новим MID и NAWI

2. дан
Сертификација производа
Сертификација система квалитета
Надзор над тржиштем
Питања и одговори

На Семинару о MID/NAWI посено су обрађене теме::

  • упоредна анализа старих и нових MID и NAWI (шта је промењено, посебности за транспоновање и примену);
  • нови економски оператори;
  • нови захтеви за нотификована тела у новим MID и NAWI (како се ти захтеви испуњавају у пракси);
  • обезбеђивање независности и неутралности (примена у пракси).

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2014#sigProId2c12e3e308

На основу Закона о рачунању времена („Службени лист СЦГ”, број 20/2006) летње рачунање времена у 2014. години се завршава у недељу, 26. октобра 2014. године у 3 h, 00 min, 00 s, тако што се, померањем за један час уназад, време у 3 h, 00 min, 00 s рачуна као 2 h, 00 min, 00 s.

Час који се 26. октобра 2014. године, због померања за један час уназад, појављује два пута између 2 h 00 min 00 s и 3 h 00 min 00 s, означава се први пут као час 2А, а други пут као час 2Б.

На основу иницијативе директора Дирекције за мере и драгоцене метале (ДМДМ) да се Институт за нуклеарне науке „Винча” (Институт „Винча”) именује за носиоца националног еталона у у области јонизујућег зрачења, директор Међународног бироа за тегове и мере (BIPM) је донео одлуку да се Институт „Винча” нађе у додатку А (Appendix A) базе података кључних поређења (Key Comparison Data Base – KCDB), на листи института учесника споразума Међународног комитета за тегове и мере о узајамном признавању еталона, резултата мерења и уверења о еталонирању (CIPM MRA) http://www.bipm.org/en/about-us/member-states/rs/cipm-mra.html.

Сврха овог именовања је да омогући међународно признавање националног еталона Републике Србије у области метрологије јонизујућег зрачења, чиме ће бити остварен велики корак у остварењу метролошке следивости у области еталонирања дозиметара у радиотерапији и заштити од радиоактивног зрачења, а делимично и у области дијагностичке радиологије.

Овим именовањем Институт „Винча” постаје интегрални део метролошког система највишег нивоа у Републици Србији, заједно са ДМДМ, и стиче право да пријави своје могућности мерења и еталонирања (Calibration and Measurement Capabilities - CMCs) у поменуту базу података KCDB.

До 2014. Године CIPM MRA је потписало 95 института из 53 државе потписнице Метарске конвенције (међу којима је и република Србија) и 38 држава које имају статус придруженог члана, четири међународне организације, обухватајући додатна 152 именована института, међу којима је сада и Институт „Винча”.

Страна 1 од 4
No Internet Connection