Архива вести 2013

У „Службеном гласнику РС”, број 116/13 од 26. децембра 2013. године објављен је Правилник о условима и начину давања овлашћења привредним субјектима и другим правним лицима за обављање послова испитивања и жигосања предмета од драгоцених метала, као и испитивања драгоцених метала и њихових легура, који ступа на снагу 3. јануара 2014. године.

Овим правилником ближе се прописују услови и начин давања овлашћења привредним субјектима и другим правним лицима за обављање послова испитивања и жигосања предмета од драгоцених метала и испитивања драгоцених метала и њихових легура, састав комисије која утврђује испуњеност тих услова, њен начин рада и одлучивања, вођење регистра овлашћених тела,садржина и образац евиденције коју води овлашћено тело, начин вођења те евиденције, као и друга питања од значаја за рад овлашћених тела.

У „Службеном гласнику РС”, број 114/13 од 23. децембра 2013. године објављен је Правилник о аутоматским мерилима нивоа течности у непокретним резервоарима, који ступа на снагу 31. децембра 2013. године.

Овим правилником ближе се прописују захтеви за аутоматска мерила нивоа течности у непокретним резервоарима, означавање аутоматских мерила нивоа течности у непокретним резервоарима, техничка документација, начин утврђивања испуњености захтева за аутоматска мерила нивоа течности у непокретним резервоарима, начин испитивања типа аутоматских мерила нивоа течности у непокретним резервоарима, методе мерења, као и начин и услови оверавања аутоматских мерила нивоа течности у непокретним резервоарима.

Студентима треће године Машинског факултета Универзитета у Београду организована је студијска посета Дирекцији за мере и драгоцене метале 18. децембра 2013. године.

О улози Дирекције за мере и драгоцене метале, као националне метролошке институције Србије, кључним метролошким аспектима и постојању националних еталона као првог услова за уређену метролошку структуру говорио је помоћник директора Борис Лаштро.

Стручна посета је настављена обиласком лабораторија за масу, дужину, звук и запремину. Поред теоријског знања из метрологије о темама о којима су били упознавани током наставе и о којима имају нека предзнања, нарочито у вези са предметом на студијама „Производне технологије и метрологија”, студенти су имали прилику да се упознају и са реализованим, најтачнијим методама еталонирања за преношење вредности SI јединица до крајњих корисника и успостављање веза са међународним еталонима.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProId5b287297ff

Семинар о примени Правилника о претходно упакованим производима, одржан је 13. децембра 2013. године, у организацији Регионалне привредне коморе Крушевац и Дирекције за мере и драгоцене метале, у просторијама Регионалне привредне коморе Крушевац.

Координатор семинара, мр Бранка Раданов, поздравила је присутне испред Дирекције за мере и драгоцене метале, а испред Регионалне привредне коморе Крушевац, скуп је отворио председник Kоморе, господин Драгиша Ранковић. Семинар је имао за циљ упознавање циљне групе са Правилником, као и регистрацију пакера и увозника из Расинског округа. Семинар је био реализован тако да је обухватио теоријски и практични део (радионица и смернице пакерима). Предавачи су били тим из Дирекције: мр Бранка Раданов, Љиљана Мићић, Тамара Калинић, Душан Јовановић, Бошко Стефановић, Александар Костић и Драгутин Вељковић.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProId34c64412f9

Студенти пете године Машинског факултета Универзитета у Београду посетили су Дирекцију за мере и драгоцене метале 12. децембра 2013. године. Стручној посети присуствовали су и њихови професори др Радивоје Митровић и др Зоран Стаменић.

Током стручне посете студенти су имали прилику да се ближе упознају са улогом Дирекције за мере и драгоцене метале у метролошком обезбеђењу у Републици Србији и са њеним доприносом испуњењу захтева за приступ у чланство Светске трговинске организације и Европске уније, кроз обезбеђење тачних и упоредивих мерења, употребу мерила усаглашених са међународно утврђеним захтевима, употребу SI мерних јединица и кроз обезбеђење следивости свих резултата мерења до националних, односно међународних еталона.

У лабораторијама Дирекције за мере и драгоцене метале, студенти су видели врхунску мерну опрему, упознали су се са реализованим, најтачнијим методама еталонирања за преношење вредности SI јединица и разговарали су са експертима Дирекције о темама о којима су били упознавани током наставе и о којима имају нека предзнања, нарочито у вези са предметом на њиховим студијама „Технички прописи и стандарди”.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProId113e2b4b4c

У „Службеном гласнику РС”, број 106/13 од 5. децембра 2013. године објављен је Правилник о начину испитивања и жигосања предмета од драгоцених метала, драгоцених метала и њихових легура, који ступа на снагу 13. децембра 2013. године.

Овим правилником ближе се уређује начин испитивања предмета од драгоцених метала (у даљем тексту: предмети) који су толико мали, односно крхки да није могуће извршити жигосање без оштећења, предмета или делова предмета који се употребљавају за медицинске, стоматолошке, ветеринарске, научне и техничке сврхе, као и музичких инструмената или делова таквих инструмената израђених од драгоцених метала, садржина извештаја о испитивању наведених предмета, драгоцених метала и њихових легура, садржина и образац захтева за испитивање, односно жигосање предмета, образац извештаја о резултатима извршеног испитивања драгоцених метала и њихових легура, опрема за испитивање и жигосање предмета, списак предмета који се жигошу и место на који се државни жиг утискује, услови које морају испуњавати радне просторије и опрема за испитивање и жигосање предмета када се испитивање и жигосање предмета врши у пословним просторијама произвођача, увозника, односно заступника.

У периоду од 27 - 28. новембра 2013. године, у Риги, Летонија, одржан је састанак радне групе WELMEC WG 6 (Европска кооперација у законској метрологији, Радна група 6) за претходно упаковане производе.

У оквиру дела састанка који се односи на актуелна дешавања, у вези са облашћу испитивања претходно упакованих производа и примени WELMEC Водича у државама чланицама и придруженим чланицама организације WELMEC, мр Бранка Раданов из ДМДМ, представила је развој нове области, истакла веома добар прогрес у последњих неколико година, почев од успостављања лабораторије, набавке опреме, обука кадра задуженог за обављање метролошког надзора, семинара за пакере, развоја метода, до интегрисања WELMEC упутстава у национално законодавство, као и примене ових упутстава у пракси.

У веома позитивној атмосфери, похваљен је позитиван прогрес у овој области у Републици Србији и са задовољством је прихваћен позив представника Србије, односно Дирекције за мере и драгоцене метале, да буде домаћин на састанку радне групе WELMEC WG 6, планираном за 2014. годину.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProId437f292535
петак, 22 новембар 2013

Конгрес метролога 2013

У организацији Дирекције за мере и драгоцене метале, Завода за метрологију Црне Горе и Друштва метролога, oдржан је Конгрес метролога 2013 са посебним освртом на тему „Нови правци развоја метрологије”. Конгрес метролога је одржан у хотелу „Језеро” Борско језеро, у Бору од 16.-18.(19). октобра 2013. године.

Традиционално, Конгрес метролога има за циљ размену информација, научних и стручних сазнања и побољшање квалитета у свим областима метрологије.

Рад Конгреса одвијао се кроз пленарну седницу, радионице и секције.

2013. године се обележава 140 година законске метрологије у Србији. Народна скупштина Кнежевине Србијe 1. децембра 1873. године изгласала је први Закон о метарским мерама (заснован на прамерама метра и килограма) чиме је постављен камен темељац законске метрологије у Србији. Овај Конгрес је подржао овај јубилеј својим мотом „Од прамера до нових дефиниција мерних јединица”.

Рад Конгреса почео је Пленарном седницом, на којој је проф. др Младен Боршић из Загреба презентовао рад o новостима у метрологији и испитивању „What is new in metrology and testing?”, а Горан Вукославовић из Завода за метрологију Црне Горе изложио презентацију о раду и могућностима овог Завода.

Скуп је поздравила у име Дирекције за мере и драгоцене метале из Београда директор мр Вида Живковић и у свом излагању се осврнула на значај метрологије и нове правце развоја метрологије.

Директор Института за мјеритељство Босне и Херцеговине мр Зијад Џемић осврнуо се на „Значај европских програма за развој истраживачког мјеритељства за регију југоисточне Европе”.

На Радионици у оквиру Конгреса, која је била посвећена испитивању оспособљености (РТ- шемама), медијатори су били представници Акредитационог тела Србије (АТС).

Радови су излагани по секцијама - осам секција према класификацији IMEKO (International Measurement Confederation).

Дирекција за мере и драгоцене метале је била заступљена следећим радовима:

Maja Aлексић: НОВИ ПРИСТУП У ЕТАЛОНИРАЊУ ЛАБОРАТОРИЈСКИХ ЕТАЛОН МИКРОФОНА

Јелена Бебић, Татјана Колџић: MEASUREMENT UNCERTAINTY OF CALIBRATION OF GAS ANALYZERS FOR STATIONARY SOURCES EMISSIONS AND EVALUATION OF PERFORMANCE OF ACCREDITED LABORATORY IN THIS FIELD

Душан Поповић: РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОЈЕКТА ДИСТРИБУЦИЈЕ ВРЕМЕНА НА ТЕРИТОРИЈИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Jовица Цветковић, Јадранка Марендић-Mиљковић: СЛЕДИВОСТ МЕРЕЊА БРЗИНЕ ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ

Миодраг Маловић, Љиљана Брајовић, Зоран Мишковић, Горан Тодоровић, Јовица Цветковић, Невен Бановић: АНАЛИЗА ВРЕМЕНСКЕ СИНХРОНИЗОВАНОСТИ БЕЖИЧНИХ СЕНЗОРСКИХ УРЕЂАЈА ЗА МЕРЕЊЕ ВИБРАЦИЈА У ГРАЂЕВИНАРСТВУ

Раде Дерета, Драгана Наумовић Вуковић, Нада Вучијак, Слободан Шкундрић, Тамара Стојковић, Миодраг Гајић, Татјана Цинцар Вујовић: ЕТАЛОНИРАЊЕ НАПОНСКИХ И СТРУЈНИХ МЕРНИХ ТРАНСФОРМАТОРА – МЕЂУЛАБОРАТОРИЈСКО ПОРЕЂЕЊЕ PT-E-MT-4-2012

Нада Вучијак, Зоран Шофранац, Татјана Цинцар Вујовић: ELECTRIC POWER, CURRENT HARMONICS AND FLICKER SEVERITY - CALIBRATION AND MEASUREMENT CAPABILITIES OF DMDM

Владан Степановић, Светлана Станисављевић, Славица Симић: НОВЕ МОГУЋНОСТИ ЕТАЛОНИРАЊА ЕТАЛОНСКИХ ТЕРМОМЕТАРА МЕТОДОМ ФИКСНИХ ТАЧАКА У ДМДМ

Mладен Mирић: МЕХАНИЗАМ И ПРИНЦИП РАДА ICP-AES МЕТОДЕ - МОГУЋНОСТИ ЊЕНЕ ПРИМЕНЕ ЗА ОДРЕЂИВАЊЕ ДРАГОЦЕНИХ МЕТАЛА

У току Конгреса одржана је и Скупштина Друштва метролога.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProId125db8f302

У „Службеном гласнику РС”, број 99/13 од 15. новембра 2013. године објављен је Правилник о престанку важења одређених правилника, који ступа на снагу 23. новембра 2013. године. Даном ступања на снагу овог правилника престају да важе правилници и други прописи који се односе на врсте мерила за које није обавезно оверавање у складу са Правилником о врстама мерила за које је обавезно оверавање и временским интервалима њиховог периодичног оверавања („Службени гласник РС”, број 49/10).

Студенти треће, четврте и пете године Факултета техничких наука из Новог Сада, студијског програма „Енергетика, електроника и телекомуникације”, са смера „Инструментација и мерење” посетили су Дирекцију за мере и драгоцене метале 15. новембра 2013. године. Стручној посети су присуствовали и њихови професори др Весна Спасић Јокић, др Зоран Митровић, др Иван Жупунски и Љубица Жупунски.

Са позитивним искуствима из претходних посета, студенти Факулета техничких наука из Новог Сада су се ближе упознали са улогом Дирекције за мере и драгоцене метале у метролошком обезбеђењу у Србији. Студенте је испред Дирекције поздравио помоћник директора Сектора за развој метрологије Борис Лаштро, а затим је приказан промотивни филм Дирекције за мере и драгоцене метале.

Стручна посета је настављена обиласком лабораторија Дирекције где су студенти имали прилике да виде врхунску мерну опрему, да се упознају са реализованим, најтачнијим методама еталонирања за преношење вредности SI јединица и да разговарају са експертима Дирекције о темама о којима су били упознавани током наставе и о којима имају нека предзнања.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProIddc343ad587

У периоду од 6 - 9. новембра 2013. године, представник Дирекције за мере и драгоцене метале учестовао је на Деветој CROLAB конференцији „Компетентност лабораторија 2013 & Регионална радионица о оцењивању усаглашености” одржаној у Опатији. Конференција је подржана од стране EU/EFTA пројекта „Quality Infrastructure in the Western Balkans and Turkey” и посвећена је положају тела за оцењивање усаглашености у Хрватској и региону и улози националних метролошких института, националних акредитационих тела и надлежних министарстава у формирању регионалног удружења тела за оцењивање усаглашености, са циљем побољшања сарадње и контаката између лабораторија суседних држава, чланица и будућих чланица ЕУ.

Фондација за културу квалитета и изврсност - FQCE у сарадњи са Привредном комором Србије и уз подршку Министарства привреде – ресорног министарства за инфраструктуру квалитета је на Светски дан квалитета, у четвртак 14. новембра 2013. године, у Привредној комори Србије, у оквиру „Форума квалитета и пословне изврсности 2013”,19. пут за редом доделила престижне награде за пословну изврсност „Оскар квалитета” 2013 за изузетне резултате постигнуте на унапређењу и развоју квалитета и пословне изврсности у нашој земљи и окружењу.Независни жири, након спроведеног поступка оцењивања, одабрао је Дирекцију за мере и драгоцене метале која је у 2013. години постигла врхунске резултате на развоју и унапређењу квалитета пословне изврсности у Србији.

Дирекција за мере и драгоцене метале је показала да је могуће одрживо пословање применом система квалитета, што доприноси повећању конкурентности и одрживом развоју. У оштрој конкуренцији на регионалном и европском тржишту и сталној борби за улагањем у квалитет и људске ресурсе, Дирекција за мере и драгоцене метале је награду заслужила вредним радом и доприносом у развоју економије и унапређењу конкуретности и продуктивности.

Награда је вредно признање Дирекцији за мере и драгоцене метале која за стратешки циљ има допринос унапређења квалитета, јер без квалитета нема конкуретности и продуктивности које су кључ опстанка и услов изласка на друга тржишта.

Дирекција за мере и драгоцене метале покушава да се што боље припреми за процес приступања Европској унији, када ће нам се отворити нова подручја и нови реални захтеви које треба даље свакодневно испуњавати, а за то ''елитно такмичење'' су нам потребни Тим и пратећи услови. Квалитетном применом европских и светских стандарда и посебно стандарда менаџмента квалитетом, Дирекција за мере и драгоцене метале очекује корист коју стандарди претпостављају да могу да пруже.

Пример добре праксе Дирекције за мере и драгоцене метале је мотивациони фактор и подстрек за примену модела пословне изврсности, унапређење перформанси и подизање конкурентности са циљем освајања лидерске позиције у региону у области метрологије и преношење својих искустава зарад ''ширења своје изврсности''.

Опширније на адреси:

http://www.kvalitet.org.rs/seminari-kursevi-obuke-dogadaji/dodeljene-nagrade-za-poslovnu-izvrsnost-oskar-kvaliteta-2013

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProIda02d585063

Радиониоца из области претходно упакованих производа ‘’Workshop on WELMEC Prepackage – Guides and selected aspects of PP legislation” , одржана је у периоду од 6. новембра до 8. новембра 2013. године у Дирекцији за мере и драгоцене метале, у оквиру пројекта сарадње са немачким Институтом за метрологију (PTB). Предавач на радионици био је dr Liebegall, консултант Института PTB.

Координатор радионице од стране Дирекције за мере и драгоцене метале била је мр Бранка Раданов.

Учесници радионице, запослени у Сектору за контролу и надзор Дирекције за мере и драгоцене метале: Горан Божовић, Дејан Игњатовић, Ружа Крајнингер Вуковић, Тамара Калинић, Папди Дамир, Маца Радујков, Мирјана Бандовић, Александар Костић, Војкан Главић, Бошко Стефановић, Драгутин Вељковић, Душан Јовановић, Љиљана Булић и мр Бранка Раданов;

Радионица је обухватила различите теме из обимне законске регулативе у области претходно упакованих производа. Дат је преглед водича радне групе WELMEC WG 6 и преглед битних одредби OIML, EU и Немачког законодавства из ове области.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProId0eca031dca

Дирекција за мере и драгоцене метале и Министарство привреде организовали су други део Семинара о примени Правилника о мерилима („Службени гласник РС”, бр. 61/2013), а на основу спроведене анкете на првом делу Семинара о примени Правилника о мерилима који је одржан 4. октобра 2013. год. и која је имала за циљ да се индустрија у Републици Србији упозна са посебним метролошким захтевима за водомере, гасомере и уређаје за конверзију запремине, бројила активне електричне енергије, мерила топлотне енергије, мерне системе за непрекидно и динамичко мерење количина течности које нису вода, ваге са аутоматским функционисањем, таксиметре, материјализоване мере, мерила димензија и анализаторе издувних гасова на основу Правилника о мерилима („Службени гласник РС”, бр. 61/13), прилози 17 – 26.

Други део Семинара је обухватио теме које се тичу потребних смерница произвођачима и увозницима ради испуњења захтева за стављање наведених мерила на тржиште и/или у употребу, поступке оцењивања усаглашености, означавање и исправе о усаглашености и друга документација која прати ова мерила, као и услове које мора да испуни именовано тело које спроводи поступак оцењивања усаглашености.

По утврђеном програму, други део Семинара је организован у Дирекцији за мере и драгоцене метале и то:

  • 30.10.2013. год. Ваге са аутоматским функционисањем, Таксиметри, Мерила димензија и материјализоване мере;
  • 1.11.2013. год. Бројила активне електричне енергије и Гасомери;
  • 4.11.2013. год. Анализатори издувних гасова и Мерни системи за непрекидно и динамичко мерење количина течности које нису вода и
  • 5.11.2013. год. Водомери и Мерила топлотне енергије.

Своју заинтересованост за други део Семинара исказало је 147 учесника који су активно учествовали у дискусијама после презентација, а семинар су оценили корисним и заинтересовани су за учешће у будућим Семинарима.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProIda184c32453

У поступку другог надзорног оцењивања и оцењивања у сврху проширења обима акредитације од стране Акредитационог тела Србије, Дирекција за мере и драгоцене метале (ДМДМ) је успела да потврди своју компетентност за послове еталонирања кратких граничних планпаралелних мера интерферометријском методом, али и да област акредитације за послове еталонирања прошири на еталонирање мерила притиска и мерила запреминског протока течности (ротаметри). Проширени обим акредитације ДМДМ за послове еталонирања се може наћи на адреси: http://www.registar.ats.rs/predmet/671/.

Овогодишња порука коју су Међународна организација за стандардизацију (ISO), Међународна електротехничка комисија (IEC) и Међународна унија за телекомуникације (ITU) заједнички послале у свет поводом Светског дана стандарда гласи: „Међународни стандарди обезбеђују позитивне промене”. Те промене огледају се у подржавању убрзаног раста привредних делатности у земљама у развоју, утврђивању оптималних захтева и процеса за одлагање отпада и рециклажу, уклањању препрека у комуникацији и сарадњи и обезбеђивању да производи, услуге и окружење постану приступачнији особама са посебним потребама. Међународни стандарди омогућавају земљама широм света да учествују у иновацијама, развију бољу инфраструктуру и унапреде енергетску ефикасност, чиме се подстиче општи друштвено-економски напредак.

Опширније на адреси: http://www.iss.rs/news/news_89.html

У оквиру пројекта техничке помоћи Републике Немачке институцијама у Републици Србији у области инфраструктуре квалитета, у Србији је од 8-10. октобра 2013. године обуку из области влагометрије одржала Регинa Клус, из Националног метролошког института Немачке (PTB - Physikalisch-Technische Bundesanstalt).

Група за оптичке и физичко хемијске величине ДМДМ у сардњи са Сектором за контролу и надзор, у оквиру овог пројекта, организовала је и учествовала у припреми обуке за испитивање у оквиру одобрења типа и оверавање влагомера, као и представљању Нацрта правилника за влагомере за зрна житарица и семенке уљарица. Обука је одржана у просторијама Одсека за контролу и надзор Зрењанин за 14 полазника: представнике ДМДМ - Групе за сертификацију, Сектора за развој метрологије, Сектора за контролу и надзор, као и два овлашћена тела за оверавање влагомера.

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProIde7fd5cf95b

„Семинар о примени Правилника о претходно упакованим производима” одржан је 3. и 4. октобра 2013 године, у организацији Привредне коморе Србије и Дирекције за мере и драгоцене метале, у просторијама Привредне коморе Србије. Семинар је имао за циљ упознавање циљне групе са Правилником, као и регистрација пакера и увозника. Семинару је присуствовало преко 100 представника пакера и увозника одговорних за паковање и увоз претходно упакованих производа.

Присутне је поздравила испред Дирекције за мере и драгоцене метале, Луција Дујовић, помоћник директора Дирекције. Координатор семинара је била мр Бранка Раданов, координатор за испитивање и надзор над претходно упакованим производима.

Семинар је био реализован тако да је обухватио теоријски и практични део (Радионица и Смернице пакерима). Предавачи су били тим из Дирекције: мр Бранка Раданов, Љиљана Мићић, Ружа Крајнингер Вуковић, Тамара Калинић, Душан Јовановић, Бошко Стефановић и Александар Костић. Присутни су у секцији „Питања и одговори” поставили велики број питања везаних за знак усаглашености „е”, испитивање претходно упакованих производа, питања везана за интерну контролу, мерне боце као и друга питања везана за ову широку област и на њих добили одговоре у складу са Правилником о претходно упакованим производима, Welmec смерницама и Законом о метрологији. Агенда Презентације са Семинара можете преузети овде:

Правилник о претходно упакованим производима („Службени гласник РС“, број 43/13)

℮- означавање претходно упакованих производа и надзор

Претходно упаковани производи код којих је називна количина изражена у јединицама дужине, површине односно бројем комада, оцеђена маса

Мерне боце

Област претходно упакованих производа у делу који се односи на:

  • Закон о трговини („Службени гласник РС“, бр. 53/10 и 10/13);
  • Закон о заштити потрошача („Службени гласник РС“, број 73/10);
  • Закон о оглашавању („Службени гласник РС“, број 79/05);
    додатну (бесплатну) количину

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProIdea9ec49393

Дирекција за мере и драгоцене метале и Министарство привреде организовали су Семинар о примени Правилника о мерилима. Семинар је одржан 4. октобра 2013. године у Палати „Србија”, са циљем да се индустрија у Републици Србији упозна са метролошким захтевима за мерила која се користе у функцији мерења за потребе јавног интереса, јавног здравља, јавне безбедности, јавног реда, заштите животне средине, заштите потрошача, прописивања пореза и царина и правичне трговине, и то за водомере, гасомере и уређаје за конверзију запремине, бројила активне електричне енергије, мерила топлотне енергије, мерне системе за непрекидно и динамичко мерење количина течности које нису вода, ваге са аутоматским функционисањем, таксиметре, материјализоване мере, мерила димензија и анализаторе издувних гасова, на основу Правилника о мерилима објављеног у „Службеном гласнику РС”, број 61/2013.

Присутне је поздравила Снежана Матић, испред Министарства привреде, и Луција Дујовић, помоћник директора Дирекције за мере и драгоцене метале.

Семинар је обухватио теме које се тичу потребних смерница произвођачима и увозницима ради испуњења захтева за стављање наведених мерила на тржиште и/или у употребу, поступака оцењивања усаглашености, означавања и исправа о усаглашености и друге документације која прати ова мерила, као и услова које мора да испуни именовано тело које спроводи поступак оцењивања усаглашености.

Такође, један од циљева је био и упознавање свих заинтересованих у вези са надлежностима Дирекције за мере и драгоцене метале у складу са Законом о метрологији и у складу са Правилником о мерилима.

О предмету и примени, оцењивању усаглашености, техничкој документацији, означавању, стављању на тржиште и у употребу, усклађености са прописима Европске уније, као и о дозвољеним грешкама, климатском, механичком и електромагнетском окружењу, репродуктивности, поновљивости, трајности, поузданости, подесности, заштити од оштећења и натписима на мерилу, говорио је др Зоран Марковић, руководилац групе за сертификацију у Дирекцији за мере и драгоцене метале.

О четрнаест поступака оцењивања усаглашености - модулима од којих се састоје поступци оцењивања усаглашености, говорила је Татјана Цинцар - Вујовић, шеф одсека за електричне величине у Дирекција за мере и драгоцене метале.

О прелазном периоду, српском знаку усаглашености, „СЕ” знаку усаглашености, двојној примени Правилника о мерилима и посебних правилника о метролошким условима и одговрајаћих метролошких упутстава за преглед, излагао је Жељко Лалић, из Министарства привреде.

Своју заинтерсованост за Семинар исказала је 81 компанија из Србије. Презентације са Семинара можете преузети овде:
Правилник о мерилима („Службени гласник РС”, бр. 61/2013)
Прелазни период
Битни захтеви – Прилог 1
Поступци оцењивања усаглашености – Прилози 2 - 15

Галерија слика

View the embedded image gallery online at:
https://www.dmdm.rs/rs/vesti/arhiva-vesti-2013#sigProId0f125fc60b
Страна 1 од 4
No Internet Connection